Pha That Luang a Ho Pha Keo

Pha That Luang a Ho Pha Keo

Tato stúpa je nejznámějším vizuálním symbolem Laosu. Nachází se asi 3 km od centra Vientianu. Na jejím místě stál kdysi údajně nějaký khmerský chrám, a před ním zde dokonce prý měla být uložena i jedna Buddhova kost jako velevzácný ostatek.

Skutečně historický je však až údaj o jejím založení: inicioval je tehdejší panovník Lan Sangu, Setthathirath (1550–1571) v r. 1566, který tři roky předtím učinil z Vientianu nové hlavní město a přesídlil sem svůj dvůr z Luang Phabangu. Současná podoba této stavby je však výsledkem francouzské rekonstrukce z přelomu 19. a 20. století. Zlatavou barvou byla naposledy pokryta v r. 1995. Hlavně díky ní působí tak majestátně.

Stavba je vysoká 45 metrů a má čtvercový půdorys, kolem ní jsou klášterní zdi. K její formě se pojí celá řada symbolických významů, z nichž nejpodstatnější je zřejmě ten, že měla být pozemským miniaturním ztvárněním posvátné hory Méru, jež má být středem kosmu (podobně jako některé angkorské chrámy). Čtyřhranná koncepce reprezentuje světové strany, obklopující zdi pak skaliska uzavírající vesmír, a dnes už neexistující vodní příkopy, vzdálené zhruba 1,5 km od středu, měly představovat oceány.

Nejširší nabídku průvodců a map Laosu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

U That Luangu se odehrávaly a dodnes z většiny odehrávají významné náboženské obřady spojené i s laoskou státností. Nejdůležitější slavnosti se konají o úplňku 12. měsíce laoského lunárního roku. Stúpa se ale stává i důležitým cílem těch, kteří zde chtějí oslavit příchod lunárního nového roku na počátku dubna.

Ho Pha Keo

Podobně jako Pha That Luang, i tento chrám dal postavit král Setthatirat, když sem v 60. letech 16. století přestěhoval hlavní město. Právě sem byl druhdy přemístěn i tzv. Smaragdový Buddha, soška, jíž se posléze při jednom útoku na Vientiane zmocnili Siamci – dnes je ke spatření ve watu, který stojí v komplexu bangkockého královského paláce (Wat Phra Keo). Pro krále Setthatirata šlo o místo, kam se sám chodil modlit. Dnešní podoba pochází opět z francouzské rekonstrukce, a možná zajímavější než samotná stavba je zdejší výjimečná sbírka buddhistických soch, z nichž některé jsou staré více než tisíciletí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí