První Češky na Gašerbrumu I a zimní výpravy za polární září. Diáky v Biu Oko lákají na ledové krajiny

První Češky na Gašerbrumu I a zimní výpravy za polární září. Diáky v Biu Oko lákají na ledové krajiny

Lence Erlebachové a Karolíně Grohové se letos jako prvním Češkám v historii podařilo stanout na vrcholu technicky náročné pákistánské osmitisícovky Gašerbrum I (8 080 m). Michael Pokorný se se dvěma kamarády vydal na lyžařské expedice národními parky Sarek, Rondane a Dovrefjell. Zážitky z těchto cest teď představí publiku v rámci cyklu cestovatelských přednášek Diáky v pražském kině Bio Oko v úterý 3. prosince. 

Píše se 28. červenec 2024 a dvě krkonošské horolezkyně se zapisují do historie českého alpinismu. Nejen že se Lence Erlebachové a Karolíně Grohové v tento památný den podařilo stanout na vrcholu osmitisícovky Gašerbrum I, ale povedlo se jim to dokonce za velmi náročných podmínek: v tzv. lehkém expedičním stylu bez umělého kyslíku i bez jakékoliv pomoci výškových nosičů nebo zabezpečení horských vůdců. O tom všem teď budou vyprávět na své přednášce v pražském kině Bio Oko. 

Za sněhem a mrazem se návštěvníci kina vydají i během následující přednášky dobrodruha Michaela Pokorného. Ten v rámci tříčlenného týmu vyrazil na lyžích a se stanem za splněním klukovského snu poznat svět polárníků a zažít to, o čem dosud jen četli v knihách. Realita švédského a dvou norských národních parků však byla ještě drsnější, než si dokázali představit: vyčerpávající brodění závějemi, boj s oslepující sněhovou bouří a neustálé testování vlastních limitů. Naučili se díky tomu ale respektu k přírodě a poznali skutečný význam slova dobrodružství. 

Přednáška Gašerbrum I – na vrchol zrádné hory je na programu letenského kina 3. prosince od 18:00 a přednáška Zimní výpravy za polární září ve stejný den od 20:30. Vstupenky je možné zakoupit na stránkách Biooko.net/diaky nebo v pokladně kina. 

Lenka Erlebachová je bývalá reprezentantka v alpském lyžování, skialpinistka a horolezkyně, mimo hory pak realitní makléřka. Kromě Gašerbrumu I má za sebou mimo jiné i výstupy na šestitisícovky Lobuche (6 119 m) v Nepálu i Chopicalqui (6 354 m) a Alpamayo (5947 m) v Peru i významné alpské vrcholy jako Mattherhorn, Weisshorn, severní stěnu Ortleru nebo severní stěnu Grossglockneru. Absolvovala také nejnáročnější skialpinistický přechod Vysokých Tater, tzv. přechod Vlada Tatarky.   

Karolína Grohová je přední česká skialpinistka, horolezkyně, atletka a také učitelka na základní škole. Reprezentovala Česko v běhu na lyžích na zimních olympijských hrách v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Má řadu zkušeností ze světových velehor i alpských vrcholů, absolvovala výstupy na pákistánský Gašerbrum II (8 035 m), čínský Muztag Ata (7 546 m), peruánský Chopicalqui (6 354 m) i pokus o výstup na Broad Peak (8 051 m), který skončil až těsně pod vrcholem ve výšce 8 000 metrů. 

Michael Pokorný má za sebou desítky přechodů snad všech významných evropských pohoří — pěšky, na kole či s lyžemi na nohou. Jeho výpravy jej opakovaně zavedly na Kavkaz, do hor Íránu, na ostrovy Atlantiku či na pětitisícové sopky Ekvádoru. Doslova platí, že v přírodě je jako doma, a cíleně se věnuje průzkumům národních parků a jiných přírodně cenných oblastí. Důležitou motivací pro jeho cesty je snaha inspirovat ostatní, aby občas opustili svou komfortní zónu a posouvali své limity.

Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v Biu Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: