Vánoční trhy – polsky Jarmarki Bożonarodzeniowe – opět brzy zavítají do mnoha polských měst. Jejich obliba vyplývá především z jedinečné sváteční atmosféry, kdy se všichni chceme během nákupní a uklízecí horečky na chvilku zastavit. Návštěva trhů ale není jen skvělou příležitostí k ochutnání regionálních specialit či nákupu originálních dárků, ale také nezapomenutelný kulturní zážitek a příležitost poznání místních tradic. Vánoční atmosféra Polska a místní trhy vás okouzlí krásnou výzdobou a zajímavým sortimentem. Z mnoha trhů v Polsku, které stojí za to vidět, jsme vybrali tři, které se nacházejí relativně blízko českých hranic – ve Vratislavi, v Katovicích a v Krakově.
Polské vánoční trhy kousek za českými hranicemi
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieVratislav (Wrocław)
Jarmarky ve Vratislavi se budou letos konat od 24. listopadu 2023 a potrvají až do 7. ledna 2024 (s výjimkou 24. a 25. prosince). Rynek dolnoslezské metropole zkrášlí vánoční strom a vánoční mlýn, který patří mezí nejvíce charakteristické místní prvky. Na Rynku, Slaném náměstí a v přilehlých ulicích nabízejí své zboží necelé dvě stovky stánků, vzduchem se – jako každý rok line vůně svařeného vína a čokoládových perníčků. Nabídka jídel je opravdu pestrá, a tak se můžete těšit na speciality tradiční polské kuchyně, jako jsou bigos (jídlo ze zelí, masa, klobásy a hub), různé druhy pirohů, gołąbki (zelné závitky plněné masem s rýži), brambory se sleděm, nepřeberné množství uzenin, domácí chléb, regionální sýry či polévky. Nechybějí samozřejmě ani sladkosti, především slavné gofry (vafle), ovoce v čokoládě, ořechy a mandle. Vratislavské svařené víno nebo horkou čokoládu si můžete dopřát ve speciálním zálohovaném hrníčku ve tvaru mikulášské boty, který můžete vrátit anebo si jej odvést jako suvenýr domů. Tradičně jsou zde k zakoupení ručně malované ozdoby, originální šperky, keramika nebo dřevěné hráčky. Ve „foto domcích“ s vánoční tematikou si můžete pořídit na památku jedinečnou vánoční fotografii.
Na nejmenší návštěvníky čekají v části, která se jmenuje „Bajkowy las“, domky s pohádkovými postavičkami. Novinkou je domek, kde budou připravovat Elfové pod dohledem Mikuláše dárečky. Ve městě trpaslíků, jak se Vratislavi často přezdívá, se vám možná poštěstí potkat v adventním období i výjimečného trpaslíka jménem Prezentuś tedy „Dáreček“, který poté zase na 11 měsí zmizí. Legenda praví, že se musíte třikrát dotknout jeho čepičky, aby se vám splnily všechna přáni.
Podrobné informace o vánočních trzích najdete na https://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/
Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Katovice (Katowice)
„Rynek“ v centrum Katovic opět rozzáří tisíce blikajících světýlek už 17. listopadu a sváteční atmosféra tady bude vládnout až do 7. ledna 2024. Katovické vánoční trhy se od ostatních liší množstvím atrakcí pro děti a originální slezskou kuchyní. Najdete zde víc než dvacet dřevěných pohádkových domečků s animatronickými figurkami, které lze uvést do pohybu stisknutím tlačítka. Každý dům má svůj příběh s pestrou a promyšlenou scénografií, a každoročně vznikají nové aranže, které přinášejí návštěvníkům radost. Nejzářivějším bodem jarmarku je 35 m vysoké ruské kolo, které se postará o zábavu doslova na té „nejvyšší“ úrovni. Nejmladší návštěvníky potěší vláček, ve kterém se můžou projet vyzdobenými uličkami, a krásný Viktoriánský kolotoč. V pátek 8. prosince je na 17 hodin naplánován Mikulášský průvod. Součásti jarmarku je také kluziště, které je k dispozici zdarma, brusle si lze za poplatek zapůjčit na místě. Ve stáncích pořídíte originální dárky pro vaše blízké a lahodné vůně vás zlákají k ochutnávce místních dobrot. Hitem zdejších trhů je „slezské Tiramisu“ z jitrnice, smaženého zelí a bramborové kaše, ale také tradiční bramboráčky, grilovaná klobása s medvědím česnekem, vynikající bigos se zvěřinou a pochopitelné žurek – jedna z nejoblíbenějších a nejvíce tradičních polských polévek, která se připravuje na bázi masového vývaru a kvásku z žitné mouky. Ve speciální vánoční edici hrníčku můžete ochutnat několik druhů kvalitního svařeného vína. Kromě tradičních chutí tady najdete tady také konopný punč, čokoládové svařené víno nebo cider.
V Katovicích koná se ještě jeden výjimečný jarmark o to pouze o víkendů 8–10. 12.2023 na historickém cihlovém sídlišti Nikiszowiec, které bylo postaveno na počátku 20. století pro horníky z dolu Giesche. Sídliště bylo soběstačným městem ve městě a úžasná historie a architektura tohoto místa dnes láká turisty nejen z Polska, ale i ze zahraničí. Zdejší adventní trh má jedinečný charakter.
Další informace o vánočních trzích najdete na FB a na webových stránkách
Krakov (Kraków)
Krakovské vánoční trhy, situované na Rynku a v jeho okolí, mají tradici dlouhou po staletí. Letošní trhy začínají 24. listopadu a potrvají do 1. ledna 2024. Na Rynku, který díky mnoha jazykům návštěvníků z celého světa občas připomíná opravdovou babylonskou věž, najdete vysoký vánoční stromeček krásně sousedící se slavným Mariánským kostelem. Vzduch naplňuje vůně haličského svařeného vína, pečených kaštanů a karamelových oříšků. Specialitou krakovských trhů jsou vystavovatelé, producenti a řemeslníci z mnoha okolních států včetně Maďarska, Slovenska, Litvy nebo Ukrajiny. Nabízejí široký sortiment svátečních výrobků, jako jsou ručně malované vánoční ozdoby, vánoční dekorace, keramiku, výrobky ze dřeva, vlny, umělecké sklo, šperky… ale také mnoho lokálních specialit, především uzenin, sýrů (včetně proslavených tatranských oštěpků!) anebo třeba koláč sękacz pocházející ze severovýchodní oblasti Polska.
Krakov je i během adventního období ideálním místem pro „kultury chtivé“ návštěvníky. V Muzeu Czartoryských mohou shlédnout slavný obraz „Dáma s hranostajem“ od Leonarda da Vinci, v Sukiennicích se nachází vchod do unikátního muzea pod Rynkem, které představuje středověký Krakov s originálními vykopávkami a přibližně 700 exponáty z 11.-14. století.
Určitě nezapomeňte na krakovskou specialitu – krakovské betlémy, které byly v roce 2018 zapsány na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ve čtvrtek 7. prosince 2023 přinesou betlémáři svá díla na Rynek a umístí je na schody u sochy Adama Mickiewicze, kde je lze obdivovat od 10.00 do 12.00. Po krakovském troubení ve 12.00 se kolem Rynku vydává průvod betlémů vedoucí k pódiu, kde se koná prezentace betlémů a betlémářů. Jak velí tradice, betlémy budou veřejnosti představeny od 11. prosince 2023 do 25. února 2024 na výstavě v paláci Krzysztofory na adrese Rynek Główny 35.
Další vánoční trhy blízko české / slovenské hranice
- Opole 25. 11 – 31. 12. 2023
- Cieszyn 1. – 23. 12. 2023
- Pszczyna 15. – 17. 12. 2023
- Bielsko-Biała 15. – 17. 12. 2023
- Wisła 15 – 17. 12. 2023
- Zakopane 9. 12. – 8. 01. 2024
Článek byl zpracován ve spolupráci s Polskou turistickou organizací