Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Půl století Německé pohádkové cesty – Za příběhy bratří Grimmů
18. 4. 2020
Denisa Zmeškalová
V roce 2025 uplyne 50 let od založení Německé pohádkové cesty, která vás zavede do světa známých pohádek bratří Grimmů. Věž, kde byla uvězněna Locika, krajina spojená s Frau Holle nebo hrad, kde spala Šípková Růženka celých sto let – to všechno nejsou jen výplody fantazie, ale skutečná místa, která inspirovala slavné příběhy.
Pohádková trasa měřící 600 kilometrů začíná v Hanau a končí v Brémách. Spojuje přibližně 70 měst a vesnic – místa, kde bratři Grimmové žili, studovali i tvořili. Cestou narazíte na malebná hrázděná městečka, pohádkové hrady, přírodní scenérie i historické památky. Trasu můžete absolvovat i na elektrokole či klasickém bicyklu a vychutnat si tak celý příběhový výlet v pomalejším tempu.
V Hanau, městě na břehu Mohanu, přišli na svět bratři Jacob a Wilhelm Grimmovi – legendární autoři, jejichž pohádky začínají nezapomenutelným „Bylo nebylo“. Jacob se narodil v roce 1785, Wilhelm o rok později. Jejich odkaz dnes připomíná bronzová socha, která zároveň označuje výchozí bod celé Německé pohádkové cesty.
Jen kousek odtud se nachází zámek Philippsruhe, kde sídlí interaktivní expozice „GrimmsMärchenReich“, věnovaná jejich dílu. V zámeckém parku se navíc každoročně pořádá Festival bratří Grimmů, který město promění v pohádkovou říši.
Hanau, Pohled na zámek Philippsruhe
Steinau an der Straße – Pohádkové dětství bratří Grimmů
Toto malé město s deseti tisíci obyvateli nese čestný titul „Město bratří Grimmů“ právem – právě zde totiž prožili Jacob a Wilhelm část svého dětství. Jejich život a dílo tu připomíná Dům bratří Grimmů, jedno z nejrozsáhlejších muzeí věnovaných této slavné dvojici.
Na náměstí návštěvníky vítá pohádková fontána, která jako by vystoupila ze stránek jejich příběhů. A pokud máte rádi loutky, určitě nevynechejte divadlo „Die Holzköppe“, kde se klasické pohádky ožívají v podání maňásků.
Dominantou města je raně renesanční zámek Steinau, jehož zachovalá podoba představuje zajímavé spojení obranné pevnosti a honosného šlechtického sídla.
Steinau an der Straße, Žabí princ na Pohádkové kašně
Alsfeld – Jako vystřižený z pohádky
Alsfeld působí jako živá kulisa z pohádkové knihy – jeho dokonale zachovalé hrázděné domy vytvářejí jedinečnou atmosféru. Dominantou historického centra je radnice z 16. století, která patří k nejfotografovanějším místům ve městě. Příběhy bratří Grimmů ožívají v Alsfeldském pohádkovém domě, kde návštěvníci zažijí kouzelný svět plný fantazie.
Zajímavostí je, že Alsfeld se pyšní titulem „brána do země Červené Karkulky“. V okolních lesích můžete potkat ženy v tradičním kroji oblasti Schwalm – včetně charakteristické červené čepičky, kterou proslavila právě Karkulka.
Marburg – Pohádky v pohybu
Marburg nad řekou Lahn nabízí netradiční zážitek – jedinečnou „Grimm-Dich-Trail“, první pohádkovou fitness stezku svého druhu. Na více než dvoukilometrové trase si dáte do těla a zároveň se ponoříte do světa pohádek bratří Grimmů, kteří tu kdysi studovali na univerzitě. Od Žabího prince až po Sněhurčin hedvábný střevíček – všude vás doprovázejí nadživotní postavy, které vytvořil scénický výtvarník Pasquale Ippolito. Umístil je mezi historické hrázděné domy starého města a pod majestátní Landkrabský hrad.
Tip na výlet: Vydejte se k téměř osm set let staré zřícenině hradu Mellnau nebo na Frauenberg – oba vrcholy nabízejí dechberoucí výhledy do okolní marburské krajiny.
Marburg, Zámek nad městem
Kassel – Srdce pohádek bratří Grimmů
Ještě dlouho předtím, než Kassel proslavila výstava Documenta, žili zde bratři Grimmové téměř tři desetiletí. Právě tady sesbírali a zapsali velkou část svého díla „Pohádky bratří Grimmů“, které se později staly nejčtenější knihou v němčině a byly zařazeny na seznam UNESCO Paměť světa.
Moderní muzeum Grimm World, otevřené v roce 2015, představuje život a tvorbu této slavné dvojice pomocí interaktivních expozic, umění a multimédií. K vidění jsou mimo jiné i ručně vyráběné figurky inspirované jejich příběhy.
Tip na výlet: Vydejte se do Geoparku Frau Holle Land – oblasti s více než 200 geotopy, desítkami prémiových turistických tras, romantickými hrázděnými městy, zámky a hrady. Pohádkový zážitek v přírodě zaručen!
Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Göttingen – Univerzitní město s pohádkovým dotekem
Univerzita Georga Augusta v Göttingenu se pyšní skvělou reputací – studovalo zde více než 40 nositelů Nobelovy ceny, významní vědci, a také bratři Grimmové. Ti tu působili mezi lety 1829 a 1837 jako profesoři a knihovníci. Jejich působení připomíná pamětní deska na adrese Goetheallee 6 i historická Paulinerkirche s přilehlou knihovnou.
Hlavní dominantou města je však slavná kašna Gänseliesel před starou radnicí, považovaná za jednu z nejfotografovanějších v Německu.
Tip: Pokud se vydáte směrem na sever, narazíte na dvě skutečné pohádkové ikony – zámek Sababurg, kde usnula Šípková Růženka, a věž v Trendelburgu, která připomíná příběh o Locice.
Göttingen, Kašna Gänselieselbrunnen ve Starém městě
Hameln – Město legendy s flétnou
Malebné město v oblasti Weserbergland proslavil slavný příběh o krysaři z Hamelnu. Pokud vám jeho osud poněkud vybledl z paměti, ožije před vámi každou neděli při venkovním divadelním představení nebo v zábavné podobě v muzikálu Krysy.
Historické centrum s úzkými uličkami a domy v stylu weserské renesance je ideální pro příjemnou procházku. Jedním z architektonických skvostů je Krysařův dům z roku 1602 – výstavní budova, která připomíná legendu i dobovou eleganci.
Tip na výlet: V nedalekém Bodenwerder, rodišti barona Prášila, můžete vyrazit na túru nebo cyklovýlet po zvlněné krajině Weserberglandu.
Hameln, Hrázděné domy
Brémy – Hudební tečka na konci pohádkové cesty
Symbolickým závěrem Německé pohádkové cesty je slavná bronzová socha Brémských muzikantů, která stojí u západní stěny historické radnice. Každý týden ožívají tyto mýtické postavy i v podobě živého vyprávění – přímo na Domshofu, zdarma a v životní velikosti.
Pohádce o oslu, psu, kočce a kohoutovi je věnována samostatná kapitola v Brémském domě legend, který se nachází ve čtvrti Schnoor – nejstarší části města, jež si dodnes zachovala svůj živý, autentický ráz.
A co byste neměli minout? Monumentální sochu Rolanda, symbol svobody města, která spolu s radnicí figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Brémy, s více než 1200 lety historie, nabízejí ideální pohádkové finále.
Brémy, Pohled z okna na Schnoorviertel
Článek byl zpracován ve spolupráci s Germany Travel – turistickou centrálou, jejíž cílem je zprostředkování krás, rozmanitosti a živosti Německa lidem všech věkových kategorií v Německu i v zahraničí.