Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Průvodci doporučují: Baví mě lidem ukazovat Japonsko v jiném světle, než je známo, říká Pavla Tsuji
17. 9. 2018
Jakub Martinec
Pavla Tsuji vystudovala japonskou filologii a potom se do Japonska i provdala. Jak se v Japonsku žije a jaká jsou její doporučení pro cestovatele?
Než se Pavla rozhodla zanechat svou rodnou Ostravu za zády a přestěhovat se do japonské Ósaky, vystudovala na Univerzitě Palackého v Olomouci Japonskou filologii v kombinaci s Aplikovanými ekonomickými studii. Přestože bylo studium japonštiny pro Pavlu náročné, dnes již s úsměvem tvrdí, že díky japonštině přišlo do jejího života jenom to nejlepší – skvělí přátelé, práce v cestovním ruchu, která ji naplňuje a hlavně její milující manžel Yusuke.
Můžeš nám na úvod prozradit, jak se rodačka z Ostravy ocitla v dalekém Japonsku?
Po vystudování Japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci jsem na prázdniny odjela do Japonska za dobrovolnickými aktivitami a cestováním. Během cest jsem potkala svého nyní již manžela a po necelém roce jsem se za ním přestěhovala do Ósaky, kde nyní žijeme.
Paradoxně to nikdy nebyl můj sen, ani cíl zde žít. Rozhodnout se přestěhovat do Japonska obnáší spoustu papírování a dohadování s úřady. S odstupem času však nelituji, že jsem se pro tento krok rozhodla. Život zde mi rozšířil obzory v mnoha směrech a nabyla jsem spoustu osobních i profesních zkušeností.
Prozradíš nám, co tě nejvíce baví na práci v cestovním ruchu? Máš nějaké oblíbené místo, kam s oblibou bereš jako průvodkyně své klienty?
Baví mě, že můžu Japonsko představovat těm, kteří o něj mají zájem. Spousta lidí přijíždí s všeobecnou představou – suši, manga, anime, gejši, samurajové, nindžové, neonové čtvrti, karaoke, apod. Samozřejmě to všechno ke kultuře a historii patří, ale Japonsko je mnohem víc než jen tyto povrchní stereotypy. A právě diskuze na tato témata a přibližování Japonska i v trochu odlišném světle, než jak jej můžete znát z televizní obrazovky, mě moc baví.
Ráda brávám klienty na neotřelá místa, která nejsou tolik “profláknutá”. Ósacká neonová čtvrť Dótombori se spoustou restaurací a vyhlášenými takojaki (kuličky ze slaného těsta plněné kouskem chobotnice) je velmi živá a většinou zavalená davy lidí. Je zde však malá skrytá ulička, která je absolutně izolovaná od hluku a na jejím konci se nachází nenápadný chrám Hozendži. Zde je až těžké uvěřit, že se nacházíte právě v centru rušné Ósaky.
Japonsko je rozlehlá země, pokud bych chtěl procestovat všechny čtyři hlavní ostrovy, kolik času si musím pro svou cestu vyhradit?
To záleží, jak moc důkladně bys to bral. Pokud by se jednalo o ty nejhlavnější místa tak alespoň měsíc. Doprava je zde naštěstí velmi dobře propracovaná, a pokud se vše dobře naplánuje, ani neztratíš příliš času při přejíždění. Kromě šinkansenů lze přepravu řešit také třeba letecky, což ušetří nejen čas, ale i peníze.
Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Když už jsme u samotného cestování po Japonsku, máš pro nás nějaká doporučení na místa a památky, které bychom neměli rozhodně vynechat?
Hrozně moc! Za mě osobně vede Kanazawa. Ta patřila v období Edo (1603–1867) k nejbohatším městům a atmosférou připomíná trochu Kjóto, oproti němu je však klidnější, prostornější a nepotkáš tu davy turistů. Nachází se zde jedny z nejkrásnějších zahrad v Japonsku – Kenrokuen, čajové čtvrti a také ranní trh Ómičó, který musí navštívit všichni milovníci mořských plodů. Ty jsou v Kanazawě vyhlášené a naprosto vynikající. A pokud by se ti například zastesklo po českém pivu a gulášku, najdeš zde autentickou českou hospodu Dub. Navíc je to z Kanazawy kousek do farmářské vesničky Širakawa-gó, která je zapsána na seznamu památek UNESCO. Z geografického hlediska se Kanazawa nachází přibližně v dojezdové vzdálenosti 2,5 hodiny z Tokia/Kjóta/Ósaky, což z ní dělá ideální zastávku na cestě po Japonsku.
Jak je to s dopravními prostředky v Japonsku? Je všeobecně známo, že Japonsko patří k průkopníkům železniční dopravy a místní rychlovlaky zvané šinkansen jezdí vždy a všude načas, je to pravda?
Šinkanseny a všechny vlaky obecně jezdí na minutu přesně. Šinkanseny dokonce na sekundu. Pokud zrovna není nehoda či porucha (velmi zřídka), jsou vlaky nejspolehlivějším dopravním prostředkem. Někteří zaměstnavatelé dokonce odrazují své zaměstnance od každodenní jízdy autem, protože je zde větší šance vzniku nějakého zpoždění či dokonce nehody. Především ve velkých městech se díky městské hromadné dopravě dostaneš bez problémů kamkoliv a ještě na tom ušetříš čas i peníze.
Co se týče dopravy mezi většími městy, šinkansen sice není nejlevnější, ale zato jistě nejpohodlnější varianta. Z Kjóta do centra Tokia se dostaneš za zhruba 2 a čtvrt hodinky. Letecky to je sice o hodinku rychlejší, ovšem když si k tomu připočteme dopravu a čekání na letišti, šinkansen vyhrává na celé čáře. Musíš ale počítat s tím, že cenově je zhruba 2x dražší než letadlo. Momentálně se staví dráha maglevu, která by mohla spojit Tokio a Ósaku někdy kolem roku 2037, což by mělo zkrátit cestu mezi městy na pouhých 70 minut.
Delikatesy japonská kuchyně se těší oblibě takřka po celém světě. Máš pro nás doporučení, jaké místní speciality bychom při návštěvě země vycházejícího slunce určitě neměli vynechat?
Suši je samozřejmě světově známá záležitost a kde vyzkoušet originál než právě v Japonsku. Je zde však spousta dalších jídel, na které se při cestování běžně narazí. Osobně můžu doporučit jakitori, což jsou špízy s kuřecím masem upravované na několik způsobů nebo jakiniku neboli japonské BBQ. Skvělé jsou také špízy kušikacu se smaženou zeleninou, masem nebo mořskými plody. Ty doporučuji vyzkoušet v ósacké čtvrti Šinsekai (ne nadarmo se o Ósace říká, že je centrum gurmánů :)).
Na oběd pak doporučuji vyzkoušet tzv. teišoku, což je takové menu skládající se běžně z rýže, polévky miso, nakládané zeleniny a hlavního chodu – sašimi (kousky syrové ryby), tempura (smažená zeleniny či maso), apod. Menu pak bývá občas doplněné ještě o nějaký menší salát, či tofu.
Přestože je Japonsko ostrovní země, málokterý český turista slyšel o jeho písčitých plážích, nacházejí se zde vůbec nějaká místa vhodná ke koupání?
Zde můžu doporučit jednoznačně Okinawu s bělostnými plážemi a průzračným mořem. Okinawa je atmosférou více uvolněná oproti hlavním ostrovům a je vynikajícím místem pro zakončení svého putování po Japonsku. Můžeš zde relaxovat a odpočinek v jednom z mnoha resortů a budeš si připadat jako někde na Havaji.
Jiný kraj, jiný mrav. Jaké kulturní odlišnosti mohou našince překvapit při návštěvě Japonska? A doporučila bys cestovaní po vlastní ose bez průvodce? Přece jenom pro neznalého člověka musí znakové písmo působit jako velký strašák…
Odlišností je spousta a všechny se ani vyjmenovat nedají. Od hůlek přes neustálé klanění a zouvání se až po zálibu Japonců v placení hotovostí. Je dobré si před cestou alespoň lehce prostudovat něco o japonských zvycích, ale není to nutnost. Japonci u turistů tyto drobné prohřešky stejně moc neřeší a během běžného cestování by to neměl být problém. Většinou stačí dělat to, co dělají Japonci a být všímavý a ohleduplný vůči svému okolí.
Znaky a celkově japonština je s tebou samozřejmě na každém kroku, ale vše je také přehledně popsané anglicky, a tak není čeho se bát. Je pravda, že Japonci se s angličtinou zrovna moc nepřátelí, ale o to více jsou ochotní, a i když si nebudete rozumět, pokusí se ti nějak pomoct. Při cestování po vlastní ose je výborné, že se nemusíš na nikoho vázat a časově si rozvrhneš program, jak vyhovuje jenom a pouze tobě. Také máš šanci, že potkáš spoustu zajímavých lidí, kteří se s tebou dají jen tak do řeči. Navíc je Japonsko bezpečná země a tak se určitě není čeho bát.
Přiznejme si to narovinu, v mnoha případech hrají finance důležitou roli při výběru naší cílové destinace. Je Japonsko opravdu tak drahé, jak se říká?
To záleží na tom, jak chceš cestovat. Pokud ti stačí ubytování v guest housech, na jídlo se spokojíš s pouličními stánky či hospůdkami izakaja a pro cestování na delší vzdálenosti zvolíš noční autobusy, dá se Japonsko zvládnout dost nízkonákladově. Je to však trochu na úkor času.
Jinak je na cestování nejdražší doprava a pak jídlo, pokud se teda zrovna nedržíš zpátky. Pro cestování je výhodný JR Pass, který pokrývá vlaky dopravce Japan Railways včetně šinkansenů a dá se pořídit na 7, 14 a 21 dní. Pokud plánuješ hodně cestovat, zaručeně se ti vyplatí a ušetříš tím nejen peníze ale i čas.
Obliba japonských ostrovů mezi turisty rok od roku stoupá, můžeš nám prozradit, jak Japonci reagují na příliv turistů?
Japonsko je vůči cizincům čím dál více přívětivější jak jazykově tak i kulturně. Hlavně s nadcházející olympiádou Tokio 2020 se očekává velký příliv turistů a je to vidět i na množství hotelů, které se teď staví doslova na každém rohu. Olympiáda je pro Japonsko velkým milníkem a u její příležitosti se chystají některé změny. Například vstup do lázní s tetováním je pořád velkým problémem, ale díky olympiádě by to mělo být (alespoň pro cizince) jednodušší.