Za kulinářské tradice v severní Indii vděčíme především farmářům velkého Paňdžábu. Farmáři drží na svých bedrech celý Paňdžáb a závisí na nich 70 % ekonomie. Vydejte se naslepo autobusem nebo stopem 10 – 15 km dál od města, kde vás manželky farmářů vřele přivítají a uvedou vás do svého každodenního života.
Ukáží vám, jak připravují vlastní jogurt, sýr, máslo. Jak vyrábí vlastní biomasu, vezmou vás na vyjížďku traktorem a nechají vás si vyzkoušet výrobu vlastních chlebových placek! Pokud chlebové placky budou hezky kulaté, budete dobrou nevěstou. Pokud kulaté nebudou, tak se vám ženy domácnosti roztomile vysmějí a rády vám vysvětlí, jak na to!
Na vesnicích často spatříte malé kopečky sušeného, kravského trusu. Kravince se lepí na zeď domu nebo se používají přímo jako topení. Svérázné topivo se suší na slunci i několik týdnů. Během procesu pach úplně vymizí. A ty křupavé placky čapátí, které jste měli k snídani, se pekly přímo na doruda rozpálených kravských „biobriketách“. Nejdřív to člověka asi lehce znechutí, ale později se tomu už nevěnuje pozornost.
Ráno ve 4:30 se farmy probouzejí a vůně indického čaje a kardamomu se pomalu začíná rozléhat po celém domě. Bambi, malé vodní nádrže rozmístěné po polích, se otevřou a voda zaplaví pole. V létě jsou bambi plné dětí a pokud na cestách narazíte na puňdžábskou rodinu, první co vám ukáže, je právě bambi. Bambi totiž tvoří velkou část dětství a vzpomínek na něj. Hned potom se dojí krávy, které se vypustí na pastvu. Muži, ženy i děti vychází ven s krásnými, dlouhými, rozpuštěnými vlasy.
Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Sikhismus a jeho principy
Sikhové si totiž vlasy nestříhají a muži používají turban, který nikdy nestříhané vlasy zakrývá. Nestříhané vlasy, podle pandžábského označení „Keš“ (kesh), jsou jedním z pěti symbolů, které jsou pro sikh charakteristické. Pět symbolů se tradičně nazývá pět „K“.
Principy Sikhismu (hlavní náboženství Paňdžábu) nebo dokonce vázání turbanu vám také nejlépe vysvětlí Sardar domu. Starším sikhům se běžně říká „Sardar“. Je to titul, který se v minulosti používal převážně pro aristokraty nebo prince. Starší generace sikhů stále lpí na svých principech a často je lze vidět ve skupinkách kolem čtvrté, páté hodiny ráno, kdy se společně schází u čaje a debatují o politice, společnosti a své kultuře. Snaží se titulu „Sardar“ dělat čest.
Zatímco muži nosí turban (v některých případech ženy také nosí turban), většina žen nosí vlasy dlouhé a odkryté, s výjimkou případů, kdy vstupují do gurdwary. Gurdwara je název sikhského chrámu a slovo gurdwara znamená „brána k Bohu“. Muži a ženy obvykle sedí v gurdwara spolu. Každý chrám sikhů nabízí možnost ubytování a stravy pro přicházející poutníky za dobrovolný příspěvek.
Dalším z pěti symbolů každého sikha je „kangha“. Kangha je malý dřevěný hřebínek, se kterým se vlasy musí dvakrát denně pročesat. „Kara“ je zase železný náramek, který se nosí na ruce. Náramek nosí opravdu každý sikh a to i ten, který zrovna turban na hlavě nemá. Nejlépe tak lze rozeznat, kdo je a kdo není sikh. „Kachera“ je specifické spodní prádlo pro muže a ženy. Za pasem nosí každý správný sikh „kirpan“ (šavle, meč nebo dýka). Slouží jako vzpomínka na boje, které sikhové museli podstoupit kvůli své víře. Slouží také k sebeobraně, protože dle principů Sikhismu se problémy nemají řešit válkou či násilím. Jedinou výjimku tvoří sebeobrana, když už neexistuje jiné řešení. Kirpan také symbolizuje důstojnost. Kirpan nosí muži i ženy, protože v Sikhismu jsou ženy rovnoprávné s muži.
I když samotný barevný turban je tím nejtypičtějším poznávacím znamením sikha, turban jako takový nepatří mezi jeho pět symbolických charakteristik. Malí chlapci nosí na hlavě jen jakousi punčošku, která vlasy drží pohromadě. A protože si sikhové vlasy nestříhají, vypadají sikhské děti často jako holčičky. Později jim turban přidá na vážnosti. Neholený vous a nestříhané vlasy symbolizují svatost.
Sikhismus se odtrhl od hinduismu částečně kvůli odmítnutí kastovního systému. Proto jsou sikhové často považováni za liberální a solidární typ lidí. Mají v indické společnosti velký respekt.
Gurwara a Zlatý Chrám
Gurdwara (sikhský chrám) je otevřena pro všechny bez ohledu na náboženství, postavení, pohlaví či rasu. Nejposvátnějším místem všech sikhů je Zlatý chrám v Amritsaru. Zlatý chrám hostí největší jídelnu světa „Langar“, která zdarma krmí 100 – 150 000 lidí denně. Všichni ve Zlatém Chrámu, od kuchaře, uklízečky či strážníka, jsou dobrovolníci! Langar je jedním z největších kouzel Paňdžábu a lze jej běžně spatřit i zažít na rušných ulicích. V každé gurdwaře je třeba se zout, umýt si ruce i nohy, a zakrýt si vlasy šátkem (muži i ženy). Odhaduje se, že denně se zde nají až 120 000 lidí.
V prostorách Zlatého chrámu se nachází také ubytovna pro poutníky. K dispozici je přes 600 pokojů, z nichž některé mají i vlastní koupelnu. Většina poutníků však spí v obrovských halách na zemi.
Buďte poutníkem v Paňdžábu! Vyplatí se to. Potkáte úžasné lidi, objevíte krásná místa a ochutnáte úžasná jídla!