Hojnost jídla, bláznivé oslavy i Ježíšek, který těžko hájí své místo na zemi. Vánoce se spolu s křeťanskými kolonizátory, přistěhovalci a misionáři rozšířily do všech koutů světa. Můžeme slavit od Ukrajiny až po Peru.
Vánoce na Ukrajině: Hojné vánoce, pokojný nový rok
Štědrý večer začíná přípravou betléma. Svatá Večeře, jak se také někdy slavnostní čas nazývá, by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. To má symbolizovat hojnost v nadcházejících měsících nového roku. Na západní Ukrajině symbolizuje hojnost také Didukh – svazek pšenice. Na stole nechybí Kutia, dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů. Postava svatého Nicholase je zde zastoupena v podobě Dědy Mráze. O Štědrý večer přichází do domů a položí dárky pod stromeček.
Roku 354, byly Vánoce jako křesťanský svátek oficiálně uznány papežem k datu 25. prosince. To samozřejmě neznamená, že by se Ježíš Nazaretský narodil zrovna tento den, vlastně datum není vůbec známo. Církev však využila dlouholetou pohanskou tradici slavení slunovratu a svůj nový svátek na tuto dobu jaksi „nasadila“. Protože se ale pravoslavná církev řídí juliánským kalendářem, který představuje 14ti denní posun od kalendáře gregoriánského, slaví se na Ukrajině a v Rusku Vánoce až 7. ledna.
Vánoce v Rusku
Vánoce v Latinské Americe: bujaré veselí se směle vyrovná novoročním oslavám
Po půlnoční mši, kdy se do připravených betlémů teprve položí Ježíšek, vypuká v latinskoamerické kultuře trochu nekřesťanské veselí připomínající spíše silvestr. Lidé během oslav zpívají a tančí na ulicích, v bohatých městech se konají ohňostroje (například v Sao Paolo, Rio de Janeiro nebo Mexiko City), jinde se zapalují ohně. Veselí pokračuje až do 6. ledna, do dne, kdy přišli Ježíškovi popřát orientální mudrci a předali mu dary.
Dárky však nosí dětem v Brazílii Papai Noel. Podle legendy žije v Grónsku – když přijede do Brazílie, musí se chudák převléct ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot. V Kolumbii začíná vánoční období 16.12., říká se mu Novena del Nino Jesús. Devět dní, při kterých se vzpomíná na putování pany Marie s Josefem vyvrcholí na Štědrý večer velkou rodinou večeří a příchodem Ježíška. Štědrovečerní večeře se podává hodně pozdě, až kolem půlnoci. Bývá to většinou hustá polévka z kuřete zvaná ajiaco, kuře nebo vepřové maso s nádivkou, salát s nakládanou zeleninou, malé žluté brambory, různé speciality z banánů a hlavně spousta sladkostí.
Vánoce pod Machu Piccu, Martin Mykiska
Vánoce v Evropě: Ježíšek se drží zuby nehty
V zemích střední Evropy, která prošla (ná)silnou rekatolizací, vyháníme Svatého Mikuláše do ulic s anděly a čerty už na začátku prosince, aby se to nepletlo s čistým a duchovně hlubokým zážitkem příchodu Ježíška. Ten ale musí v posledích letech neustále svádět boj s globalizovaným, bohatým, komerčně využitelnějším a ve skutečnosti i mnohem starším dárko-nosičem z tajemných severských dálek – Santa Clausem, Taťkou vánoc nebo v nedávné minulosti i Dědou Mrázem. Držme Ježíškovi palce, ať se udrží, aniž by se musel zaprodat reklamním agenturám.