Poznejte okolí Aucklandu – černý písek a divoké vlny

Poznejte okolí Aucklandu – černý písek a divoké vlny

Auckland sice není hlavním městem Nového Zélandu, ale určitě se může považovat za hlavní kulturní a společenské centrum. Když přiletíte na Zéland, nejspíše přiletíte právě sem. Vydejte se proto rovnou na okružní jízdu kolem Aucklandu, kde najdete spoustu zajímavých míst na dosah ruky!

Mořská rezervace Goat Island

Tento malý ostrůvek těsně u pobřeží určitě stojí za návštěvu, pokud máte rádi šnorchlování a jste obdivovatelem mořského světa. Goat Island leží u městečka Leigh severně od Aucklandu. Nemáte vlastní potápěčské vybavení, a přesto chcete nahlédnout, co se skrývá v hlubinách? Můžete využít projížďku lodí s proskleným dnem, která v letních měsících jezdí pravidelně kolem ostrova, jen se připravte na celkem vysokou cenu – 28 dolarů.

Pokud budete mít čas, tak byste neměli vynechat procházku podél pobřeží, která vás zavede k laboratoři univerzity v Aucklandu zkoumající mořský život. Cesta vám zabere 1,5 – 2 hodiny. Další možnost se projít budete mít za odlivu, který odkryje krásnou pláž s výhledy na Goat Island. Na zpáteční cestě se zastavte v Leigh na fish and chips.

Pakiri Beach

Pokud jste milovníkem dlouhých a nenáročných procházek, tak právě tato pláž je pro vás jako dělaná. Můžete si užívat krásných výhledů na širé moře a okolní kopce s pasoucími se ovcemi. Pokud budete mít štěstí, tak potkáte i jezdce na koních, kteří sem občas zavítají. Ostatně na koňském hřbetě se můžete projet i vy, když zavítáte na jednu z farem v okolí a domluvíte se s místními, kteří projížďky pro veřejnost organizují.

Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Sobotní trh v Matakaně a Omaha Beach

Jedno z mých oblíbených míst je vesnice Matakana, která leží také severně od Aucklandu. Z poklidné a ospalé atmosféry se toto místo probouzí každé sobotní dopoledne, kam se sjíždějí lidí z celého okolí na velmi populární market. Už z dálky vás vítá hudba a nos dráždí nejrůznější vůně pečeného masa, čerstvé kávy či pečiva. Můžete tu koupit téměř cokoliv od oblečení, čerstvé zeleniny, po domácí sýry a řemeslné výrobky. Pokud jste na Zélandu delší dobu a stýská se vám po českém pečivu, tak právě zde budete mít příležitost celkem zdařilou verzi koupit nebo alespoň ochutnat.

Poblíž vesnice Matakana se nachází další úžasná pláž Omaha Beach, která už není tak klidná a opuštěná jako Pakiri Beach, ale za návštěvu určitě stojí. Hodně bohatých Aucklanďanů zde má letní sídlo a jezdí sem na víkendy za odpočinkem. Pláž je ideální začínající i pokročilé surfaře. Hned u parkoviště sídlí místní surfařská škola, kde vám půjčí veškeré vybavení a můžete si tu zaplatit lekce ve vlnách s instruktorem.

Tawharanui Regional Park

Kolem Aucklandu je několik regionálních parků, které chrání oblasti s původní vegetací a divokým pobřežím. Tawharanui park leží kousek od Omaha Beach a rozkládá se na malém poloostrově. Autem se dostanete přímo do parku, kde je parkoviště, toalety a informace. Můžete si vybrat z několika různě dlouhých tras s rozdílnou náročností a tématikou. Pokud máte čas na přibližně dvou hodinovou procházku, tak se vydejte po bílé trase North Coast Trail, která vás zavede až na konec poloostrova s krásným výhledem na pláže a divoké pobřeží parku.

Cestou zpět se můžete projít pralesem po Ecology Trail s pro nás neznámými stromy a typickými novozélandskými kapradinami, které vás ohromí svou velikostí. Na závěr výletu doporučuji osvěžit se v oceánu na krásné Ocean Beach, jež je součástí regionálního parku. Při koupání si dávejte pozor na své věci, obzvlášť pokud máte v tašce nějaké jídlo. Místní drzí rackové jsou schopni pro kus jídla vlézt i do batohu.

Piha

Vesnice Piha leží západně od Aucklandu, její pláže s černým pískem jsou omývány vodami Tasmanova moře. Cesta sem vede přes nečekaně vysoké kopce se strmým klesáním ale za to s úžasnými výhledy. Jako první přijíždějící návštěvníky určitě zaujme skála tyčící se těsně u pobřeží, již místní nazývají Lion Rock. Skutečně při pohledu ze strany vypadá jako silueta ležícího lva.

Na plážích můžete potkat i desítky surfařů. Právě v Pize se v roce 1958 poprvé lidé na Novém Zélandu na surfu sjížděli vlny. V okolí městečka vedou nejrůznější turistické trasy. Rozhodně byste neměli vynechat krátký výstup na Lion Rock a kochat se tak nádherným výhledem na moře pod vámi a černé pláže.

Další populární trek je pojmenován po jednom z nejslavnějších horolezců světa Siru Edmundu Hillarovi. Hillary Trail byla otevřena k druhému výročí jeho úmrtí a je pokládána za jednu z náročnějších tras, které můžete na Zélandu podniknout. Celkem její projití trvá 4 dny, ale můžete se rozhodnout ke zdolání jen některých jejích částí. Právě Piha byla Hillaryho oblíbené místo, kam jezdil relaxovat a odpočívat.

Devonport, brána do přístavu v Aucklandu

Devonport je předměstská část Aucklandu, která se rozkládá na poloostrově u ústí do Waitemata Harbour, hlavního přístavu celé oblasti. Zachovalé viktoriánské domy potěší oko nejen obdivovatele architektury, ale i ty nezasvěcené. Krátkou procházkou podél pobřeží se dostanete až k vrcholu jednoho ze dvou vulkánů North Head a nenáročný výšlap na jeho vrchol určitě nesmíte vynechat, obzvláště pokud je krásné počasí. Z North Head se vám naskytne nečekaně krásný výhled nejen na celý Devonport, ale i na přístav a celé centrum Aucklandu s jeho hlavní dominantou Sky Tower, nejvyšší stavbou na jižní polokouli.

North Head a druhý vulkán Mt. Victoria byly dříve maorské pa (pevnosti), později v 19. století zde byly vykopány bunkry a tunely, které měly sloužit při obraně přístavu proti hrozící ruské invazi. Celý systém tunelů byl rozšířen za první i druhé světové války, vybaven děly a nejrůznější ostřelovací technikou, která měla sloužit při obraně vstupu do zátoky a přístavu.

Pokud nemáte vlastní auto nebo se vám nechce trávit čas v zácpě kolem Aucklandu, tak do Devonportu se můžete taky dostat jedním z trajektů přímo z hlavního přístavu v centru.

Puhoi

Vesnice Puhoi leží cca 50 km severně od Aucklandu a zmiňuji ji hlavně ze dvou důvodů. Prvním z nich je populární Puhoi Valley, údolí, kde vyrábí jedny z nejlepších sýrů na Novém Zélandu. A druhým je úplný původ této malebné vesničky. Puhoi byla založena 82 českými přistěhovalci roku 1863, kteří dostali přidělenou půdu kolem břehů řeky Puhoi River.

Naši krajani museli celé území vykácet a přeměnit v úrodnou půdu, což se úplně podařilo až po 10 letech. Bohužel se nedochovaly žádné nákresy, jak původní česká osada vypadala, ale těžké začátky a celá historie oblasti je zmapována v místním malém muzeu, kde vás přivítá postarší novozélanďan a dokonce pozná, že pocházíte z České Republiky. Centrem vesnice je stejně jako u nás doma hospoda, ale pokud čekáte guláš, svíčkovou a české pivko, tak vás bohužel musím zklamat, nic takového tam neservírují.

Orewa

Jste po náročném výletu, je zrovna deštivý den a chcete ho strávit netradičně nebo jen potřebujete zregenerovat tělo? Právě Orewa a komplex horkých bazénů Waiwera Thermal Resort & Spa je pro vás to pravé. Tento rezort byl založen roku 1863 a oficiálně je prvním svého druhu na jižní polokouli. Čeká na vás 12 termálních bazénů různé teploty od 24 po 40 stupňů, tobogány a dokonce i bazén, kde promítají různé filmy. A malý tip na závěr: pokud máte omezený rozpočet, tak doražte 2 hodiny před zavírací dobou, tj. 18:00 a dostanete 50% slevu na vstup.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí