Příručka pro nováčky v létání – přehled zavazadel

Příručka pro nováčky v létání – přehled zavazadel

Odbavené zavazadlo, příruční zavazadlo, osobní taška. Jak a s čím můžete do letadla je důležitá informace pro všechny, kteří chtějí, aby jejich přeprava letadlem proběhla bez komplikací. Dnes se podíváme na základní pravidla přepravy se všemi možnými typy zavazadel.

Příruční zavazadlo

Začneme tím nejběžnějším zavazadlem, se kterým cestuje každý z nás, a to je příruční zavazadlo. Rozměry a váha se liší u každého přepravce, proto si vždy na příslušných webových stránkách zkontrolujte, zda se rozměrově do letadla vejdete. Tato varianta je snad u každé aerolinky automaticky přidávaná k letence zdarma. Nejméně vstřícné jsou nízkonákladové aerolinky, jako například Ryanair, WizzAir, nebo EasyJet, které povolují pouze malý batoh o rozměrech 40 x 20 x 25 a hmotnosti maximálně do 5 kg. Pro někoho je zabalit se do tak malého batohu nereálné, proto si většina lidí dále dokupuje odbavené zavazadlo, o tom ale až později. Dražší letenky, nebo lepší přepravní společnosti vám jako příruční zavazadlo většinou povolí i batohy o rozměrech 55 x 40 x 20 a hmotnosti 10 kg + třeba i malou kabelku, nebo brašnu od notebooku.

Většinou je před každou odletovou bránou na letišti umístěna tzv. klec, která je přesně vyměřená na povolené rozměry. Pokud se pracovníkům bude zdát, že máte větší zavazadlo, než můžete, požádají vás, abyste do klece svůj batoh/kufr umístili. Pokud se nevleze, budete muset zaplatit poplatek. U některých společností je tento poplatek mnohdy dražší, než kdybyste rovnou zaplatili za odbavený kufr.

Co nesmí do příručního zavazadla

  • tekutiny nad 1 litr (jedna lahev může mít jen 100 ml = 10 lahviček). Do tekutin se počítá například i arašídové máslo, nebo konzervy s jídlem
  • dlouhé nože a další ostré předměty, karty přežití, manikúrní nůžky
  • drony (osobně jsem se setkala se zákazem dronů na palubu pouze u TAP Portugal)
  • turistické hole
  • velké deštníky

Jak už je uvedeno výše, každá letecká společnost má jiné podmínky, tohle jsou jen předměty, které jsou „problémové“, takže je třeba si dávat pozor. Stejně tak se liší zakázané předměty na každém letišti, kde mají svá interní pravidla. Na některém letišti projdete s kartou přežití, ale na jiném už ne, proto si pořádně zjišťujte informace daným letišť.

TIP: Všechny tyto předměty klidně v letadle mít můžete, ale problém je vždy bezpečnostní prohlídka. To znamená, že pokud si chcete po této prohlídce koupit na letišti velký suvenýrový nůž, který prodávají přímo na letišti, můžete. Pokud si po prohlídce chcete koupit 2 litry coca-coly, můžete. Vždy jde pouze o to, nemít zakázané předměty v batohu, když procházíte kontrolou.

Shrnutí výhod a nevýhod příručního zavazadla

Za výhodu cestování pouze s příručním zavazadlem rozhodně považuji rychlost. Nemusíte čekat na letišti 2 hodiny předem, protože neodbavujete kufry, a naopak se nemusíte zdržovat ani po přistání, protože všechny věci už máte sebou.

Nevýhodou je rozhodně omezenost. Ať už mluvíme o rozměrech, váze, nebo o tom, co všechno si můžete sbalit.

Malá osobní taška

Za takové zavazadlo považují letecké společnosti opravdu jen malou kabelku, brašnu na notebook, nebo třeba fotobrašnu. Budete ji mít celou dobu u sebe, takže pro projití přes bezpečností prohlídku platí stejná pravidla, jako u příručního zavazadla – pozor na tekutiny, ostré předměty, apod.

Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo je to, které jde po čas vašeho letu do podpalubí. Takže jak už bylo nastíněno – s tímto typem zavazadla musíte přijít na letiště o něco dříve, odevzdat ho pracovníkům, a po příletu si ho zase vyzvednout. Pozor si dejte při přestupech. Pokud máte koupené navazující lety a první letadlo má zpoždění, je možné, že už vám nestihnout zavazadlo na další let přemístit. Nelekejte se, kufry po zažádání připutují hned dalším letem.

Co se týče rozměrů a váhy, opět má každá aerolinka svá pravidla, dokonce se parametry liší i podle třídy, ve které letíte. Nejběžnější rozměr je 158 cm a váha kolem 30 kg. U nízkonákladových společností za odbavené zavazadlo musíte zaplatit, ale některé dražší aerolinky ho dávají zdarma.

V odbaveném zavazadle už není problém převážet vodu, nebo alkohol, jako u příručního, i tak je zde ale spousta omezení. Dejte si pozor na lithiové baterie, natlakované lahve (např. repelent), hořlaviny, powerbanky, notebook, nebo fotoaparát.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: