Chystáte se cestovat a nebaví vás shánět ubytování, obepisovat drahé hostely? Chtěli byste si užít více místní atmosféry a poznat lépe kulturu? Slyšeli jste už o couchsurfingu? Jedná se o alternativní způsob ubytování, které je navíc oproti hotelům nízkonákladové a více zábavnější. Bydlíte tzv. u někoho doma.
Pro využití Couchsurfingu je třeba se zaregistrovat a vyplnit profil. Čím více práce si s tím dáte, tím lépe pro vás. Pomůže to protější straně vás trochu poznat. Nejrozšířenější sítí je www.couchsurfing.org. Tuto stránku jsem také sama využila a mám díky ní velmi dobrou zkušenost. Můžete využít také např. www.bewelcome.org a www.hospitalityclub.org.
Na stránce si vyberete možnost, že chcete surfovat, naplánujete si termín a místo a napíšete úvodní zprávu. Ta přijde všem hostitelům, kterým později žádost pošlete. Vygenerují se vám couchsurfeři v dané oblasti a vy si pak vyberete, koho oslovíte. Pozor na kolik dní ubytování žádáte. Všeho moc škodí.
Protože ještě nejsme tak zkušení, kladli jsme důraz na pozitivní reference. Nestačí však jen rozesílat hromadné zprávy, protože se odpovědi nemusíte dočkat. Někteří couchsurfeři do svého profilu napíší, že vaše zpráva musí obsahovat nějaké slovo. Hned pak vidí, zda máte skutečný zájem, nebo jste jen „příživník“.
I odmítnutá žádost znamená nové možnosti
Nedá se čekat, že vyjde první hostitel, kterému napíšete. Zejména ve větších městech. A tak se určitě vyplatí věnovat couchsurfingu svůj čas a poslat zpráv více. Přijde Vám pár ODMÍTNUTÍ. Hostitel zrovna cestuje anebo už ubytovává někoho jiného. Přijde vám také pár MOŽNÁ, protože si hostitel není jistý tím, co bude a nebude. A když se konečně dočkáte AKCEPTACE vaší žádosti, budete štěstím bez sebe, čeká vás dobrodružství.
První neúspěchy nejsou vůbec špatné. Cestovatelé jsou přátelští, a tak i přesto, že mou žádost odmítli, spousta z nich rádo někam vyrazí, poradí a nabízí pomoc. A tak platí prostě „KEEP IN TOUCH“ a získáš nové přátele.
Zdokonalíte se v jazyce i během čtení a psaní
Komunikace a čtení profilu na couchsurfingu má také svá vzdělávací pozitiva. Oprášíte si angličtinu. Zvláště, pokud žádáte a čtete si profil u hostitelů v anglicky mluvících zemích, dozvíte se spoustu nových vazeb. Zlepšíte gramatiku a zvýšíte si slovní zásobu. Ať žije nenásilná forma vzdělávání.
Moje první zkušenost – Kanadští Couchsurfisté jsou přátelští
Po týdnu hledání hostitele na 4 dny v Calgary a spoustě odmítnutí jsem se konečně dočkala akceptace. Ta sice nakonec nevyšla. Přišla ale druhá a ve zprávě stálo: „That works for me.“ Dokonce jsme dostali i nabídku vyzvednutí na letišti. Vyměnili jsme si pár zpráv a vše vypadalo skvěle. Doporučuji poprosit o číslo a adresu. A pro jistotu mít také zadní vrátka pro ubytování, ať už couchsurf nebo hostel.
Když se ze čtyř dní stane doba neurčitá a jako bonus dostanete práci
Na letišti jsem tak po všech kontrolách a frontě na imigračním oddělení hledala vlasatého chlapíka, kterého jsem znala jen z fotky. Najednou zjistíte, že na vás někdo vykukuje z davu čekajících lidí. Byl to on, odvezl nás k sobě domů a ubytoval.
Z vlasatého chlapíka jménem Adrian se vyklubal ohromně sdílný člověk. Máme zde svůj pokoj, a tak vždycky můžeme mít soukromí, společné je pak sociální zařízení, kuchyň a obývák. Když se dozvěděl o našem plánu zůstat v Calgary déle, najít si práci a bydlení, navrhnul nám, že můžeme hledat a přitom zůstat a pracovat u něho. Tak se nám ze čtyř dní stal již začátek druhého týdne. S Adrianem moc rádi trávíme čas, společně vaříme, posloucháme jeho příhody a sdílíme ty naše. Jako poděkování jsme chtěli dovézt něco českého. Vsadili jsme na Becherovku a měla úspěch.
Co vám couchsurfing dá na rozdíl od hotelu:
- Dozvíte se o místních zvycích
- Získáte nové přátele
- Užijete si více zábavy
- Poznáte ty nejkrásnější místa, která na turistických mapách nenajdete
- Jste zasvěcení do místního života
- Ochutnáte to správné jídlo
- Nenaletíte na předražené potraviny
- Naučíte se jazyk
O AUTOROVI: Jana Dyškantová (23) je takový malý životní (ne)umělec. Vystudovala bakaláře oboru Obchod a marketing, který ji až tak neoslovil. Dostala ale šanci vycestovat v rámci Erasmu, a tak ji oslovilo CESTOVÁNÍ. Ráda žije v pohybu, poznává a učí se nové, zkoumá různé kultury, rozhlíží se kolem, fotí, kreslí a tvoří. Její sny? Je jich spoustu… Hlavně ničeho nelitovat, procestovat svět a uspořádat výstavu vlastních fotek a obrazů. |
Couchsurfing byl v Kanadě skutečně skvělý. Díky tomu jsem měla příležitost nahlédnout do kanadského života mnohem blíž 🙂 A tak jsem napsala článek o kanadsko-českých rozdílech, můžete mrknout, jak se žije v Kanadě 🙂