Petr Horký se ptal „prince“ z Nepálu i na vábení globalizace

Petr Horký se ptal „prince“ z Nepálu i na vábení globalizace

Petr Horký nenatočil jeden z posledních dílů své talk show Hausbot na lodi, ale ve velmi specifickém místě a s výjimečným hostem. Tsewang Bista patří k rodu tradičních vládců země Mustang. Kdysi nezávislé království je dnes součástí Nepálu a začíná se otevírat okolnímu světu.

„Dostat se do jednoho z nejopuštěnějších míst světa, do království Mustang a do starobylého hlavního města Lo Mantang – to je můj splněný sen. Díky projektu Sinofon Univerzity Palackého v Olomouci, jsem se tam dostal jako člen etnologické výpravy. Až do roku 1992 to byla zakázaná oblast, která měla v čele svého krále. Toužil jsem po tom setkat se s někým z královské rodiny. Zažít, jak mluví, jak hledí na svoji zemi a tvrdý život v ní,“ popsal autor osobní motivy, které rozhovoru předcházely.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Nakonec bylo snažení úspěšné a Tsewang Bista, člen královské rodiny, svolil s natáčením. „Poslechněte si jednoduchý pohled do světa, kde ještě není wi-fi, kde je půl roku zamrzlá voda a kde se lidé zatím brání tomu, aby je převálcovala okolní kultura a civilizace. Jak dlouho ještě?,“ ptá se dále Horký. Mustang s výrazným vlivem tibetské kultury býval po staletí až do roku 1795 samostatný, než přešel pod nepálskou nadvládu. O status samosprávné monarchie formálně přišel v roce 2008 s pádem monarchie v celém Nepálu.

Další díl seriálu o proměnách dnešního světa v rámci talk show Hausbot je současně pozvánkou do kina na film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa! Snímek, který vznikal několik let na různých místech planety, měl premiéru 12. října.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí