Radek Dymeš strávil v Japonsku více než rok svého života, ať už se svou manželkou, která z této země pochází, nebo jako průvodce či student japonštiny. V rozhovoru prozradil několik zajímavých rad, které se vám budou při cestě do Japonska rozhodně hodit.
Pokud se chce čtenář vydat do Japonska, má se připravit na něco speciálního?
Speciálně neplaťte spropitné, nikdo to od vás neočekává. Nechte si peníze vrátit do posledního halíře, prostě ani nezaokrouhlujte částku, obsluha z toho bude jinak v rozpacích. Také se připravte se na neustálé zdravení kamkoliv vejdete a to skoro ve sborovém stylu, máte ihned pocit, že jste vítán, což je velice milé. Pokud budete využívat vozů taxi, neotvírejte dveře, otevřou se vždy automaticky sami. Při návštěvě větších měst se připravte na neustálé davy lidí, kdy se mezi nimi v obou směrech na chodnících proplétají cyklisté a nějakým zvláštním způsobem to funguje bez kolizí.
Ano, myslím, že lépe to snad už ani nejde, to se musí vidět. Japonci jsou velice ochotní a různé zákaznické služby jako obsluha v restauracích, obchodech atd., to je pro Evropana (obzvláště východního) neuvěřitelně příjemný šok. Třeba v obchodech vám zboží vždy pečlivě zabalí a předají z ruky do ruky a ještě se několikrát ukloní, tady vždy platí pravidlo, že zákazník je náš pán.
Co je naopak horší?
Japonsko, jakožto země pokroku a technologií nemile překvapí cestovatele způsobem připojení se na wi-fi. Na veřejných místech kromě hotelů, kde se ubytujete, je prakticky nemožné zkontrolovat si emaily a třeba v restauraci na to úplně zapomeňte.
Jaké jsou ceny, ať už dopravy nebo třeba ubytování?
U nás stále převládá představa, že Japonsko je finančně nedostupnou zemí, ale už dávno tomu tak není. Například ceny městské hromadné dopravy v Tokiu se pohybují okolo 160 jenů za lístek (cca 40 korun). Dálkové spoje šinkanseny jsou samozřejmě o dost dražší, ale procestujete s nimi celé Japonsko komfortně a na minutu přesně dorazíte do cíle.
Ubytování seženete v některých částech Japonska možná i levněji než je tomu v Čechách. Doporučuji vyzkoušet kapslové hotely se spaním ve sci-fi kójích, nebo ubytování v klasických rjókanech, kde spíte na futonech na zemi. Kvalitní jídlo na ulici pořídíte v přepočtu za 120 korun, to myslím není nijak drahé.
Doprava je v Japonsku kapitola sama o sobě. Jak nejlépe po zemi cestovat?
Určitě využívat šinkanseny, co to jen jde. Rychlovlaky jsou známé po celém světě svou rychlostí a komfortem a je to lepší volba nežli vnitrostátní lety. Další výhoda oproti letadlům je, že vám odpadá cesta na letiště a dvouhodinová doba potřebná k odbavení. Levnější alternativou jsou noční autobusy, které sice nejsou rychlé, ale během cesty se dobře vyspíte a vzbudíte se v cíli. Vzhledem k husté dopravě moc nedoporučuji pronájem auta, jezdí se vlevo a mýtné na dálnicích není nejlevnější.
Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Dá se zde využívat couchsurfing? Nebo jej nedoporučujete?
Couchsurfing není v Japonsku ještě zaběhlý, pár výjimek se ovšem najde, ale asi budete muset dost hledat.
Jaká místa rozhodně při cestě do Japonska musí čtenáři vidět?
Ačkoliv sám nejsem vyloženě městský typ, tak Tokio mě uhranulo a vidět ho je skoro povinností. Obzvláště v nočních hodinách je tato metropole plná energie a ruchu, kdy se stačí jenom zastavit a pozorovat nechápavě dění kolem sebe. Pro ty, co mají raději klidnější místa a památky, doporučuji určitě návštěvu Kjóta, oblast Hakone s horou Fuji, nebo třeba posvátný ostrov Mijadžima.
Máte naopak nějaké tajné tipy na méně turisticky prosáklá místa?
Osobně mám rád chrámové městečko Nara, které tedy není úplně tak neznámé, ale spíš je navštěvované Japonci. Zatím turisty nezaplavená je farmářská vesnička Shirakawa-go se svými jedinečnými stavbami ve stylu gassho-zukuri, která je na seznamu UNESCO, anebo lázeňské Yamanouchi, kde můžete pozorovat sněžné opice. Pro mnohé Evropany je velkou neznámou souostroví Okinawa, kde najdete tropický relax s jedinečnou atmosférou v japonsko-americkém stylu na písčitých plážích s křišťálově čistou vodou.
Třináct milionů lidí, nekonečně mnoho ulic a uliček, vlakové linky hned několika společností, stovky zastávek a tisíce východů ze stanic. Tokio je prostě obr, takže jak se v takovém městě orientovat co nejchytřeji a nejefektivněji? Přečtěte si průvodce Tokiem. |
Kde se dá v Japonsku vyhnout uspěchaným metropolím a spíše si trochu odpočinout?
Pokud hledáte klid a odpočinek, vyzkoušejte nejtypičtější druh relaxu, horké prameny onsen. V celém Japonsku se jich nachází více než dva tisíce, kdy nejvýznamnější lázeňskou oblastí je jihovýchod ostrova Kjůšů ve městě Beepu. Zde vyvěrají prameny „Vroucí peklo” a zajímavostí je zde téměř 20 kilometrů dlouhý okruh „Devíti pekel” s minerálními jezery.
Uniknout ruchu velkoměsta se dá i v Tokiu, stačí vyrazit do nedaleké Kamakury, která je takovým menším Kjótem, nebo do chrámového Nikkó, které je plné svatyní a chrámů usazených v lesích.
Proč bys cestu do Japonska rozhodně doporučil?
Je plné zvláštností, které jinde na světě neuvidíte, příroda v kontrastu s chrámy a svatyněmi, japonské sakury, jídlo a kultura stolování je také unikát a potom samozřejmě bezpečnost, ta je maximální. Možnost že vás někdo okrade je nulová, pokud ztratíte peněženku, věřte že bude na stejném místě, kde jste ji nechali, nebo bude na nejbližší policejní stanici.
A proč ty sám máš Japonsko tak rád?
Kromě toho že odtud pochází má manželka, tak je důvodem pohostinnost, dobré jídlo, saké a prostě to, že Japonsko je úplně jiné, než na co jsme zvyklí a otevírá se vám tak cesta k objevování nových věcí.
samá pravda, až na to wifi. Před cestou jsem se trochu stresoval, že se nepřipojím (KAŽDÝ strašil), ale nakonec jsem mohl být online každý den (a to jsem prosím cestoval i do míst, která vám obligátní turistický průvodce nedoporučí). V Tokiu je wifi v podstatě všude (metro, strabucks, mcdonalds), v malých městech jsem na wifi narazil třeba u automatu s nápojema. Ne, opravdu se nebojte, že se nepřipojíte. 🙂 Ale jestli chcete být online i na čajových plantážích, tak to vás samozřejmě musím zklamat. Na druhou stranu, v česku na poli se ale taky na žádnou wifi nepřipojíte…
Jediný skutečný problém s wifi v Japonsku je ten, že se vždy musíte registrovat přes email.
Články v okolí