Příprava cesty Z kanclu kolem světa

Příprava cesty Z kanclu kolem světa

„Zítra ráno zase do práce? To už je zase pondělí? Au, bolí mě záda. Pálí mě oči. Celý den zírat do monitoru? Opravdu to byl můj poslední den dovolené pro tento rok? To není možné! Vyšla na mě směna na Štědrý den. Metrem na židli za monitor a takhle dalších x let? Maximálně dva týdny volna v kuse?“ NE! Kája, Káťa, Edita, David jedem!

V roce 2012 jsme se vrátili z celkem ročního pobytu na Tenerife, v Kanadě, Aljašce a Havaji a rozhodli jsme se najít si zaměstnání v Praze a získat praxi. Už od prvních dnů jsme ale věděli, že takto to nepůjde moc dlouho. Každý den do 18h v práci a pár týdnů dovolené ročně. To není nic pro nás. Uznali jsme, že to je zajímavá zkušenost, ale představa, že zůstaneme v Praze a dalších 30 let budeme každý den sedět před počítačem, nás nenechala moc dlouho v klidu. Získali jsme 2 roční praxi a rozhodli se, že ještě musíme podniknout něco dobrodružného. V březnu 2014 jsme zažádali o víza na Nový Zéland.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Plán cesty

Hlavním cílem první  části cesty bude Nový Zéland, kam se vypravíme přes  Čínu a Taiwan. Na Novém Zélandu zůstaneme nejdelší dobu, procestujeme oba ostrovy včetně nekomerčních ostrovů francouzské Polynésie  ‐  Samoa a Tonga, poznáme místní obyvatele a kulturu. Nějaký  čas budeme pracovat na jižním ostrově  v adrenalinovém městečku Queenstown, obklopeném nádhernou přírodou z filmu Pána prstenů. Po pobytu na Novém Zélandu uskutečníme dvouměsíční cestu po Austrálii. Následně se letecky přesuneme do Chile, kde koupíme starý automobil a vydáme se na dobrodružnou cestu z Jižní do Severní Ameriky. Projedeme většinu států Jižní Ameriky, všechny málo známé státy Střední Ameriky a Mexiko. Do České republiky se vrátíme přes Texas v USA.

Plánovaná trasa:

Celkem plánujeme projet 20 zemí za 20 měsíců. Evropa – Asie – Austrálie – Jižní Amerika – Severní Amerika – Evropa :

ČR – Čína – Taiwan – Nový Zéland – Samoa – Tonga – Austrálie – Chile – Argentina – Uruguay – Brazílie – Bolívie – Peru – Ekvádor – Kolumbie – Panama – Kostarika – Nikaragua – Honduras – El Salvator – Guatemala ‐ Belize – Mexiko – USA – ČR

Naše motto: I don’t have a dream I have a plan

Toto moto anonymního autora, které jsme objevili vyryté ve staré krčmě na Aljašce, jsme si zamilovali a zcela se s ním ztotožnili. Většina lidí zůstane pouze u snu a tak dlouho váhají, až si svůj sen nikdy nesplní.

Rozpočet

Pro začátek máme nějaké peníze našetřené pro první část cesty Čínou a Taiwanem. Základní vybavení jsme obdrželi od sponzorů a hlavní část rozpočtu bychom si chtěli vydělat prací na Novém Zélandu.

Výpověď v práci

Trochu jsme se obávali dát výpověď v práci, ale nakonec vše proběhlo velice hladce. Stačí mluvit na rovinu a s dostatečným předstihem. Zaměstnavatelé nám nakonec přáli šťastnou cestu a možnou budoucí spolupráci.

Spousta lidí o takové cestě mluví, ale nikdy nedají výpověď a nevyjedou do světa. Čím to, že Vy jste ji do světa vydali?

Ze studijních let jsme byli zvyklí trávit léta prací a cestováním v zahraničí. Nemohli jsme se smířit s pár týdny dovolené ročně a myšlenka procestovat svět dokud nemá člověk děti a hypotéky byla silnější. Navíc s prací úplně tak nekončíme, neboť část finančních prostředků si budeme obstarávat na Novém Zélandu. V dnešní době je spousta možností práce v zahraničí, která Vám usnadní následné cestování. Další výhodou je, že při práci a delším pobytu na jednom místě více poznáte kulturu a místní lidi než když Vás pustí z práce pouze na krátkou dovolenou.

Co je na tom nejtěžší?

Nejtěžší je sehnat bandu podobných bláznů, kteří ukončí práci a pojedou s Vámi. Samotný akt výpovědi těžký není. Určitě je dobré oznámit výpověď dopředu a zanechat za sebou dobrý dojem. Nikdy nevíte, zda se do stejné práce nebudete náhodou vracet. Nemůžete však počítat s tím, že Vám zaměstnavatel místo nějaký ten rok podrží. Přesto mohou dobré kontakty do budoucna pomoci. Těžší než ukončit práci však bylo zorganizovat veškeré přípravy, odstěhovat se z bytu, rozloučit se s kamarády a rodinou. Je pravdou, že je skutečně potřeba vystoupit z pohodlně zaběhlých kolejích. Pokud se ale rozhodnete, na oplátku Vám budou nezapomenutelné zážitky a zkušenosti ze světa.

Nebojíte se toho, čeho všichni, že se vrátíte a nenajdete práci?

Po roce stráveném na Tenerife, v Kanadě a absolvované cestě z Aljašky na Havaj jsme se vydali do Prahy hledat práci. Všichni jsme ji našli téměř okamžitě, a proto se ani nyní nebojíme, že si práci po příjezdu opět najdeme. Během své práce jsme také poznali mnoho kolegů, kteří by nám s hledáním nové práce mohli pomoci. Poté, co jsme si práci na vlastní pěst našli i v Kanadě, kde na Evropany bohužel nikdo nečeká, se už hledání práce nebojíme. Naopak doufáme, že získané zkušenosti ze zahraničí a zlepšené jazykové znalosti nám budou v budoucnu jen ku prospěchu

Žádost o vízum

Dostat vízu na Nový Zéland není zas až tak složité. Stačí se dobře připravit a být rychlý. Pro ČR je připraveno 1200 víz. Vyplňování nám zabralo 15 min a za 40 minut byla veškerá víza pryč. Ještě o něco rychlejší museli být naši slovenští kamarádi. Pro Slovensko je nabízeno pouze 150 víz. A to už člověk musí být opravdový rychlík. Našim kamarádům se podařilo víza vyplnit a zaplatit za neuvěřitelné 2,5 minuty! Je dobré vytisknout si formulář předem a vše si zkusit vyplnit.

Další zemí, do které jsme potřebovali víza je Čína. Oproti Novému Zélandu poněkud zastaralý a o mnoho složitější proces. Je zapotřebí předložit detailní itinerář cesty, doložit rezervace ubytování na každý den, případně obstarat zvací dopis od místního. Vše je nutné donést na ambasádu osobně a poplatek lze uhradit pouze v hotovosti u ČSOB.

Očkování

„Neměli bychom se nechat očkovat?“ Zjišťujeme, že do jižní Ameriky by to asi něco chtělo. A hups.. „6 měsíců na žloutenku!?“ Nejsme fandové očkovaní, ale nakonec berem žloutenku A,B, Břišní Tyfus a Žlutou zimnici. Očkování proti žluté zimnici právě prohlásili za celoživotní. A to už se vyplatí!

Zvolili jsme tedy jen opravdu to základní, které je doporučováno všem cestovatelům:

Žloutenka A -25 let

Žloutenka B – celoživotně

Žlutá zimnice – celoživotně

Břišní tyfus – 3 roky

Tato očkování jsou doporučovaná či dokonce povinná v rozvojových zemích J Ameriky, Asie, Afriky atd.

Pojištění

Pojišťovny nabízí zajímavé balíčky na rok. Je nutné si pohlídat, zda se člověk pak může vracet do ČR, protože stát se může cokoliv. Vyplatí se srovnat více nabídek. Je dobré si pohlídat platnost dokladů zvláště před delší cestou – pas, OP, řidičák.

Jestli se Vám naše myšlenka líbí, podpořte náš cestovatelský projekt na Facebooku, Twittru, Youtube nebo se koukněte na naše webovky www.travel4ever.cz

Zkušenosti čtenářů

verča

tyyyyjo, obdivuju a přeju krásnou cestu a zážitky na celý život 🙂

To zní dobře, jen Samoa a Tonga nejsou ostrovy francouzské Polynésie (správně souostroví v Polynésii, s Francií nemají nic společného).

Jaky obdivovani, planovat a psat o tom muze kazdy, poickejte az to udela a pak ho obdivujte….

Libor

Možná obdivuje, že se rozhoupali a dali v práci výpověď. To dokáže málokdo a když jde o více lidí najednou, je to ještě těžší. Oni už jsou navíc na cestě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: