PRÁCE V NORSKU: Jde to i bez agentur i bez norštiny!

PRÁCE V NORSKU: Jde to i bez agentur i bez norštiny!

Velké množství mladých lidí se zajímá o brigády v zahraničí. Je to skvělá příležitost získat zkušenosti s prací v cizím prostředí, v cizím jazyce a navíc si poměrně slušně vydělat.

Norsko se stalo v poslední době tzv. evropskou Amerikou. Pro občany EU není třeba žádné povolení ani víza. Možnost získat práci s pouhou znalostí anglického jazyka a vydělat si minimálně 50 tisíc Kč za měsíc je poměrně vysoká.

Možná jsme měli štěstí, možná jsme měli jen silnou vůli a vytrvali. At už to bylo jakkoli, věřím, že to může zvládnout kdokoliv jiný. Stačí se umět domluvit anglicky a nebát se.

Poprvé jsme našli práci v horském hotelu 1400 mnm na náhorní plošině Sognefjellet. Byl červenec a všude bylo ještě dost sněhu. Dokonce kolem chaty stále jezdili zapálení běžkaři po běžkařské trati. Pracovali jsme jako pokojské a občas vypomáhali v kuchyni s mytím nádobí.

Náš šéf patřil mezi ty, co řeší vše na poslední chvíli. Díky tomu se zde na nás usmálo štěstí. Pokojská, kterou tam do té doby měl, měla během několika dní končit a on stále neměl náhradu. Sám nám potvrdil, že jsme přišli v pravý čas a ulehčili mu práci. Díky nám totiž nemusel procházet stovky životopisů a vybírat vhodného kandidáta na uklízení (na základě čeho se vybírá vhodný kandidát na uklízení ze životopisů, to netuším).

Byla to naše první zkušenost s prací v zahraničí a byli jsme za ni neuvěřitelně vděční. Začátky byly ale těžké. Ač jsme se snažili, jak nejvíce to šlo, byl to velký boj. Nejhorší na začátku bylo uklízet rychle a kvalitně. Neměli jsme v tom žádný systém a netušili, co se kde nachází a to nám práci trochu prodlužovalo. Šéf z nás nebyl zrovna nadšený. Po dvou týdnech se ale vše stabilizovalo a pak si nás nemohli vynachválit.

Práce bylo někdy hodně a někdy zase téměř nic

Někdy bylo práce hodně málo a někdy se uklízela téměř celá chalupa. Nevýhodou trochu bylo, že když jsme si chtěli nad-dělat více hodin, tak to nebylo možné, protože v ten okamžik obvykle klientů nebylo mnoho. Jindy jsme se zase mohli zbláznit, abychom vše stihli. Řekla bych, že to byla práce pro 1,5 člověka. Pro jednoho někdy opravdu hodně a pro dva někdy zase hodně málo. Ale i tak jsme si slušně vydělali.

Cena ubytování na norské poměry

Bydleli jsme na pokoji pro zaměstnance, který byl v rámci hotelu. Za maličký pokojík s umyvadlem jsme platili 1000 NOK měsíčně na osobu. Což je na zdejší poměru opravdu málo. Pokud byste měli bydlet v apartmánu, tak zaplatíte na osobu tak 4000 až 5000 NOK a někdy i více.

Během pobytu jsme zemi procestovali, Norsko

Menší nevýhoda byla, že jsme měli hodně špatný signál wifi na pokoji, pokud jsme tedy vůbec nějaký chytili. Také jsme neměli přístup do kuchyně, měli jsme ale možnost si platit zaměstnaneckou stravu v hotelu. Cena se pohybovala okolo 75 NOK za snídani, oběd a večeři na den pro jednu osobu. My jsme si ale platili pouze večeře za 45 NOK na osobu. Občas jsme sjeli do 35 km vzdáleného obchodu a nějaké jídlo jsme měli navezené z Čech.

V některých hotelech se může stát, že poskytnou ubytování a stravu zdarma. Proto doporučuji zpočátku hledat práci právě tam, díky těmto možnostem. S angličtinou se snadno chytíte jako číšníci, pomocníci v kuchyni nebo pokojské a o ubytování a stravu se často postará hotel.

Je nutné ale počítat s tím, že pokud budete hledat práci ve městě, budete mít i vyšší náklady za bydlení. Ve městě je také menší pravděpodobnost, že vám hotel zajistí bydlení. Města jsou ideální na hledání stálejšího zaměstnání. Na sezonní pozice bych volila spíše turistické lokality.

Nejširší nabídku průvodců a map Norska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Platy v Norsku

Platy v Norsku se můžou lišit, za tyto nejnižší pozice se pohybují kolem 150 – 170 NOK hrubého za hodinu (125 -145 NOK čistého). V únoru nebo červnu následujícího roku vám ještě přijdou tzv. Holiday money, což je asi 10% z vašeho platu a na konci června může přijít i část vrácených daní. Dá se říci, že 4-5 měsíců práce v Norsku vám může financovat roční pobyt na cestách.

Agenturám se raději vyhněte

Čemu bych se opravdu vyhnula, jsou agentury a to ať už české nebo norské. Vždy se vyplatí do hledání práce investovat svou vlastní energii. V tom lepším případě zaplatíte agenturám 15 – 20 tisíc Kč za poplatky a v tom horším vám strhnou 50% z vašeho platu. Je tedy rozdíl si vydělat 20 – 30 tisíc Kč měsíčně nebo 50 – 70 tisíc Kč měsíčně.

K tomu, abyste si mohli najít práci sami, se potřebujete jednoznačně domluvit anglicky a být odvážní! Pokud nemáte jasno, jak práci hledat, koho a jak kontaktovat se svým CV nebo jak to chodí s norskými úřady, nemusíte hned zbytečně utrácet tolik peněz za agentury.

Nezapomeňte, že když budete odesílat emaily s vaším CV, je nezbytné je odeslat na co nejvíce míst. Je totiž více než pravděpodobné, že z 50 odeslaných emailů vám přijde 5 odpovědí a z toho pouze jedna kladná. Váš email by rozhodně neměl vypadat jako hromadná zpráva. Přizpůsobte alespoň z části obsah motivačního dopisu a někdy i životopisu na základě adresáta, komu email posíláte.

Čím větší seznam potencionálních míst máte tím lépe pro vás. Ten seznam se vám bude hodit i v případě, že budete místa objíždět na blind. Pak je dobré neztrácet čas na místech, kde evidentně chcípl pes, ale zaměřit se spíše na turistické oblasti, kde to žije. Na cestu je dobré mít rezervu alespoň 15 až 20 tisíc Kčteplý spacák a nějaké zásoby jídla. Pokud pojedete autem, máte výhodu, že si toho můžete dost navézt. Zásoby jídla pak rozhodně nepodceňte!

Nikdy není pozdě

Neřekla bych, že může být někdy pozdě na hledání práce. Určitě existuje ideální doba a méně ideální doba. Pro hledání letní práce je ideální začít v období od února do dubna, ale to neznamená, že byste v červnu nebo v červenci nemohli uspět.

Z vlastní zkušenosti totiž vím, že se vždy najde nějaký zaměstnavatel, co vše řeší na poslední chvíli, nebo mu náhle nějaký zaměstnanec vypadl a on akutně hledá náhradu. Takže nezoufejte a věřte, že právě takový zaměstnavatel na vás vždy čeká s otevřenou náručí 😉

Zkušenosti čtenářů

Martinerd

Ahoj, díky za informace. S přítelkyní přemýšlíme nad možností sezónní práce v Norsku.

Vladislav
Martinerd:

Hledám práci v Norsku děkuji

Miroslav Had

Hľadám prácu v skladoch,firmách,ako pomocník v kuchyni, a pod.

Maria Muchova

Deset

Erik Lakatos

Deset

Maria Muchova

Radi bychom pracovaly s pritelem v Norsku

Erik Lakatos

Radi bychom pracovaly v prirode

Jaromir Chudý

Hledáme práci s přítelkyní v Norsku.

Viera Pepichova

Pracovala sem Norsku Norsk kyling ,r 2011+2012 5 měsíců byla sem naprosto spokojena , šla bych znovu i když mi je 58let sem fyzicky zdatná pracovitá domluvím ,se ruský, polský německý anglicky tak slušně,a i italský

Luiza
Viera Pepichova:

Dobrý den paní Pepichova.zaimalo by mne jeslí jste něco našla .Je mne taky 56 a jsem moc pracovitá.Chtela by odjet a něco najít.Ale trochu boim a neumím jazyk.Mohla by jste poradit ?Děkuji vám moc.Luiza

Tibor Zach

(Norsko)Hledám práci jako tesař baví mne práce se dřevem nebo přestavby budov tel. 722790980

MILAN FARKAŠ

MAM ZAJEM O PRACI V NORSKU V ZEMĚDĚLSTVI

MILAN FARKAŠ

MAM ZAJEM PRACOVAT V NORSKU V ZEMĚDĚLSTVI

Dominik kaleja

Ahoj je mi 24 let hledam praci cokoliv v Norsku přeji vám hezký den. Můj kontakt 734470395

Viliam

Ahojte všetci prosím vás neviete niekto o práci v Nórsku pre automechanika

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí