Pohoří Durmitor: divoká kráska Černé Hory

Pohoří Durmitor: divoká kráska Černé Hory

Pokud máte rádi vysokohorskou turistiku a přemýšlíte kam se v Evropě vydat prozkoumat přírodní krásy hor, pak rozhodně stojí za zmínku Národní park Durmitor nacházející se v Černé Hoře. Pohoří je situované v její severozápadní části a od roku 1980 je zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Svým návštěvníkům nabízí nádhernou scenérii, nezkaženou přírodu a množství horských vrcholů, z nichž 48 přesahuje 2 000 m.n.m. Díky četným jezerům, řekám s průzračně čistou vodou, mnoha jeskyním a opojné atmosféře je dokonalým rájem všech příznivců outdoorových aktivit.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Pod vrcholky hor

Vstupní branou do národního parku je městečko Žabljak, které leží nedaleko hlavního Durmitorského masivu a je tak ideálním výchozím místem pro toulky horami. Pokud přijíždíte autobusem ze sousední Bosny a Hercegoviny jako my, zažijete dokonalou euforii z jízdy horskými serpentinami.

Stav bosenských silnic je bohužel žalostný a horší se s blížící se hranicí. Kromě neuvěřitelně úzkých silnic mizí postupem času značky, svodidla a dokonce i asfalt. Bosňáci jsou prý ale skvělí řidiči a tak vás nevyvede z míry ani riskantní přejezd prašného úseku nad několikametrovým srázem.

O to víc téměř okamžitě po přejezdu hranice člověka překvapí kvalitní široké černohorské silnice. A nejen to. Celou cestu lemuje působivý kaňon řeky Piva s azurově modrou vodou, nekonečné množství tunelů vytesaných do skal a zalesněné srázy okolních hor. Po dalších pár hodinách jízdy dorazíte do druhého největšího města Nikšič,kde je potřeba přestoupit na autobus, který vás již zaveze přímo do cíle.

Malebný Žabljak

V případě, že nemáte zajištěné ubytování v jednom z mnoha hotelů či apartmánů, lze se domluvit s místními, kteří čekají u každého přijíždějícího autobusu, aby vám nabídli ubytování. V sezoně však doporučujeme zajistit si místo s předstihem. My jsme měli štěstí a po chvilce smlouvání jsme mohli nerušeně odpočívat v pohodlné horské chatce se čtyřmi pokoji.

Žabljak je poklidné městečko ležící ve výšce 1 400 m. n. m. a naleznete v něm vše, co ke svému pobytu potřebujete. Jídlo lze nakoupit v dobře zásobeném supermarketu a pokud máte chuť, můžete zajít na nějaké to tradiční jídlo do jedné z místních restaurací. Černohorská vnitrozemská kuchyně je bohatá na pokrmy z masa. My jsme vyzkoušeli Popeči – mleté maso uválené do tvaru klobásy, plněné šunkou, sýrem a na povrchu potřené zakysanou smetanou a Pasulj, což je fazolová polévka s  klobásou. Ochutnat můžete také tradiční sýr Kajmak a místními nejoblíbenější pivo Nikšičko.

Informace o národním parku a potřebné mapy pak můžete snadno sehnat v turistické chatce na náměstí. A kdybyste zjistili, že jste doma zapomněli třeba boty, lze vše dokoupit v místních dobře vybavených outdoorových obchodech.

Černá Hora skrývá spoustu zajímavých přírodních krás. Nechte se inspirovat článkem TOP 7 divů balkánského Švýcarska, Černé Hory.

Do útrob ledové jeskyně

Tři kilometry dlouhou lesní cestou z městečka snadno dojdete k Černému jezeru (Crno jezero), jedné z největších a nejkrásnějších černohorských vodních ploch. Leží na hranici parku a tak odtud můžete vyrazit do několika různých směrů. My jsme první den zvolili trasu, která vede k úpatí nejvyšší hory Durmitoru – Bobotov Kuk (2 523 m. n. m.), k  Ledové jeskyni (Ledena Pečina). Čekají nás 3 hodiny stoupání a 700 metrů převýšení. Cesta i značení jsou v celém parku velmi dobré a tak se můžeme bez obav obdivovat nádherným pohledům na dominantní hory a jezero.

Jeskyně ležící ve výšce 2 200 m. n. m. ukrývá na vstupu ledovou krustu i v teplejších měsících a proto je další průzkum mírně obtížný. Vydáte-li se tedy objevovat její krásy, doporučujeme vzít si s sebou speciální vybavení. Díky nádherné krápníkové výzdobě rozhodně nebudete litovat.

Po krátkém odpočinku pak podcházíme majestátně vyhlížející horu Bobotov Kuk a na zpáteční cestě míjíme louku, na které stojí opuštěný příbytek bači a tři bivakovací domečky. Sice bez dveří, ale jako přístřeší v nouzi poslouží dobře každému poutníkovi.

Fascinující kaňon Tara

Další, tentokrát už lehčí výstup, který jsme podnikli, byl výlet na vyhlídku Čurevac do kaňonu řeky Tara. Ten se rozkládá mezi městy Šćepan Polje a Mojkovac a je nejhlubším kaňonem v Evropě a druhým nejhlubším na světě. Měří celých 78 km a je na něj opravdu nádherný pohled. Když se tady chvíli zastavíte, můžete pozorovat bezstarostně poletující ptactvo, vychutnávat ticho hor a obdivovat krásu a sílu přírody.

Až budete plní dojmů, vydejte se značenou cestou vedoucí hlubokými lesy k ledovcovému jezeru Zminje, které leží u pramene Mlýnského potoka. Je sice menší než Černé jezero, ale ze všech stran ho obklopují husté borovicové lesy a má tak nezapomenutelné kouzlo.

Malebnými vesnicemi a pastvinami, kde trávu spásají stáda krav pak zamiřte zpět do Žabljaku, ve městě si zajděte na dobrou večeři a po krásně stráveném dni se uložte k zaslouženému spánku. A pokud budete mít chuť, můžete se třeba další den vydat na jednodenní 14hodinovou tůru na nejvyšší horu a zpět.

Autorka Kateřina Dolečková je cestovatelský maniak. I když je zrovna v Čechách, hlavou lítá daleko odtud. Miluje všechno cizí, nejraději objevuje místa, kam ještě nevkročila hrozivá noha turismu. Na svých cestách po Evropě okusila práci na farmách v Řecku a Sicílii, což ji poznamenalo natolik, že chce sama jednou vybudovat přírodní bytí a spoluvytvářet ho s podobnými šílenci ze všech koutů světa. Cítí se všude doma.
CK Alpina

Poznat nádherné černohorské pohoří Durmitor můžete také s cestovní kanceláří Alpina. Na horském přechodu Durmitor a Bjelasica vystoupíte na nejvyšší vrchol Bobotov Kuk a podíváte se i k moři. Pro cyklisty je připraven zájezd Černá Hora na kole. Širokou nabídku aktivních zájezdů najdete na www.alpina.cz.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí