Peruánské slavnosti Inti Raymi

Peruánské slavnosti Inti Raymi

24. červen je dnem velké Slavnosti slunce Inti Raymi, která se koná v pevnosti Sacsayhuaman nad peruánským Cuzcem. Náboženské ceremonie někdejší Incké říše probíhají celý týden kolem zimního slunovratu (Peru leží na jižní polokouli) a mají zajistit přízeň slunce.

Každoročně slavnost Inti Raymi navštíví tisíce místních lidí i turistů.

Vzkříšené Inti Raymi

Dnešní slavnosti jsou nápodobou pravých Inti Raymi, které k libosti katolických misionářů zakázali španělští dobyvatelé v roce 1535. Tehdy naposledy za předsedání Velkého Inky příslušníci inckého národa tančili devět dní a pořádali procesí za dobrou úrodu.

Po zákazu se tyto slavnosti konaly na mnohých místech v mnohem menším rozsahu a historické Inti Raymi musely na své vzkříšení počkat až do roku 1944, kdy je podle popisů v zachovaných pramenech uspořádal Faustino Espinoza Navarro s místními obyvateli.

Prosba za návrat slunce

Ceremonie odehrávající se v Sacsayhuamanu měly vždy přesně stanovený scénář. Každý den má svůj program. Vrcholem je 24. červen, kdy se koná slavnostní průvod z Cuzca nahoru do pevnosti. V ní probíhají obřady, jejichž součástí jsou i zvířecí oběti pro zajištění dobré úrody a čtení budoucnosti. Ceremoniím předsedá Velký Inka, který při soumraku oznámí jejich oficiální ukončení a začátek nočních veselic.

Slavnosti jsou záměrně uspořádány v době, kdy se slunce nachází nejdál od země. Mají za úkol velebit boha Slunce a přimět ho k další přízni inckému národu. Inkové se totiž obávali nedostatku slunečního světla a hladomoru. Proto před Inti Raymi drželi půst, střežili se tělesných rozkoší a připravili dary Velkému Inkovi včetně lam k obětování. Ten naopak připravil pro svůj národ velkou hostinu plnou kukuřičného chleba, masa a čaje z koky.

Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Pevnost ze zuby divoké šelmy

Sacsayhuamans obřadním střediskem založil roku 1440 Pachacuti. Rozkládá se kolem oblé skály, vedle níž se nacházel trůn Velkého Inky, zatímco před ní se odehrávaly zápasy i slavnosti. Nejzajímavější částí je klikatá zeď z obrovských přesně tesaných kamenů. Má připomínat zuby divoké šelmy.

Na vršek pahorku nad městem vede několik různě dochovaných schodišť a na horní plošině jsou kromě pěkného výhledu základy chrámu Slunce a další stavba s lichoběžníkovými výklenky. Ty sloužily pro vystavení mumií ve skrčené poloze.

Pevnost se nachází asi 2 km od Cuzca v nadmořské výšce 3600 m. V období Inti Raymi zde bývá kolem 12 °C. Z Limy se do Cuzca dostanete letadlem (1 hodina letu) nebo autobusem přes Arequipu (24 hodin jízdy). Vstup do pevnosti je zdarma a můžete si zde za poplatek pronajmout židli. Ubytování bývá na týden oslav již dlouho dopředu zcela obsazené.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí