Jméno a příjmení
Petr Kaštánek
Na kolik se cítím
Většinou tak na 25 🙂
Oblíbené země
Tropické země, kde jsou vlhké zelené pralesy… Hlavně v latinské Americe a JV Asii. Nesmazatelně mám v srdci zapsanou Kubu, kde jsem v dětství dva roky chodil do školy a i v poslední době tam často a opakovaně jezdil a zamiloval si místní kulturu i lidi. Velmi blízký vztah mám i k Venezuele, Mexiku a Indonesii.
Na kterých místech se mi hodně líbilo
Takových míst je mnoho, většinou v divočině, mimo naši civilizaci..vlastně skoro na každé cestě se objevilo úžasné místečko, které mě hluboce zasáhlo svojí atmosférou či příběhem, který se na něm odehrál…
Cesta, které si nejvíce vážím
Výprava na ostrov Siberut u Sumatry a pobyt u kmene Mentawayů mi umožnil nahlédnout do systému animistické víry, otevřel pole pro zkoumání šamanismu a převrátil trochu zažitý hodnotový systém .
Nejdelší cesta
Půlroční cesta po Kubě, Mexiku, Belize a Guatemale v roce 2000.
Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?
Protože je to jako droga.. bez které nemohu být.. Když jsem dlouho na jednom místě, vzedme se ve mě vlna touhy po poznání nového, nových míst, kultur, zvyků a tradic.. Cestování mě mění, rozbíjí staré vzorce chování, umožňuje mi adaptovat se a vyvíjet se, získávat širší rozhled a integrovat se do jednoty přírody a světa.. A hlavně mě to baví 🙂 A co mi vzalo? Opustilo mě pár předsudků a emocí, bez kterých se rád obejdu.
Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel
Americký cestovatel Richard Halliburton. Jeho knihy, hlavně Královská cesta za dobrodružstvím ze 30. let přispěli k mé touze objevovat svět a jeho krásy.
Cestovatelské Curriculum Vitae
Touha po cestování u mě asi začala pro shlédnutí fotek stolových hor v National Geographic v dětství. Hodně mě ovlivnilo pár let strávených na základní škole na Kubě, kde jsem nasákl latino atmosférou, naučil se jazyk a sžil se s jihoamerickou kulturou. Následovaly každovíkendové výlety po Československu s rodiči. Na vysoké jsem si vydělal pár korun a splnil si dávný sen – vrátit se na Kubu. A pak jsem cestování propadl a začal se vracet na Kubu i do jiných zemí každoročně.
Navštívené země
Evropa – skoro všude, kromě Severských zemí a Ruska
Severní Afrika – Tunisko, Egypt
Řada kratších cest do karibské oblasti, Kanady, USA Turecka, Řecka ad.
Střední a jižní Amerika: Kuba, Mexiko, Guatemala, Belize, Venezuela, Kolumbie
JV Asie: Indonesie, Malajsie, Thajsko, Kambodža, Laos
Cestovatelské sny a plány
Plánů a snů je mnoho, snažím si je průběžně plnit.. Z těch nejbližších asi výprava ke kmeni Ye’kwana ve venezuelské Amazonii
Zvláštní záliby během cestování
Prostě prožívat to, co přichází, radovat se ze setkání s lidmi, zvířaty i rostlinami na cestě. Z hlediska mé profese farmaceutického chemikavyhledávám afascinují mě setkání s místními léčiteli, bylinkáři a šamany a šance se od nich něčemu přiučit. A rád si přivoním ke kvetoucí orchideji a baví mě se při trmácení pralesem občas vykoupat ve vodopádu 🙂
Oblíbená historka z cest
– O vyřezávání červíků z plosky chodidla, kteří se tam zavrtali na horním toku Orinoka..
– O převozu etnobotanického vzorku rostlinného halucinogenu yopo, darovaného mi šamanem z kmene Piaroa přes vojenské kontroly na kolumbijsko-venezuelské hranici..
– O pojídání smažených kuřecích pařátků v horské Mexické vesničce..
– A plno dalších.. 🙂
Významné expedice a projekty
2000: tříměsíční cesta po Siberutu, Sumatře a Malajsii. Během této cesty pobyt u kmene Mentawajů
2002: šestiměsíční cesta po Kubě, Mexiku, Guatemale a Belize
2005: výprava ke kmeni Piaroa, jižní Venezuela, povodí řek Orinoko a Autana
2009: Putování po pomezí severního Laosu a Barmy za kmenem Akha
2011: připravované vědecké expedice do pralesů a hor Latinské Ameriky za sběrem nových druhů mikroskopických řas, žijících v extrémních klimatických podmínkách