Soňa Bulbeck je slovenská spisovatelka, která strávila šest let života v Rijádu, hlavní městě Saúdské Arábie. V podcastu SVĚTOVÍ sdílela své zkušenosti z této západoasijské země a rovněž představila svou knihu Tajemství Závoje, ve které je dále detailně popisuje. V Rijádu pracovala jako soukromá učitelka angličtiny, mohla tedy zažít, jak funguje saúdskoarabská rodina a vztahy v ní, v podcastu proto vyvrací a potvrzuje mnohé mýty, které o fungování islámského světa panují.
Dále se dozvíte mnoho o kulturních odlišnostech arabského světa, včetně celé problematiky zahalování žen na veřejnosti a možnostech či bariérách při navazování vztahů mezi mladými lidmi. Saúdská Arábie je zemí, ve které až do roku 2018 neměly ženy povoleno řídit – i tuto společenskou změnu Soňa Bulbeck v podcastu popisuje. Země však nadále zůstává absolutní monarchií, tudíž v ní řada zvyklostí funguje jinak.
Saudi, jak Soňa zemi v podcastu přezdívá, zabírá převážnou část Arabského poloostrova a je z drtivé většiny tvořena pouští. V realitě to znamená, že se na jejím povrchu nenachází ani jedna přirozená řeka. Země ale skrývá spoustu cestovatelsky lákavých míst – kromě jiného také Mekku, nejsvětější město islámu, kam se ale člověk mimo muslimské vyznání jen těžko dostane.
Jak se práva žen a to, co ženy mohou, od roku 2018 posunulo? Konkrétně by mě zajímalo zahalování žen, třeba to, do jaké míry může být žena na veřejnosti odhalená?
Musíme mluvit o saúdských ženách a o cizinkách, protože mezi deseti miliony cizinců, co tam žijí, zahrnuje i ženy. Oblékání dříve bylo černobílé, ženy chodily v černých abájách a muži v bílých tobách, v nich ostatně chodí stále. Ale klasická představa, že žena musí mít zahalené oči, vlasy a krk, je muslimské pravidlo, netýká se tedy jen saúdských žen, ale i cizinek. To, jestli má žena zahalenou i tvář a jsou jí vidět jen oči, mi bylo vysvětleno tak, že to závisí od stupně konzervatismu v rodině. Do jaké míry si rodina přeje, aby žena byla zahalená, tak do té míry je. Z mé vlastní zkušenosti, jelikož jsem učila angličtinu v rodinách vyšší střední vrstvy, ženy zahalování nebraly vůbec jako omezování, ony se přímo panicky bály, aby nějaký muž neviděl jejich tvář.
Mám já jako nevěřící nebo křesťan nějakou šanci se v životě podívat do Mekky? Můžu nějakým záhadným způsobem proklouznout?
Všechno se dá, když se chce. Vím, že 50 km okolo Mekky je pomyslný kruh, na kterém se kontroluje vaše iqama (obdoba občanského průkazu), na které máte uvedeno, zdali jste muslim. Pokud nejste, tak vás pošlou pryč. Mám ale českou kamarádku, která se svým německým přítelem v noci „zabloudili“ do Mekky a nikdo je nekontroloval. Až potom zjistili, že už jsou v Mekce. Mě osobně to do Mekky neláká, to město je neustále přeplněné. V Saudi je mnoho dalších míst, které se vyplatí navštívit. Osobně doporučuji Mada’in Salih neboli Hegra, které říkám taková menší sestra jordánské Petry.
Pro více o Soni Bulbeck a jejich zážitcích si poslechněte celý podcast a dejte nám vědět, jak se vám líbil. Přejeme příjemný poslech!
Podcast SVĚTOVÍ
Hosté podcastu SVĚTOVÍ s diváky a posluchači sdílejí příběhy z celého světa. Od zkušeností se životem v zahraničí, po dobrodružné výpravy do míst, kam turisté nejezdí. Jejich povídání navíc obohacují fotografie a videa z míst, o kterých je řeč.