Blanka Junová
Následující recepty Vám umožní připravit si pokrmy typické pro klasickou ramadánskou večeři.
Zatímco „briki“ jsou poměrně náročné na přípravu, polévka „čorba“ a „kus-kus“ nezabere příliš času a může být příjemnou obměnou Vašeho jídelníčku.
BRIKS (BRIKI)
Těsto:
1/2 kg jemné krupice
sůl,studená voda,olej
Náplň:
1 konzerva z tuňáka
posekaná petrželová na
posekaná cibule
4 vajíčka
Zpracujeme těsto a necháme na hodinu odležet. Potom zapracujeme ještě trošku vody tak, aby těsto bylo o něco řidší než na závin. Plech postavíme na plynový hořák, potřeme olejem a nahřejeme. Vyválíme na plechu první placku a pak další už bez použití oleje. Pláty je možné proložit ubrouskem a uložit do lednice. Vydrží 3 – 4 dny.
Na plát dáme maso, nať a cibuli, na to rozklepneme vajíčko, zabalíme do tvaru trojúhelníku a smažíme na pánvi v olivovém oleji.
COUS-COUS (KUS-KUS)
1/2 kg speciální krupice z tvrdé pšenice (sémoule drapeau, u nás pod názvem kus-kus)
1/4 kg skopového nebo kuřecího masa
1 cibule
1 šálek naklíčené nebo předvařené cizrny (druh luštěniny)
1/4 kg mrkve
1 cuketa
1/4 kg brambor
4-5 rajčat
petrželová nať
lžičky harissy, směsi koření „aras hanut“ (zvaný též „tęte de la maison“ = hlava obchodu) a soli
Maso vložíme do vařící vody a jakmile začne měknout, přidáme zeleninu a koření. Na hrnec postavíme pařák s 4 cm vrstvou navlhčené krupice. Po chvíli přidáme další vrstvu a necháme vařit na mírném ohni 30 – 45 minut. Krupici dáme do mísy, promícháme s trochou omáčky a přikryjeme na 15 minut. Pak dáme do hlubokého talíře, navrch maso se zeleninou a zalijeme omáčkou.
Polévka ČORBA
200 g jehněčího či kuřecího masa
3 lžíce rajčatového protlaku
3 lžíce oleje
hrst cizrny (lepší předvařit cca 10 minut)
1 cibule
1 mrkev
1 cuketa
1/2 hrsti posekané petrželové natě
1/2 hrnku kus-kusu
1 lžička harissy, sůl
1 citrón
Nakrájíme maso na malé kousky, cibuli a zeleninu na kostičky. Do hrnce dáme olej, osmažíme cibuli s masem a po krátké době přidáme protlak. Zalejeme 1 litrem vody a přivedeme k varu. Přidáme zeleninu a cizrnu a na mírném ohni vaříme cca 20 minut. Ke konci přidáme spařený kus-kus a petrželovou nať. Podáváme s kouskem citrónu a s chlebem.
Pro čtenáře pokrmy připravil šéfkuchař restaurace Amilcar (ul. Elišky Krásnohorské 13, Praha 1), kde můžete ochutnat speciality tuniské, francouzské i italské kuchyně. Ingredience pro přípravu tuniských i arabských jídel můžete koupit v prodejně Mandragora v ulici Krakovská 3, Praha 1.
Pozn: Tuniské koření se jmenuje RAS EIHANOUT a jeho složení se nikde neuvádí a ani žádný Tunisan ho přesně nezná (římský kmín, sofira, piman, cumin,…)
Článek poskytla CK Adventura.