Spousta cestovatelů má procestovanou polovinu světa, ale do Afriky se zatím nepodívali. Panuje o ní spousta mýtů, kde kdo má strach z bezepčnostní situace, různých nemocí, říká se, že je drahá… Pokud vás ale při první návštěvě okouzlí, navždy si ji zamilujete. Přečtěte si rozhovor s Jaroslavem Blichou z cestovní kanceláře Dream Africa, která se na tento kontinent specializuje.
Spoustu cestovatelů má procestovanou půlku světa, ale Afrika jim stále chybí. Většinou tvrdí, že důvodem je zejména fakt, že je příliš drahá. Je tomu opravdu tak?
Je Pravda, že Afrika nikdy nepatřila mezi cenově dostupné destinace jako například Asie, ale určitě se dá procestovat levněji, než si většina cestovatelů myslí. Každou zemi, pokud se v ní člověk trochu vyzná, nepotrpí si na žádný extra luxus a navštíví místa, kam nejezdí masy turistů, lze procestovat za rozumný peníz. Nebude to nikdy dovolená úplně za pakatel, avšak unikátní zážitky jako safari nebo trek k horským gorilám můžete zažít jen v Africe, proto je nutné si za ně připlatit.
Dá se vůbec dovolená v Africe udělat tak trochu „backpackerským“ způsobem?
Asi nejtypičtější zemí, kde se dá “nalehko” cestovat, je Jihoafrická republika. Má skvělou infrastrukturu, velkou síť hostelů, stačí si koupit dobrou letenku, najít ubytování po příletu a zbytek aktivit můžete řešit až na místě. Velmi vhodná je též Namibie, má vynikající vybavení kempů, stačí si jen půjčit auto a velmi pohodlně ji s kamarády můžete procestovat I bez profesionálního doprovodu. Takových zemí v Africe není sice mnoho, ale pokud si v méně známých zemích umíte důležité věci zařídit dopředu z domu díky osvědčeným kontaktům v Africe, můžete backpackersky cestovat téměř kdekoliv.
Jaký je“jednoduchý“ návod na to, jak při cestě do Afriky ušetřit?
Předpokládám, že každý, kdo chce vycestovat do Afriky sám bez cestovky, kontaktuje lokální operátory přímo v Africe, přečte si recenze, vybere nejlákavější nabídku a jde do toho. Levná letenka je k tomu dobrým odrazovým můstkem. Pokud máte větší přehled a chcete navštívit méně slavné parky, které vám lokální operátoři sami nenabídnou, určitě se odrazí I na nižších cenách. Ubytování ve stanech na karimatce a cestování místním autobusem jsou výrazné položky, kterými lze ušetřit. Neposlední řadě je velkou výhodou, pokud v Africe někoho znáte jako my, kdo vám umí nabídnout zajímavé ceny ať už za ubytování nebo soukromé transfery, a odveze vás za zážitky I na místa, která jsou autentičtější a zároveň nepříliš drahá.
Která africká země je podle vás vhodná pro „africké začátečníky“?
Ze zkušenosti mohu říci, že každý objevuje Afriku poprvé nejčastěji se safari v Keni či Tanzanii a spojí to s oddychem na Zanzibaru nebo na keňském pobřeží V těchto zemích safari funguje už velmi dlouho, na turisty jsou zvyklí a velmi dobře připravení.
Jsou naopak některé země organizačně náročnější a chce to mít již určitě zkušenosti či kontakty?
Příští měsíc cestuji s klienty na zájezd do Botswany, kde určitě využijeme organizační schopnosti místních průvodců. Botswana je nádherná země, velmi stabilní a bezpečná, ale pro návštěvu individuálnách cestovatelů ne zrovna typická. Jsou národní parky jako Kruger, kde můžete vyrazit na safari sami, nemusíte být skvělý řidič ani expert na daný region, ale v mnohých dalších parcích, které mají svá specifika, nic nenahradí dlouholeté zkušenosti domácích lidí, kteří znají každý kout parku, vědí, jak se zvířata pohybují a jak se mají zachovat v nečekaných situacích.
Vy sám provozujete cestovní kancelář Dream Africa, jejíž doménou jsou zejména zájezdy na míru. Kam nejčastěji své klienty vozíte? (Mám na mysli o jaké země je největší zájem a proč?)
Jak jsem říkal už předtím, největší zájem je zájezd do Keni a Tanzanie se Zanzibarem, který vám ukáže krátký, ale krásný pohled na přírodu Afriky, a potom už jen odpočíváte na pláži. Hlavním důvodem je to, že v Keni mohou klienti zažít skvělé safari už ve dvojici, velmi komfortně v autě a bez dalších turistů. Místy mají pocit, že jsou na safari úplně sami. Což si velmi chválí. V těsném závěsu je expedice od Kapského města až k Viktoriiným vodopádům, ve které poznáte obrovskou rozmanitost Afriky, od tučňáků na pláži, pohledu na druhý největší kaňon a nejstarší poušť světa v Namibii, zajezdíte si na koni uprostřed krásného Spitzkoppe, plavíte se mezi hrochy v deltě Okavango… Tento výlet se organizuje ve velkých skupinách a vyhovuje hlavně těm, kteří jsou sami a chtějí poznat na této cestě lidi z celého světa.
I klasické zájezdy u zajetých cestovek a ve velkých skupinách jsou většinou poměrně drahé. Může individuální cesta do Afriky vyjít levněji nebo minimálně srovnatelně?
Bude to asi znít překvapivě, ale v mnohých případěch umíme klientům v malé skupince zabezpečit nejen srovnatelné, ale misty i lepší ceny jako ve větších skupinách u zaběhnutých cestovek. Ne vždy se musí jednat o stejný komfort ubytování, stale je to ale o pohodlí, jaké si zákazník vybere. Místní průvodci v angličtině jsou dalším faktorem lepší ceny. Pro ty, kteří si přece jen vyžádají účast českého nebo slovenského průvodce, na příští rok plánujeme několik zájezdů do východní Afriky a take na neprobádaná místa Malawi a Mozambiku.
Existují ovšem položky, na kterých člověk zkrátka neušetří. Jedná se zejména o vstupy do národních parků. Kde může člověk zažít poměrně autentickou africkou divočinu a dostat se na přijatelnou cenu?
Takových míst je v Africe spousta. U jezera Baringo můžete za minimální poplatek pozorovat krokodýly, hrochy a mnoho druhů ptactva včetně orlů či plameňáků. Místní domorodci z kmene Kalenjin vám najdou zmiji či škorpiona, které si můžete prohlédnout zblízka. Jde o autentickou africkou divočinu, navíc praktivky bez turistů, protože nejde o příliš známou lokalitu.
Východ slunce na sopce Ol Doinyo Lengai v Tanzanii, Afrika
Podobně můžete pozorovat zvířata mimo drahé národní parky, například na zemí Masajů v jižní Keni, v oblastech známých jako Maasailan. Úplně zdarma zde můžete vidět stáda zeber, žiraf či antilop a ojediněle i hyeny (tuto expedici chystá Dream Africa na příští léto :)).
Když se naopak neohlíží na cenu a jde mu hlavně o zážitky, kam by měl zamířit?
Vyzkoušejte potápění se žraloky či pozorování velryb v Jižní Africe a na Madagaskaru, běžte na ochutnávku vína, zajezděte si na kole či na koni mezi žirafami v Keni, zkuste let balonem, turistiku v Dračích horách, lyžování v Lesothu, jízdu na čtyřkolkách v Namibijské poušti, trekujte v džungli za horskými gorilami v Ugandě či Rwandě, vylezte na aktivní sopku v Tanzánii či Etiopii, zdolejte Kilimandžáro. Jak vidíte, je toho nesmírně mnoho, kam se můžete vydat za krásnými zážitky.
Jak vlastně vznikla vaše vášeň pro Afriku?
Možná to vyzní jako klišé, ale Afrika v minulosti nikdy nepatřila mezi moje vyhledávané destinace. Vycestoval jsem tam poprvé I s kamarády díky akční letence do Tanzanie. Po čtyřech dnech strávených na safari v Serengeti, Ngorongoro a zdolání sopky Ol Doinyo Lengai, jsem měl tolik zážitků, jako bych byl na dovolené měsíc. Po návratu domů jsem si uvědomil, že téměř nikdo z mého okolí v Africe ještě nebyl, což mi bylo líto, protože je nádherná a ne až tak drahá a nebezpečná, jak si každý myslí. Při každé nové cestě do Afriky jsem stále okouzlený krásami, které v sobě Afrika skrývá, a už teď se těším na další výpravy.
Je někdy náročná práce s klienty nebo si i pracovní cesty spíše užíváte?
Pracovat s lidmi všeobecně není nikdy lehké, naštěstí mohu říct, že každou cestu v Africe jsem si užil nad očekávání. Čas od času se něco přihodí, ostanete defekt, nebo vám selže rezervované ubytování. Ale lidé, kteří sem s námi jezdí, to berou vždy sportovně. 🙂
A na závěr se vás zeptám na jednoduchou radu: Míří-li někdo do Afriky poprvé, na co by se měl připravit? (místní mentalita, služby, zážitky, kulturní šok, apod.)
Určitě je třeba se připravit na to, že v Africe se nemusí podařit všechno podle plánu, že některé věci jdou velmi pomalu a občas vznikají absurdní situace. K domácím se musíme chovat s úctou a nepovažovat je za zajímavé objekty, které si vyfotíte a jdete dál. Ne všude v Africe je situace růžová, ale prakticky každý si o návratu domů uvědomí, že o Africe měl do té doby zkreslené představy. Překvapí je zima, málo hmyzu, usměvaví lidé, chutné jídlo, někdy opravdu kvalitní servis. Možná v pokoji narazíte na gekona a chudoba, kterou uvidíte na dosah ruky, vám zmrazí úsměv na retech, ale cestujete tam i kvůli tomu, že chcete vidět pravou tvář Afriky.
Autor Jaroslav Blicha je dobrodruh, který procestoval kus světa. Při své první návštěvě Afriky ho tento kontinent okouzlil natolik, že se do něj od té doby neustále vrací. Aby spojil příjemné s užitečným, založil cestovní kancelář Dream Africa, díky které může i ostatním umožnit, aby si z Afriky odvezli tak skvělé vzpomínky jako on. |