Německý cestovatel, později diplomat, P.F. Siebold byl významným objevitelem vnitrozemí Japonska, kam se do té doby téměř žádný jiný Evropan nedostal. Na základě svých poznatků začal von Siebold vydávat knihy o Japonsku, včetně japonského atlasu.
SIEBOLD Philipp Franz Balthasar von (* 17. 2. 1796, Würzburg, Německo, † 18. 10. 1866, Mnichov, Německo) – německý přírodopisec a cestovatel
Díky dílu P. F. Siebolda se Evropa mohla seznámit podrobněji se zemí, která byla dosud bílým místem na mapě světa: s Japonskem. Evropané znali takřka přesně jeho pobřeží, ale do vnitrozemí nepronikl téměř nikdo.
Siebold se narodil v rodině lékaře v severobavorském Würzburgu a na tamní univerzitě vystudoval medicínu (doktorát 1820), ale také přírodní vědy a etnologii. Jako šestadvacetiletý se dal do služeb nizozemské Východoindické společnosti a odplul na Jávu, ale tam setrval necelý rok a od roku 1823 působil jako lékař v nizozemské obchodní stanici u Nagasaki (na ostrůvku Dešima; jde o jediné místo, kam měli Evropané v Japonsku přístup).
Nečekané vyhoštění ze Sieboldova nobého domova
V Japonsku zůstal Siebold sedm let, procestoval zejména jeho jihozápadní část a získal nepřeberné množství informací o této uzavřené zemi a její podobě ještě před „otevřením se světu“ v 50. a 60. letech 19. století. Na druhou stranu ve spolupráci s nagasackým umělcem a učencem Kawahara Keigou a jeho studenty zprostředkoval pro zemi vycházejícího slunce mnohé z evropských poznatků. Siebold chtěl v Japonsku zůstat co nejdéle, ale když si při své druhé cestě do města Edo (nyní Tokio), sídla šógunů, opatřil mapu ostrovů, stal se pro japonské úřady podezřelým a v lednu 1830 byl ze země vypovězen. Vrátil se do Evropy a v letech 1832–51 vydával pravidelným tempem – co rok, to svazek – své obsáhlé dílo Nippon. Archiv zur Beschreibung von Japan und dessen Neben- und Schutzländern. Vedle toho je i tvůrcem atlasu Japonska (1851) a řady dalších menších prací.
Podruhé se Siebold vydal do Japonska roku 1859, kdy se angažoval při navazování diplomatických kontaktů mezi Japonskem a evropskými státy (Sieboldův syn později působil na anglické misi v Tokiu). Několik let pak strávil na Jávě; teprve v roce 1862 se rozhodl odcestovat do Evropy, vystoupil ze služeb nizozemského krále a vrátil se do rodného Bavorska, kde o několik let později zemřel.
V Nagasaki, kde Siebold řadu let působil, je možné navštívit i jeho muzeum.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.