Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Příběh nejslavnějšího špióna Mosadu (izraelské zpravodajské služby) Eli Cohena inspiroval nejen mě k prozkoumání odlehlejších koutů Izraele, známých dříve jako Syrské výšiny a od roku 1967 jako Golanské výšiny.
Dovolím si napsat alespoň základní informace o špiónovi, po jehož stopách se vypravíme. Eli Cohen se narodil v Alexandrii v Egyptě v židovské rodině. Díky své inteligenci a znalosti jazyků začal pracovat na začátku 60. let 20. století pro izraelské zpravodajské služby. Brzy byl vyslán do Buenos Aires, neboť v Argentině žila významná syrská komunita. Právě tam, už pod falešnou identitou úspěšného obchodníka Kamala Amin Thabeta, navázal důležité vztahy s elitami syrské společnosti. Dodnes se spekuluje o pravdivosti informací o jeho údajném přátelství s Aminem al Hafezem, pozdějším prezidentem Sýrie.
Aby plnil své úkoly, přestěhoval se Eli Cohen do Damašku. Tam se mu dostávalo takového postavení a důvěry, že nechybělo mnoho, aby se stal ministrem obrany. Své vlivné kontakty hojně využíval k získávání důležitých zpravodajských informací. Ty potom předával tři roky Izraelcům a významně tak pomohl Izraeli k zajištění bezpečnosti. Začátkem roku 1965 byla jeho špionážní aktivita Syřany odhalena, byl souzen a v květnu téhož roku byl na Náměstí mučedníků v Damašku oběšen.
Pro Izraelce je Eli Cohen národní hrdina, který pomohl zachránit mnoho životů. I po jeho smrti pomohly jím získané informace k drtivému vítězství Izraelců proti arabským zemím v roce 1967 při Šestidenní válce. Právě při ní získali Izraelci Golanské výšiny.
Přímo na Golanských výšinách jsem hledala místa a památníky, kde se legendární špión vyskytoval. Jedná se o oblast východně od Galilejského jezera o rozloze kolem 1800 km2. Je to hornatá krajina, místy s plošinami. Za krátkou dobu se můžete dostat z nejnižšího místa 212 metrů pod mořskou hladinou až na nejvyšší místo, horu Hermon s výškou 2 814 metrů. Hora Hermon je oblíbeným letoviskem pro zimní sporty. Od moře z Tel Avivu trvá cesta autem dvě hodiny a během jednoho dne si tak můžete zaplavat v moři i zalyžovat na horách.
Já mám Golany nejraději na jaře, kdy jsou kopce sytě zelené s rozkvetlými loukami. V letních měsících už je tráva spálená od slunce a slámově žlutá barva všude kolem už prostě není to pravé.
Výpravu po místech, kde se působil Eli Cohen, začneme na jižním cípu Galilejského jezera (hebrejsky KINERET). Na východ od něj je opravdu nádherně. Hory a údolí Yarmouk na pomezí Izraele a Jordánska poskytují nádherný výhled po okolí. Při kochání se přírodou ale narazíte i na stopy dramatických historických událostí. Není tajemstvím, že v minulosti měl zájem o Golany „kdekdo“. Už v biblických dobách to byli Aramejci, pak tu vládli Babylóňané, Peršané i Římané. Pokud se pečlivě podíváte dolů do údolí, uvidíte zbytky mostu El Hama, který postavili Turci v období Osmanské říše. Dříve sloužil mimo jiné pro muslimské poutníky ze Sýrie do posvátného města Mekky v Saudské Arábii. V roce 1946 most vyhodily do povětří židovské úderné jednotky Palmach v rámci operace Noc mostů. Jejím cílem bylo narušit zásobovací trasy britské armády a oslabit správu Británie nad palestinskou oblastí.
Období Římanů si můžete připomenout v lázních Hamat Gader, kde vyvěrá několik léčivých pramenů a teplota vody v lázních je kolem 42° C. Areál lázní je trochu omšelý, ale bazén pro rodiny s dětmi je v okolí oblíbený, stejně jako krokodýlí farma poblíž. V areálu najdete obchody, bistra, restaurace, toalety i sprchy. Je potřeba počítat s vyšší cenou vstupného (my jsme platili 120 NIS za osobu). Kromě bazénů tu najdete pozůstatky původních římských lázní, ale také první památník Eli Cohena. Ten jako host toto tehdy oblíbené místo pro syrskou smetánku několikrát navštívil. Bohužel okolí památníku je v současné době neupravené a nedůstojné.
Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Po silnici 98 směrem na sever narazíte na další památník Eli Cohena. Jde o malou bílou budovu po pravé straně silnice. Tento objekt dříve sloužil jako francouzská celnice a později ho syrská armáda používala jako checkpoint pro vstup na Golanské výšiny. Právě tudy špión procházel. Dnes jsou uvnitř budovy fotky mapující události jeho života včetně jeho oběšení.
Po chvíli jízdy silnicí 98 uvidíte po její levé straně sochu Cohenovy hlavy. Hlava má čtyři tváře, což symbolizuje jeho pohled na čtyři státy – Izrael, Sýrii, Jordánsko a Libanon. Toto místo bývalo tankovou obranou linií v Šestidenní válce v roce 1967.
Okouzlujícím místem vaší výpravy bude kibuc Afik, připomínající oázu. Vesnička je plná zeleně a květin, navíc s nádherným výhledem na Galilejské jezero. Nepromeškejte příležitost a odpočiňte si tu. Můžete si zaplavat v bazénu, a pak si dát něco k jídlu a pití v místním bistru. Doporučuji směs ovocných koktejlů pojmenovaných po jednotlivých dnech v týdnu. Až se osvěžíte, najděte na okraji kibucu dřívější klub syrských důstojníků, který Eli Cohen také několikrát navštívil.
Rozhodně nesmíte minout opuštěnou rozbombardovanou budovu bývalého velitelství syrské armády. Najdete ji poblíž kibucu Ein Zivan, kam se dostanete po odbočení ze silnice 98. V rozbombardované budově uvidíte zajímavé graffity a možná i party mladých Izraelců, kteří tam hrají únikové hry nebo slaňují ze střechy. Působivé je zničené spirálové schodiště, po kterém špión Cohen při plnění svých povinností také chodil. Hezké místo to rozhodně není, ale tím co uvidíte, budete fascinováni.
Poslední zastávka, o které se chci zmínit, je socha Cohenovi manželky Nadii a jejich tří dětí. Nadia hledí směrem k Damašku a marně vyhlíží svého manžela, kdy se vrátí do své milované země. Dojemně působící sousoší najdete v severním Izraeli u hory sopečného původu Avital.
Jestli vás příběh špióna Eli Cohena zaujal a chcete vědět podrobnosti o jeho aktivitách, navštivte nedávno otevřené Muzeum Eli Cohena ve městě Herzliya. Je to krásné město plné zeleně asi 2O minut jízdy severně z Tel Avivu. Vstupenky je nutné si rezervovat dopředu.
Kromě muzea se o Cohenově životě dozvíte díky seriálu Netflix „The Spy“ z roku 2019. Eli Cohena přesvědčivě zahrál Sacha Baron Cohen. Starší film z roku 1987 o Cohenově životě The Impossible Spy je volně dostupný na Youtube, stejně jako další množství dokumentů.
Zdrojů je v současné době dost. Proto vám závěrem přeji mnoho napínavých zážitků, ať už se rozhodnete cestovat, číst či sledovat.