Kambodža je nádherná země, která se poslední dobou stává čím dál více oblíbeným turistickým cílem. Není se čem divit – země nabízí nádherné chrámy, divokou džungli, nádherné pláže, delikatesní kuchyni, ale bohužel i ponurou historii.
Po genocidní občanské válce a krvavé vládě Rudých Khmérů v 70.letech 20. století přišel válečný konflikt s Vietnamem a teprve v posledních letech země začíná pomalu prosperovat.
Desetiletí válek proměnilo Kambodžu v jedno velké minové pole. Celkový počet položených min lze jen těžko odhadnout, ale spekuluje se o až deseti milionech. Tedy zhruba jedna mina na osobu. Zdravotní systém se během Pol Potova režimu v podstatě zhroutil. Inteligence byla systematicky likvidována. Lékaři byli popravováni a trest smrti byl vykonáván i například za nošení brýlí. Kambodža se potýká s nedostatkem kvalifikovaného zdravotního personálu, antibiotik a dalších farmaceutik, podvýživou, malárií, tuberkulózou, horečkou dengue a respiračními i průjmovými onemocněními.
Zajímavé, ale co já s tím, řeknete si asi. Nepomáhám tím, že tam pojedu jako turista a utratím své těžce vydělané peníze? Můžete ale pomoct i jinak a nebude vás to stát ani korunu. Jenom 350 ml vaší krve.
Autorka článku Radka Staňková mimo jiné procestovala norské souostroví Špicberky. Pokud vás zajímá, jaké je to trekovat severskou pustinou a navštívit opuštěná hornická města, přeštěte si článek Hornický Barentsburg. |
Většina turistů míří v Kambodži do Siem Reapu, prohlédnout si chrámový komplex Angkor Wat. Krev můžete darovat v tamní nemocnici pro děti – Angkor Children`s Hospital. Krevní transfuze jsou potřebné celoročně, ale především během sezóny horečky Angkor Children`s Hospital dengue se nemocnice potýká s nedostatkem krve. Nemocnice je v podstatě závislá na turistech, kteří zde darují krev. Místní se dárci stávají jen zřídka, a to především pro členy rodiny.
Darování krve se nemusíte vůbec obávat – podmínky, hygienické vybavení i procedura jsou stejné jako v Evropě. Do nemocnice jsme se s Marťou a Hančou vypravily hned po ránu, Na vrátnici jsme vyplnily formulář a usadily se v čekárně v patře. Hovorný a přátelský laborant nám nejdřív odebral malou kapku krve k otestování krevní skupiny a množství hemoglobinu v krvi. Pak následoval vlastní odběr. Laborant používal nové čisté rukavice, dezinfekci, nově vybalené jehly a vše probíhalo v naprosté pohodě.
● Darovat krev je možné ve všední dny mezi 8:00 a 16:00, v sobotu mezi 8:00 a 12:00. ● Musí vám být mezi 18 a 60ti lety ● V posledních 3 měsících (muži) nebo 4 měsících (ženy) jste nedarovali krev ● Máte víc než 45 kg |
Jen Hanča si stále láme hlavu nad tím, jaká je její krevní skupina. V Kambodže ji totiž určili A+, zatímco ona si dosud myslela, že má 0+. Po odběru jsme každá dostala balíček se sušenkami, vychlazenou Coca-colu a tričko s logem nemocnice a nápisem “your blood can save children`s life”, které jsme hned hrdě oblékly a nosily následující tři dny při prozkoumávání chrámů. Třeba jsme tím inspirovali i další turisty, aby přišli darovat krev. A doufám, že pokud se v budoucnu chystáte do Kambodži, tak třeba tenhle článek inspiruje i vás!
Nejširší nabídku průvodců a map Kambodži (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Dobrý večer, mohu se zeptat, jak je časově náročné darování krve? Děkuji předem za odpověď
Články v okolí