Pozvánka na výstavu: Dějiny cibuláku – falešné ovoce na pravém míšeňském porcelánu

Pozvánka na výstavu: Dějiny cibuláku – falešné ovoce na pravém míšeňském porcelánu

Slavný cibulák je prakticky stejně starý jako samotná míšeňská porcelánka Meissen a stále velmi žádaný. Co je na jeho modrobílém dekoru tak jedinečného? Proč nás fascinuje od data svého vzniku?

Mimořádná výstava od 1. února 2018 do 31. prosince 2018, Die Manufaktur MEISSEN

Nová mimořádná výstava se zabývá zajímavými historkami o tomto oblíbeném dekoru. I přes kontroverzní diskuze, týkající se jeho umělecké hodnoty, zůstává cibulák dodnes prodejním hitem. Odkud se vzalo jeho neobyčejné jméno?

Výstava se vydává na cestu dějinami, sleduje napínavé stopy a odhaluje působivé indicie z doby jeho vzniku a předchůdců dekoru. V muzeu Míšeňské porcelánové nadace se sjednocují počáteční míšeňské cibulákové dekory, vyrobené mezi roky 1730 až 1739, rané fajance a čínské cibulové dekory.

Tyto dekory však neinspirovaly pouze míšeňské umělce. Uvidíte zde i imitace a podmanivé falzifikáty ze třech století, které výstavu dlouhých dějin cibuláku doplňují a obohacují. Poprvé zde máte možnost uvidět i drahocenná díla, vypůjčená ze soukromých sbírek – jedinečnost této výstavy spočívá v kombinaci vlastního porcelánu a porcelánů z veřejných muzeí.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Míšeňský cibulák je dodnes velmi žádaný prvek sortimentu manufaktury a je stále aktualizován podle individuálních potřeb zákazníků z celého světa. Zaměřte se s námi na detaily a prožijte si s námi etapu dějin míšeňského porcelánu. Spojte návštěvu muzea s návstěvou ukázkových dílen a zažijte si malbu na porcelán na vlastní kůži.

Přijeďte se podávat na výstavu nejen míšeňského cibuláku do německého města Meissen do Die Manufaktur MEISSEN. Více informací najdete na www.porzellan-stiftung.de.

Die Manufaktur MEISSEN založil August der Starke – bonviván a milovník umění. Obzvláště ho okouzlily opulentní, jemně opracovaná porcelánová umělecká díla východní Asie. Evropská šlechta dovážela z Číny „bílé zlato“ už od počátku 13. století, nicméně stále se zde nevyráběl.  Začátkem 18. století tedy pověřil August der Starke svého dvorního alchymistu Johanna Friedricha Böttgera a fyziky Ehrenfrieda Walthera von Tschirnhause a Gottfrieda Pabsta von Ohain, aby prozkoumali složení porcelánu a mohl se začit vyrábět i v Evropě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí