Přednáškový cyklus k výročí cestovatele Dr. Emila Holuba představí jeho život, cesty i ženy.
Nejdříve krátké představení. Encyklopedie Wikipedie píše o dr. Emilu Holubovi následující. „Roku 1872 se stal doktorem medicíny na Karlově Univerzitě. Inspirován cestovatelskými deníky z Afriky Davida Livingstonea, se krátce po dokončení studia vydal do Kapského Města a usadil se nedaleko Kimberley, kde praktikoval medicínu. Po osmi měsících se přidal ke konvoji místních lovců na dvouměsíční cestu – „vědecké safari“, kde začal sestavovat velkou přírodní sbírku.
V roce 1873 vyrazil na druhé vědecké safari se zaměřením na sbírku etnografických materiálů. Na své třetí expedici v roce 1875, podnikl cestu k řece Zambezi a zpracoval první detailní mapu oblasti okolo Viktoriiných vodopádů. Napsal a vydal také první knižní popis Viktoriiných vodopádů, vydaný anglicky v Grahamstownu roku 1879.
Po mnoha letech se navrátil do Prahy, kde však opět plánoval velkou expedici po Africe. Roku 1883 se Holub společně se svojí novou manželkou a šesti průvodci vydali prozkoumat to, co nikdo nikdy předtím: celou Afriku od Kapského Města až po Egypt. Protože měla expedice nepříjemnosti s nemocemi a neposlušnými Ila domorodci, byl Holubův tým přinucen se vrátit zpět (1886).
Zahájil dvě velmi úspěšné výstavy, v roce 1891 ve Vídni a roku 1892 v Praze. Byl frustrován, že nemohl najít žádný příbytek, kde by mohl skladovat svoji velikou kolekci artefaktů, a tak začal postupně prodávat některé části nebo je darovat muzeím, vědeckým organizacím a školám.
Později Holub publikoval mnoho dokumentů, přispíval do novin a časopisů a dával stovky lekcí. Zemřel předčasně ve Vídni 21. února 1902, po dlouho trvajících komplikacích s malárií a jinými nemocemi z Afriky. Ve Vídni byl také pohřben.“ Nezmiňuje už „jeho“ působení ve hře Jára Cimrman ležící spící: Cimrman: Dobrý den, doktore Holube, jedete letos zase do Afriky? Paní Holubová: Doma bude, už se narajzoval dost!
Holub: Asi ne.
Dr. Emil Holub je asi nejznámějším českým cestovatelem. Dodnes je dokonce určitým symbolem českého cestovatelství. V letošním roce si připomínáme několik kulatých výročí, spojených s touto osobností. Cyklus sedmi přednášek seznámí veřejnost s životními peripetiemi Dr. Emila Holuba, ambiciózními cestami, které vykonal i obdivuhodným dílem, které po sobě zanechal. Volně navazuje na výstavu NpM Příběh cestovatele a je součástí řady dalších akcí, které NpM u příležitosti Holubových výročí připravilo.
3.5.2012, 17:30
Rodina a dětství Dr. Emila Holuba (PhDr. Martin Šámal)
10.5.2012, 17:30
Student Emilián C. J. Holub (PhDr. Martin Šámal)
17.5.2012, 17:30
První cesta do Afriky (PhDr. Martin Šámal)
24.5.2012, 17:30
Druhá cesta do Afriky (PhDr. Martin Šámal)
31.5.2012, 17:30
Holubovy ženy (PhDr. Milena Secká, CSc.)
7.6.2012, 17:30
Podzim cestovatele (PhDr. Martin Šámal)
14.6.2012, 17:30
Africká sbírka Dr. E. Holuba v Náprstkově muzeu (Prof. Josef Kandert, CSc.)
Další akce k výročí Dr. Emila Holuba v Náprstkově muzeu najdete na internetové stránce www.nm.cz
Přednášky se konají v historickém interiéru knihovny Náprstkova muzea. Betlémské náměstí 1, Praha 1
Pokud vám nevyjde čas či počasí na pořádnou cestu, neváhejte vyrazit na přednášku představující jednu z cestovatelských legend.