Ať jste cestovatel začátečník, nebo pravidelný průzkumník různých koutů světa, vždy je dobré na cestu se předem připravit a znát základní pravidla, abyste se vyhnuli následným možným problémům. Na co je tedy dobré dbát zvýšenou pozornost?
Obecné informace o destinaci
Základem je informovanost. Ještě před nákupem letenek, nebo jízdenek do plánované destinace byste si měli zjistit aktuální situaci v dané zemi. Jaké jsou podmínky pro cestování, jaké jsou tradice, měna, jazyk, náboženství, možná onemocnění, a podobně. Zkrátka byste měli načerpat co nejvíce informací. Dobré je předem si zjistit ceny hotelů, potravin, přepravy, vstupů na památky. Můžete se tak vyhnout nemilému překvapení. I když letenka stojí 500 Kč, neznamená to, že je daná destinace levná.
Dokumenty
Do potřebných cestovních dokumentů se nevztahuje pouze občanský průkaz, nebo cestovní pas (u kterých si před vycestováním zkontrolujte platnost), ale do některých zemí musíte mít potvrzení o očkování. Některá očkování jsou doporučená a jiná jsou povinná. Všechna podstoupená očkování vám v očkovacím cetru zapíší do očkovacího průkazu, který je zpoplatněn částkou 120 Kč. Doporučuje se tzv. cestovatelské trio, které obsahuje virovou hepatitidu, žlutou zimnici a břišní tyfus. Záleží však na oblasti, kam plánujete vaši cestu, takže si potřebná očkování zkontrolujte u důvěryhodného zdroje, nejlépe konzultací v očkovacím centru, nebo u obvodního lékaře.
Upozornění: Povinnost očkování je nutná i při pouhém transitu přes oblast s povinným očkováním
Pokud plánujete pronájem vozidla, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Během vyřizování na úřadě si dejte pozor, existují totiž dva typy – podle Ženevské úmluvy (platnost 1 rok) a podle Vídeňské úmluvy (platnost 3 roky). Každý z nich platí do jiných států – například Ženevský vám bude platit v Austrálii, Kanadě, Novém Zélandu, Peru, USA, nebo Vietnamu. Mezinárodní řidičský průkaz podle Vídeňské úmluvy vám zase bude platit v Brazílii, Saudské Arábii, nebo Spojených arabských emirátech.. Určitě si před cestou ověřte, který z nich budete potřebovat vy a zažádejte si o vyřízení na obecním úřadě obce s rozšířenou působností v ČR. Sebou si nezapomeňte občanský a řidičský průkaz a hlavně průkazovou fotografii. Jak takový mezinárodní řidičský průkaz vypadá? Popravdě dost zvláštně a nedůvěryhodně, jedná se totiž o „papírovou knížku“. V zahraniční půjčovně se vám dokonce může stát, že po vás mezinárodní řidičák ani chtít nebudou, nebo se jim jeho podoba nebude pozdávat, určitě je ale lepší se připravit, a mít ho po ruce v případě potřeby. Vydání stojí pouhých 50 Kč a vyřízen je během pár minut, tzv. na počkání. Nezapomeňte si ověřit pravidla provozu, která mohou být odlišná, než u nás v ČR.
TIP: V žádném případě nenechávejte svůj cestovní pas jako „zástavu“ v půjčovně. Půjčovny nemají oprávnění k tomu, aby vám pas zadržovali. Pamatujte, že cestovní pas je váš nejdůležitější osobní dokument!
Vyřízení víz je další nedílnou součástí cestování do některých zemí. Vstupní podmínky do každé země jsou odlišné a opět je důležité se informovat u důvěryhodného zdroje. Některá víza se vyřizují online, pro jiné si musíte dojít na konzulát a mnohokrát jejich vyřízení může zabrat několik týdnů, proto nepodceňujte přípravu.
TIP: Nezapomeňte si udělat fotokopie, nebo scany do telefonu všech dokumentů! Pomůže vám to při případné ztrátě. Při vyřizování nových dokladů v zahraničí vám také pomůžou průkazové fotografie.
Co vyřídit před cestou
- Jako první je potřeba zjistit si potřebné povinné očkování a sjednat si schůzku v očkovacím centru. Některé vakcíny se musejí několikrát přeočkovávat, takže je třeba to řešit s časovým předstihem.
- Návštěva lékaře je důležitým krokem. Ať se jedná o týdenní dovolenou, nebo půlroční putování, bolest zubů vám může cestování pěkně znepříjemnit. Nepodceňte tedy preventivní prohlídky.
- Ať už cestujete po Evropě, nebo za oceán, cestovní pojištění je vždy potřeba. Nejjednodušší je podívat se na srovnávač cestovního pojištění, který vám porovná všechny možnosti a vy si můžete vybrat cestovní pojištění podle vašich preferencí jednoduše, z domova.
Jak se chovat na samotné cestě
Cestování je skvělý způsob jak objevovat nejen svět, ale i sám sebe. Nesmíte ale přitom zapomínat na svou bezpečnost, proto vám přinášíme pár rad a tipů, jak se vyhnout nepříjemnostem:
- Své cennosti ponechávejte na různých místech. Peníze si rozdělte do několika peněženek, mějte více platebních karet a některé finance si nechejte tzv. „na těle“ v bezpečnostní ledvince, nebo skryté kapse na kalhotech.
- Neukazujte, že máte peníze. V některých zemí jsou lidé opravdu chudí a vy jako Evropan můžete působit bohatě, i když nutně nemusíte být. Nepodporujte tedy tuhle domněnku a zbytečně se nevystavujte riziku tím, že budete ukazovat obsah své peněženky a na rukou budete mít zlaté řetízky.
- Zavazadla mějte stále na očích, především pak, pokud se pohybujete na místech s vysokou koncentrací osob (trhy, města, apod.) Pokud sedíte v restauraci a batoh si pokládáte na zem, provlečte jedno ucho nohou od židličky, pokud sedíte na zastávce, mějte ucho batohu navlečené na ruce.
- Nenechávejte své věci ležet bez dozoru. Tohle platí především na pláži. Většina lidí nechá své tašky ležet na dece a jdou si klidně užívat moře, ne vždy se vám to ale může vyplatit. Pořiďte si ochranný obal do vody a vezměte si sebou do moře alespoň telefon a peníze.
- Nedůvěřujte všem. V turisticky profláklých oblastech už dávno přišli na to, jak na turistech vydělávat. Ne vše, co vám kdo tvrdí, je pravda. Spíše důvěřujte náhodným kolemjdoucím, obyčejným lidem, kteří vám nic nechtějí prodat. Ptejte se a ujišťujte se u více lidí.
- Dejte si pozor na toulavá zvířata. I pokud jste milovník zvířat a budete vystaveni smutnému pohledu na pohublé psy, nebo kočky, v žádném případě se je nesnažte hladit, nebo si s nimi hrát. Mohou mít vzteklinu, nebo můžou být agresivní. Pokud jim chcete dát jídlo, samozřejmě můžete, ale opatrně.
- Vždy alespoň jednoho kamaráda, nebo člena rodiny informujte o tom, kde se zrovna nacházíte, nebo kam se budete přesunovat. Před cestou je také dobré zaregistrovat se do drozd.cz, aby vás v případě živelných katastrof, nebo jiných problémů ve státě, mohl někdo informovat.
Nejširší nabídku průvodců a map (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz