Během prvních dvou dnů lyžařského a snowboardového pobytu v bulharském pohoří Pirin jsme se stihli v neděli rozlyžovat ve volném terénu a během pondělí jsme jako zatěžkávací zkoušku měli skialpový výlet ve velmi hustém sněžení.
Sněžení bylo natolik husté a vydatné, že v Bansku spadlo do třiceti centimetrů sněhu, zatímco v nejvyšších polohách mohla výška nové sněhové pokrývky dosahovat až jednoho metru, případně i více.
Do Banska jsme dojeli v pozdním odpoledni 8. března a pohled do ulic města byl poněkud depresivní – po sněhu nikde ani památky. Zato všechny okolní kopce se skvěly pod bílým sněhovým nánosem. Zašli jsme se podívat jen k dolní stanici kabinkové lanovky, odkud vedl úzký sněhový pruh směrem k lesu a horám. Navčeřeli jsme se, trochu povečírkovali a těšili se na první lyžařský den.
V neděli ráno bylo počasí ještě proměnlivé. Vstali jsme brzy,abychom byli co nejdříve na svahu a mohli se během celého dne pořádně rozlyžovat. To se nám splnilo dokonale, když kolem upravených sjezdovek byla řada volných terénu ať už nerozlyžovaných nebo přiměřeně rozježděných. Na upravených sjezdovkách jsme se díky tomu vyskytovali povětšinou jen na dojezdech k dolním stanicím sedačkových lanovek. Většinu času jsme trávili ve volném terénu, ať už bež překážek, nebo s překážkami – kosodřevina, les, skalky. Nemělo to chybu a všichni se asi pořádně vylyžovali.
Prohlédněte si všechny fotografie k článku…
Na pondělí 10. března jsme se ve velké skupině, v hustém sněžení a mlze vydali na skialpově metodický výlet. Vzhledem k počasí jsme se postupně rozdělili na dvě skupiny. Malá skupina skončila u chajdy poblíž parkoviště, kde její členové zhazovali prašanové stráně, zahazovali lavinové vyhledávače do sněhu (zakopávat je nebylo potřeba, neboť hodem prostým se dostaly do hloubky od půl metru do jednoho metru), a různě se jinak bavili.
Velká skupina se už mezitím občerstvovala na chatě Vichren. Aktuální počasí a sněhové podmínky společně s velikostí skupiny způsobily, že jsme se nevěnovali původně zamýšlenému lavinovému výcviku. Místo toho jsme natrénovali průstup strmým svahem náhodně pokrytým kosodřevinou a velmi hlubokým sněhem. Přitom se vyzkoušely různé způsoby otáčení v traverzech, stejně jako průstup velmi hlubokým prachovým sněhem. Sjezd neměl chybu, a pro mnohé zúčastněné to asi byla premiéra v tak hlubokém a prachovém sněhu. K vidění tak byly různé lyžařské styly podle toho, jak kdo si rychle zvykl na hluboký sníh, jak široké měl lyže a nakolik a co viděl v hustém sněžení a mlze. Kromě různých způsobů sjezdu se tak občas vyskytly místy doslova akrobatické pádové techniky. Všichni si to pořádně užili a dolů do Banska jsme z výšky asi 2200 metrů jeli docela dlouho.
Výlet do Bulharska uspořádalo o.s. Naboso společně s MountainSki.cz. Ceny do soutěží věnovaly firmy Hackboards a půjčovny lodí Samba s CK Povoda. Firma Total Outdoor zapůjčila lavinové komplety Pieps. Další lavinová a skialpinistická výbava byla od Útěk do hor. Celý týden jsem měl k dispozici na testování nové freeridové lyže G3 Synapse 109 s novým vázání G3 ION – podrobné shrnutí zkušeností s tímto vybavením od Boatpark bude brzy.
Fotogalerie a články z Naboso o.s. Bulharska 2014:
Fantastický prašan a slunce v březnovém Pirinu
Lyže, skialp a freeride v bulharském pohoří Pirin, 7.-16. 3. 2014
Bulgarian freeride and ski-tour with s o.s. Naboso – by palič
Bulharsko – Naboso, autor Jára Tošer
Bulharsko Bansko 2014 od Jan Grebeníček
Foto: Jára Tošner, Zuzka Jiřištová a palič