Průvodce barmským Baganem: dva tisíce buddhistických chrámů na písečné planině

Průvodce barmským Baganem: dva tisíce buddhistických chrámů na písečné planině

Na pouhých 70 kilometrech čtverečních centrální Barmy najdete neskutečné dva tisíce chrámů. Některé z těchto staveb na břehu řeky Irawady vznikly už v 11. století a dodnes si zachovávají svou eleganci. Barmský Bagan díky tomu bývá velmi často přirovnáván ke kambodžskému Angkoru, jednoho rozdílu si ale všimnete okamžitě – chrámy tu nejsou obsypány davy turistů, díky čemuž má Bagan jedinečnou atmosféru.

Starověký Bagan leží asi 170 kilometrů jihozápadně od druhého největšího města Barmy Mandalay a disponuje dokonce vnitrostátním letištěm. Jelikož se stal jedním z největších turistických lákadel Barmy, je snadno přístupný prakticky ze všech větších měst v zemi. Připravte se, že okamžitě po příjezdu (často na letišti nebo přímo v autobuse na kontrolním stanovišti) budete muset zaplatit vstupné, které vás bude opravňovat zůstat na místě celý týden. Tím vyřídíte všechny formality a už se můžete plně soustředit na toulání po rozlehlé planině v centru první barmské říše.

Orientace tu není snadná, protože vás budou mást navzájem velmi podobné špičky chrámů. Pro začátek je dobré znát tři záchytné body – malé živé městečko Nyaung-U, historický Starý Bagan a poněkud nezajímavý Nový Bagan. Ve všech těchto oblastech se dá snadno ubytovat a najíst. Nejvýznamnější památky se pak nacházejí okolo cest spojující tato tři městečka a na poměrně opuštěné tzv. Centrální planině ležící východně od Starého Baganu.

Nejširší nabídku průvodců a map Barmy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Nyaung-U a Starý Bagan: v živoucím i turistickém městečku

Mezi turisty toužícími po typické atmosféře barmského městečka se stal nejoblíbenější Nyaung-U ležící na severu a orientovaný kolem malého kruhového objezdu. Najdete tu příjemnou malou tržnici a nádhernou pagodu Shwezigon. Snadno si zde také půjčíte kola, která jsou pro poklidné poznávání chrámů nejpohodlnější variantou. Vzdálenosti mezi jednotlivými stavbami jsou maximálně do kilometru, většinou jsou ale mnohem blíže u sebe, krajina je prakticky bez kopců a snadno dojedete až přímo k chrámům. Pokud zvolíte dopravu autem, například pronajatým taxíkem, budete se moci pohybovat jen po hlavních silnicích a k chrámům budete muset vždy po svých.

Jihozápadně od Nyaung-U leží historické centrum Starý Bagan pyšnící se nejen vysokou koncentrací historických staveb, ale i luxusními hotelovými komplexy. Starý Bagan je rozhodně nejlepším výchozím bodem, i když tu budete tak trochu odříznuti od reality barmského každodenního života. Nový Bagan pak leží úplně na jihu oblasti a i přesto, že tu najdete několik zajímavých ubytovacích zařízení, nepůsobí lákavě a na spoustu míst je to odsud daleko.

Centrální planina je poseta stovkami stúp

Neexistuje jednoznačná trasa, podle níž byste se měli při poznávání baganských buddhistických chrámů (anglicky označovaných „pagoda“ a barmsky „paya“) vydat. Většina návštěvníků začíná na písečné Centrální planině poseté stovkami malých i větších staveb, které se občas skrývají ve stínu stromů, jindy se tyčí vysoko nad jejich zelené koruny. Jednotlivé chrámy jsou tu velmi blízko u sebe, absence nových vesniček navozuje atmosféru časů dávno minulých, stromy nabízejí příjemný stín a malinké cestičky vyšlapané v písku vás zavedou na mnohá opuštěná zákoutí.

Jednou z nejstarších baganských staveb je pagoda Shwesandaw neboli Pagoda zlatého Buddhova vlasu, který do ní prý uložil král Anawrahta. Nachází se přímo v Centrální planině a pyšní se typickou elegantní štíhlou barmskou stúpou – stavbou ve tvaru zvonce, která často ukrývá relikvie nebo slouží jako symbol vesmíru či duchovního růstu. V pagodě Shwesandaw stojí křehce působící stúpa na pyramidě tvořené několika čtvercovými terasami, na něž se dá vystoupat po čtyřech příkrých schodištích. Stejně jako ostatní pagody Baganu je i tato postavena z charakteristických oranžově zbarvených cihel, stúpa je ale natřená na bílo, a proto ji lze vidět i z několik kilometrů vzdálených chrámů.

Na sever od pagody Shwesandaw stojí rozlehlý a oblíbený chrám Dhamma-yan-gyi Pahto se zbytky vnitřních maleb. Zajímavější je nádherná Su-la-ma-ni Pahto ležící v pomyslném středu Centrální planiny na východ od pagody Shwesandaw. Bohatá štuková výzdoba a špičatá věžička tyčící se vysoko nad koruny stromů dělají z chrámu Su-la-ma-ni Pahto jednu z nejkrásnějších staveb Baganu.

Centrální planina je také ideálním místem k pozorování západu slunce. Většina turistů míří v podvečer právě ke zmiňované pagodě Shwesandaw. Vhodnější je pak nedaleká stúpa Buledi, i tady ale raději buďte co nejdříve, abyste si zabrali místo s nejlepším výhledem. Slunce se většinou pomalounku blíží k linii obzoru, kterou narušují obrysy stovek malých i velkých stúp svítících v posledních paprscích, a poté zapadá do spleti stromů a chrámových komplexů. Podvečerní hru barev a tvarů si nejde nechat ujít žádný večer strávený v Baganu.

Co ještě nevynechat v Barmě:

Yangon – největší, ale už ne hlavní, město Barmy se po setmění rozzáří stovkami pouličních stánků s rozličnými dobrotami a neskutečně usměvavými barmskými dámami. Kdybyste nestihli nic jiného, oslnivě zlatá Šweitigoumská pagoda vám prostě uniknout nesmí.

Jezero Inle – pokud máte dostatek času, vydejte se k němu pěšky z Kalawu přes barmská políčka, zvlněnou krajinu a vesničky tvořené skromnými domečky. Málokde v Barmě můžete přespat přímo u místních doma, tady to jde.

Hpa-An – nedaleko hranic s Thajskem najdete krajinu plnou vápencových hor se zlatými stúpami na vršcích. Vymezte si čas a jednu noc přespěte v klášteře na hoře Zwegabin s božským výhledem do krajiny.

Odlehlé části Barmy – hodně času, energie a zařizování vám přinese možnost poznat etnické skupiny na okrajích země. Návštěvy domorodých vesnic proto plánujte s předstihem a najděte si dobrého průvodce.

Kyaiktiyo – mohutný balvan ozdobený zlatou stúpou a doslova se houpající na kraji skály nedaleko Yangonu je významným poutním místem v zemi. Snový pohled dokreslují tisíce typických kovových zvonečků jemně cinkajících pod taktovkou větru.

Městské chrámy Starého Baganu a okolí

Historické centrum města stojí prakticky na břehu řeky a koncentrace památek je zde opravdu oslnivá. Vstupte za palácové hradby od východu přes jedinou zachovalou bránu Tharaba a obloukem se vyhněte nevzhlednému nákupnímu centrum po pravé ruce. Za ním už najdete chrám Mahabodhi Paya s indickými prvky a ještě dále pak osamělou stúpu Bupaya tyčící se přímo nad řekou. Stúpa není architektonicky příliš zajímavá a ani není součástí celého chrámového komplexu, ale jako jedna z mála se pyšní zájmem dnešních věřících, a proto je zde možné pozorovat čilý ruch či drobné obřady. Po levé ruce za bránou Tharaba zaujme nejvyšší baganský chrám Thatbyinnyu Phaya. Jeho věžička se tyčí až do úctyhodných 66 metrů a čtyři vstupy napovídají, že se jedná o jednu z mladších staveb. Nejstarší baganské stavby totiž většinou disponují pouze jediným vstupem. Kolem stojí několik dalších chrámů, za zmínku stojí jeden z nejstarších – nenápadný Nat Hlaung Kyaung.

Pozoruhodné chrámy najdete také na silnici spojující Starý Bagan a městečko Nyaung-U. Chrám Htilominlo ležící na půli cesty byl postaven až na začátku 13. století v pozdním baganském stylu. Je obehnán hradbami, bohatě zdobený a neméně zajímavý také zevnitř, kde ukrývá krásné fresky a pozlacené sochy Buddhy. Těsně před branami Starého Baganu pak najdete zlato-bíle zářící skvost Ananda Pahto se šesticí střešních teras. Nádherná stúpa vzhlíží na celé okolí z 52 metrů a sama je viditelná z velké dálky. Interiér je tu snad ještě skvostnější než exteriér, a to díky zajímavým rytinám.

Další skupina chrámů je koncentrována jižně kolem Bagan – Chauk Road. Chrám Mingalar Zedi ležící u jižních hradeb Starého města nápadně připomíná slavnou Šweitigoumskou pagodu v Yangonu a je jedním z nejmladších. Po jeho dokončení v roce 1287 do Baganského království vtrhli Mongolové, kteří z velké části stojí za následným úpadkem.

Dále na jih následuje dvojice chrámů Gubyaukgyi a Myazedi, ještě jižněji stojí ve středu malé vesničky Myinkaba starobylý chrám Manuha Phaya ukrývající tři maličké svatyně. Pokud se vám podaří okolo množství dalších staveb dojet až k Novému Baganu, zastavte se ještě na chvíli ve dvojici chrámů Ashe Petleik a Anauk Petleik, které prošly na začátku 20. století výraznou rekonstrukcí.

Nesnažte se stihnout všechno

Určitě se nesnažte stihnout vidět všechno, to je při daném počtu staveb opravdu nemožné. Zkuste si ještě před příjezdem vytipovat nejzajímavější stavby a vymyslet si nějakou smysluplnou trasu podle svých preferencí. Minimálně jeden den si ale nechte zcela volný, půjčte si kolo a vydejte se rovnou za nosem přes Centrální planinu, nakukujte do bezejmenných pagod a hledejte nejhezčí místo pro západ slunce. I když byste toho taxíkem stihli mnohem více, ochudili byste se o ten neskutečný klid, který v Baganu panuje a střeží časy dávno minulé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí