Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
PŘÍRODNÍ REZERVACE ERZGEBIRGE/VOGTLAND: německé Krušnohoří vábí sportovce i historiky
26. 7. 2022
Hana Sedláková
Krušné hory získávají v posledních letech na popularitě. Zkusili jste je ale objevovat i ze strany našich západních sousedů? Přírodní park Erzgebirge/Vogtland vám nabízí unikátní kombinaci překrásné chráněné přírody, zajímavé historie a památek a širokých možností kulturního, rekreačního i sportovního vyžití.
Erzgebirge/Vogtland kopíruje česko-saskou hranici a rozkládá se mezi lázeňským městečkem Bad Elster v okrese Vogtland a středosaským Holzhau. Jeho dominantou je vrchol Fichtelberg (1 215 m n. m.) a pyšní se hned několika „nej“. Nejenže patří k nejkrásnějším hornatým oblastem na území Německa, se svými 120 kilometry na délku a rozlohou 1 495 kilometrů čtverečních je mezi německými přírodními parky největší svého druhu. Zároveň se řadí k nejhustěji osídleným pohořím ve střední Evropě.
Ať už jste sportovec, obdivovatel přírodních krás, nebo dáváte přednost historii a památkám, v přírodním parku Erzgebirge/Vogtland se nudit nebudete. Najdete zde chráněné krajinné oblasti a památkové zóny, bujné lesy, nezapomenutelné výhledy i přírodní zajímavosti.
Nechybí ani bohaté sportovní vyžití. Cyklisté využijí poměrně hustou a kvalitní síť silnic. V zimě se lokalita stává rájem pro milovníky zimních sportů, ať už dáváte přednost sjezdovému lyžování nebo běžkám. Na své si přijdou i trekaři, na které čeká zhruba 5 000 kilometrů pěších tras s kvalitním a srozumitelným značením.
Za „kvalitní turistickou trasu“ je označena 285 kilometrů dlouhá dálková stezka Kammweg (v překladu „hřebenovka“), která kopíruje naši hranici po německé straně. 225 kilometrů dlouhá Panorama Weg je okružní trasa, její začátek a konec si tedy určíte sami. Jednou z možností je ale odstartovat z Göltzschtalbrücke, největšího cihlového mostu na světě. Cestou určitě nevynechejte koupání v oblíbeném jezeře Vogtlandsee.
Po stopách historie
Historie Krušnohoří je neodmyslitelně spojená s hornictvím, které utvářelo charakter zdejšího kraje celých 800 let. Od roku 2019 je region zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Na německé straně najdete hned 17 lokalit, kde si můžete prohlédnout stopy po hornické minulosti.
K nejznámějším a nejzachovalejším z nich patří hornická krajina Hoher Forst v okolí města Hartmannsdorf. Těžba stříbrných rud zde začala už v roce 1306. Návštěvníci si mohou projít naučnou stezku „Zum Hohen Forst“ a jednou ročně se podívat do zpřístupněné štoly. Kompletně zachovaná Schindlerova továrna na modrou barvu u města Aue vás vtáhne do prostředí, kde se mezi 17. a 19. stoletím vyráběly kobaltové barvy – nepostradatelné pro míšeňskou porcelánku. Unikátní atmosféru můžete nasát i v historických centrech starých hornických měst jako jsou Marienberg nebo Freiberg, který byl vůbec prvním hornickým městem v Krušných horách a jeho historie sahá až do roku 1168.
Příroda se vrací k životu
Krušné hory už ale dávno nejsou synonymem krajiny zdevastované těžbou, zvláště tou poválečnou. V posledních desetiletích bylo naopak věnováno mnoho úsilí obnově krajiny a především revitalizaci rašelinišť, která pomáhají udržet vodu v krajině a výrazně přispívají k ochraně klimatu. Rašeliniště jsou jedinečným biotopem pro mnoho chráněných druhů rostlin a zvířat včetně těch ohrožených.
Sáňky, polévky a františky. Na Fichtelberg si udělejte čas
Již zmíněná hora Fichtelberg (1 215 m n. m.), nejvyšší vrchol německé části Krušných hor a zároveň i spolkové země Sasko a celé bývalé NDR, leží jen 3 kilometry vzdušnou čarou od Božího Daru. Ti zdatnější na něj vyšlápnou pěšky, zbytek se sveze nejstarší kabinovou lanovkou v Německu, která funguje od roku 1924. Na jeho vrcholu stojí Fichtelberghaus s 31 metrů vysokou rozhlednou a meteorologickou stanicí. Odtud si vychutnáte výhled na velkou část německého Krušnohoří a také Českého středohoří. Cestu do kopce máme za sebou, ale jak se co nejlépe dostat z kopce? No přece na sáňkách! Sáňkařské dráhy na Fichtelbergu fungují v zimě i v létě…
V zimě můžete otestovat lyžařský areál Fichtelberg. Spolu s oblastí Klínovce se totiž jedná o centrum zimních sportů v Krušných horách. Další možností – tentokrát celoroční – je například pěší nebo cyklistický výlet k přečerpávací vodní elektrárně Markersbach, druhé největší elektrárně tohoto druhu v Německu. Svým vzhledem připomíná nádrž Dlouhé stráně v Jeseníkách.
Na úpatí Fichtelbergu najdete další místní „nej“, a sice lázeňské městečko Oberwiesenthal, které je s nadmořskou výškou 914 m n. m. nejvýše položeným městem v Německu. Už samotný příjezd do Oberwiesenthalu můžete pojmout stylově – úzkokolejkou s parní lokomotivou Fichtelbergbahn, která vede ze 17 kilometrů vzdáleného Cranzahlu. I tady se ale vyplatí zpomalit, na trase jsou totiž zajímavé zastávky. V Neudorfu na vás například čeká muzeum polévek s expozicí plnou místních rarit, polévková restaurace s neobvyklým výběrem polévek nebo výrobna františků, kde můžete ruční výrobu sledovat na vlastní oči a voňavý vánoční suvenýr si odnést i s sebou domů.
Německo nabízí turistické stezky prakticky pro každého: na své si přijdou vyznavači turistiky, geocachingu, nordic walkingu, sněžnic či obyčejných procházek. Přehled nejkrásnějších turistických tras napříč německými regiony najdeš tady: www.germany.travel