PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Kateřina Zeira radí, jak na cestování v Izraeli

PRŮVODCI DOPORUČUJÍ: Kateřina Zeira radí, jak na cestování v Izraeli

Návštěvy Izraele jsou v dnešní době i přes obavy některých jedinců velice oblíbené a my musíme jen potvrdit, že jde opravdu o zajímavou zemi, která rozhodně stojí za vidění. Pokud její náštěvu plánujete, přečtěte si rozhovor s paní Kateřinou Zeirou, která v Izraeli žije už více, než 14 let a pracuje jako licencovaná průvodkyně.

Jak byste vystihla Izrael v několika málo větách?

Pupek světa„. Izrael je rozlohou malá země, avšak svou rozmanitostí je obrovská. Začneme s různými náboženstvími a jejich odnožemi. Lidé, kteří do této krajiny s sebou přinesli svou kulturu a zvyklosti z mnoha končin světa, jejich kuchyně, kuchyně a kultura starousedlíků, které se s nimi smísili, rozmanitost přírody, která je daná také tím, že se na takto malém území střetávají tři různá klimatická pásma a čtyři různé fytogeografické oblasti a každá z nich s sebou přináší specifickou rozmanitou faunu a flóru.

Místní geologie je také velmi zajímavá, především díky Velké příkopové propadlině, do které patří i nejníže položené místo světa, které je pro člověka přístupné – Mrtvé moře. Leží 430 metrů pod úrovní mořské hladiny. I v zimních měsících se zde můžete okoupat, poté skočit do auta a zajet si zalyžovat na Chermon (Hermon), nejvyšší horu Izraele s výškou 2200 m. n. m.

Fascinující je také historie sahající tisíce let zpět. V zemědělství bylo díky výzkumům vynalezeno spoustu patentů a „zlepšováků“, aby byla výtěžnost pěstování co nejlepší. Pěstuje se zde mnoho ovoce a zeleniny a vinná réva, ze které se vyrábí mé oblíbené úžasné červené víno.

Spletitost toho všeho a ještě více dodává Izraeli jedinečnou atmosféru. Proto kdyby vaše otázka zněla „Jak vyjádřit Izrael jedním slovem?“, má odpověď by byla „Rozmanitost“.

Co znamená Izrael pro vás osobně?

Nový druhý domov! Dříve, když jsem letěla domů na Moravu, říkala jsem si „Jedu domů“ a vracela jsem se „do Izraele“. Teď létám na návštěvu domů do Česka a vracím se „domů do Izraele“. Myslím, že hlavním důvodem, proč beru tuto zemi jako domov více než dřív, je, že zde mám dceru, pro kterou je tato země rodištěm a do Čech jezdí na návštěvu k babičce a ostatním příbuzným.

Ale i přesto jsem stále Češka a to se nikdy nezmění, stále je mi blízká česká kultura, ale už jsem se docela adaptovala i v Izraeli.

Kolik času už jste v zemi dohromady strávila?

Do Izraele jsem přiletěla poprvé v lednu 2002. To znamená, že jsem zde už přes 14 let. Od té doby létám do České republiky jen na dovolenou.

Kdy se stalo to, že jste si Izrael natolik zamilovala a stala jste se zde průvodkyní?

Kdy? Bylo to právě v době, kdy jsem studovala, abych se mohla stát licencovanou turistickou průvodkyní. Okolnosti mě donutily k tomu, abych popřemýšlela, co dál se svým životem. S manželem jsme začali zvažovat právě profesi průvodkyně. Ráda cestuji a poznávám nová místa, baví mě práce s lidmi.

Tehdy jsem však ještě netušila, co mě čeká! Studium bylo náročné nejen časově, ale i finančně. Opravdu mě překvapilo, co všechno musí člověk vědět a jakou velkou spoustu míst navštívit a poznat v tak malé zemi, jako je Izrael.

Studium bylo těžké i pro rodilé mluvčí. Já jsem musela vše zvládnout téměř bez předchozích znalostí o této zemi a navíc v hebrejštině. No byla to prostě hrůza! 🙂

Studiem to celé ale neskončilo, musela jsem složit písemné a ústní zkoušky na izraelském ministerstvu turistiky, kde si také musím svou licenci každoročně obnovovat formou školení. Ale právě tato doba studia a poznávání země do hloubky má za důsledek to, že jsem si tuto zemi také zamilovala. Moje práce je pro mě také koníčkem.

Jaká je optimální doba na alespoň základní poznání země?

Minimální doba je 7 – 8 dní, ale opravdu za tu dobu stihnete jen to základní. Řídí se tím také většina cestovních kanceláří v Česku, které nabízejí poznávací zájezdy do Izraele.

Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

A kdybych to chtěla vzít opravdu poctivě, kolik dní si mám vyhradit?

To je dobrá otázka, nic méně je složité najít správnou odpověď. Samozřejmě to záleží na tom, co člověka v zemi nejvíce zajímá. Jak už jsem říkala, tato země je tak různorodá, že jestliže byste se zajímali více do hloubky, strávíte zde i několik měsíců.

Byla bych ráda, kdyby byly poznávací okruhy alespoň dvanáctidenní. Do takového okruhu bych mohla zařadit více nádherných a vzrušujících míst, která nejsou na většině poznávacích zájezdů. Chápu ale, že by tak zájezdy byly finančně náročnější a také by pro mnoho lidí bylo složitější vzít si na delší dobu dovolenou. Delší zájezdy do Izraele samozřejmě také existují, ale jsou většinou spojeny s Jordánskem a na Izrael opět zbývá jen ten týden.

Která místa jsou ta klasická must-see?

Začnu Jeruzalémem, hlavním městem státu Izrael. Na klasických týdenních zájezdech se pro Jeruzalém a Betlém vyhrazují dva dny, což je podle mě velmi málo. Jeruzalém má zvláštní atmosféru, kterou pocítí snad každý, kdo toto místo navštíví. Staré město s hradbami jsou zapsané na seznamu UNESCO a rozhodně doporučuji nevynechat Zeď nářků, Chrám Božího hrobu, alespoň jednu z osmi bran Starého města

Za vidění stojí i bazary („šuk“) v úzkých uličkách starých čtvrtí, muslimská čtvrť, kde začíná Via Dolorosa (Křížová cesta), křesťanská čtvrť, kde se nachází Chrám Božího hrobu a posledních pět zastavení Via Dolorosy, židovská čtvrť, která se od ostatních na první pohled odlišuje… Byla zničena Jordánci mezi lety 1948 a 1967 a po Šestidenní válce v roce 1967 znovu vystavěna. Díky tomu ale ve čtvrti probíhaly i archeologické výzkumy, které odhalily spousty míst starých více než 2000 let. Také nesmím zapomenout na arménskou čtvrť, která je sice na pohled zajímavá o něco méně, ale pokud by si archeologové měli možnost „kopnout“, našli by archeologické poklady.

Také hora Sion, kam se turisti dostanou rovnou ze Starého města Sionskou bránou, nechybí snad na programu žádné návštěvy Izraele. Zde se podle tradice nachází Večeřadlo – místo Poslední večeře Páně, hrobka Krále Davida a také zde můžete navštívit kostel Dormicion.

Dalšími důležitými must-see-místy jsou Davidovo město, vyhlídka na Jeruzalém z Olivové hory, muzeum holokaustu Yad Vašem… V Jeruzalémě by návštěvník mohl strávit minimálně týden a stále by měl co dělat.

Další ze zajímavých míst v zemi jsou města Caesarea, Beit Še’an, stará část města Akko zapsaná na seznamu UNESCO s nádhernou křižáckou pevností a přístavem. Také město Haifa, kde je nádherný pohled z hory Karmel na Haifský záliv a Bahaiské zahrady (také zapsané v UNESCO). Oblast Galileje, město Sefad známé učením Kabala, oblast kolem Galilejského jezera, která je spjatá se životem Ježíše Krista…

V oblasti Galileje se nachází i město Nazaret. Právě Nazaret a Betlém jsou pro české turisty známými pojmy.

Za návštěvu stojí rozhodně i Mrtvé moře – kdo by se nechtěl přesvědčit, že se v něm doopravdy nemůže potopit a že je voda doopravdy tak moc slaná? V této oblasti leží i pevnost Masada, kterou nechal postavit král Herodes.

Poslední místo, které nesmíte při návštěvě Izraele vynechat, je Tel Aviv-Jaffo. V bývalém přístavním městě Jaffa si můžete prohlédnout malebné starodávné uličky a pak se nechat pohltit ruchem nikdy nespícího velkoměsta Tel Aviv. Pyšní se názvem „Bílé město“ a je také zapsáno na seznamu UNESCO díky své jedinečné funkcionalistické architektuře.

Na spoustu věcí se ale určitě zapomíná. Máte nějaký tip, který třeba nenajdeme běžně v itinerářích cestovek, ale je důležité ho vidět?

Určitě! Například právě Davidovo město, o kterém jsem se již zmiňovala. Můžete v něm navštívit místa z doby Kanaánské stará přes 4 tisíce let, místa, kde žil král David a syn Salamon, který nechal vystavět První židovský chrám. Také je zde k vidění vodní tunel, který nechal udělat judský král Chizkijáš, kde protéká voda do rybníku Šiloa.

Nedaleko Nazaretu jsou také pěkná místa, například město Zippori plné archeologických vykopávek, kde uvidíte například také neskutečné mozaiky a ohromující vodní systém. Město Beit Šearim, kde si můžete prohlédnout starobylé katakomby s hrobkami židovských obyvatel.

Na severu země v oblasti GalilejeGolanských výšin jsou také nádherná místa, například Tel Dan, Banias, pevnost Nimrod, Gamla, Har Bental a mohla bych pokračovat ještě dál a dál. Na jihu Izraele stojí za vidění určitě Beit Govrin – Mareša, které bylo nedávno také zařazeno na seznam UNESCO. Dále Tel Arad, města v Negejské poušti, která obývali Nabatijci… Na jihu země stojí za to procházky přírodou a národními parky i odpočinek u Rudého moře.

Jak je to s dopravou po Izraeli, pokud se sem vydám sólo?

Nejlepší variantou je vypůjčení auta, na veřejnou dopravu bych se moc nespoléhala, nefunguje moc dobře. Při pohybu mezi městy není problém se ní dopravit, ale doprava na turistická místa mimo velká města je problematická. Autobusy tam jezdí buď velmi zřídka nebo stojí dost daleko a turisty čeká dlouhá cesta pěšky. Veřejná doprava navíc nejezdí o šabatu, to znamená od pátku podvečer do soboty po setmění.

Velkým tématem je samozřejmě politická situace. Má běžný smrtelník šanci se v tom zorientovat a neudělat třeba při návštěvě Jeruzaléma nějaké faux pas?

Víte, ono to vypadá, že na každém rohu na vás čeká nějaký teroristy. Má rada turistům zní „chovejte se přirozeně“. Pokud jsou v Izraeli teroristické útoky, jsou politického rázu. Běžní turisté nemusejí mít zbytečné obavy. Nechci to zlehčovat ani ospravedlňovat, ale statisticky je větší pravděpodobnost, že se nabouráte v autě. Pokud by na vás někdo něco pokřikoval, házel kamínky nebo se choval neslušně, snažte se to přehlédnout. Často jde jen o provokaci.

A jaká je vaše osobní nejdůležitější rada pro návštěvníky Izraele?

Má rada zní – přileťte do této nádherné země, poznejte ji, jak to nejlépe půjde a hlavně si to užijte! Určitě nebudete litovat a věřím, že budete i dlouho vzpomínat. Mnoho turistů, které provázím, mi píše, že navštívili řadu zemí, ale Izrael je jedna z mála, kam se plánují vrátit.

Pokud budete vybírat zájezd s průvodcem, dbejte na to, aby šlo o licencovaného průvodce a ne pouze nějakého „znalce“, jen tak budete mít zaručeno, že má potřebné znalosti a ne jen to, co přečetl v průvodci a na internetu.

Zkušenosti čtenářů

Petra Vavrečková

Pokud váháte kam se letos nebo někdy v budoucnu podívat, doporučuji Izrael, je to fascinující země. Navícj e Kateřina Zeira skvělá průvodkyně, která Vás Izraelem provede o povypráví Vám o historii, zvycích, kultuře, klimatu o životě zdejších lidí, povypráví Vám příběhy, o kterých se jinde nedočtete
Okaze na pár fotek z návštěvy Izraele… https://www.facebook.com/petraart.opava/photos/?tab=album&album_id=1024785207541566&hc_location=ufi

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí