Krása podmořských zahrad v Malajsii se nedá slovy popsat. S potápěcími brýlemi a šnorchlem jsme toho viděli tolik a přeci ne všechno. Na křišťálové moře, milióny korálových rybek, obrovské želvy a barevné podmořské sasanky nemohu zapomenout. Chci se tam vrátit!
Na doporučení našich kamarádů jsme se vydali za podmořským světem do Malajsie. Přijížděli jsme z jižního Thajska, a tak jsme zamířili rovnou k souostroví Perhentiany na východním pobřeží v Thajském zálivu. Z městečka Kota Bharu jsme dojeli sdíleným taxíkem do přístaviště, kde začal boj o lodní jízdenky. Před pár lety na ostrůvky stále ještě jezdila pomalá loď pro více cestujících, ale dnes už přepravu lačných turistů ovládá tamní „mafie“ s rychlými dvoumotorovými loděmi jen pro deset turistů najednou. Cena lístku je tudíž dvojnásobná. Nevadí, protože to co nás čeká, bude zážitek na celý život.
Mira beach – soukroumá pláž
Ubytování jsme zvolili na menším ostrůvku Perhentian Kecil na pláži Mira Beach. Tento kus písčitého pásu se pro nás stal na pár dní rájem. Od veškeré civilizace v centru ostrova jsme byli odděleni pár kilometry ostrovního pralesa, a tak byl kolem dokola krásný klid. Na pláži bylo osm dřevěných chatek postavených na kůlech a ta naše shlížela ze skály přímo do moře. Celý objekt obhospodařovala rybářská rodinka manželů Sopiho a Zainy s šesti dětmi. Často jsme viděli jen děti, hlavně nejstarší dceru Miru (20), která vařila od rána do večera. Právě podle ní pojmenovali její rodiče tuto maličkou romantickou plážičku.
Šnorchlování je pro každého. Stačí si vypůjčit potápěčské brýle a šnorchl a vydat se na mělká místa, kde se mezi korály prohání stovky krásných rybiček. To nejlepší, co jsme na Perhentianech viděli bylo na severním výběžku Dlouhé pláže (Long beach). Ten den jsme měli štěstí. Moře bylo klidné, písek se nezvedal ze dna, slunce svítilo o sto šest a viditelnot byla maximální. Sluneční paprsky kreslily na písčitém dně nepravidelné obrazce vodní hladiny, a já jsem si připadal jako v nějakém luxusním resortu. Jakmile jsem se položil na hladinu, začaly se ke mě sbíhat malé barevné rybky. Když mi plavaly skoro deset centimetrů před brýlemi, trochu jsem znejistěl. Asi měly chuť na nějakou svačinu. Stačilo však udělat pár temp a byl jsem v jiném světě. Jiné hejno ryb se pomalu kroutilo kolem velkého útesu s barevnými korály. Ale jakmile jsem se k hejnu přiblížil, rybky se schovaly mezi ostré výběžky korálových chapadel.
Další zážitek jsem si užil, když jsem narazil na dvojici červených rybek s jasně bílými pruhy (clown anemonefish, Amphiprion ocelaris). Schovávaly se ve fialových chapadlech mořské sasanky a válečnými pohyby si bránily svoje teritórium. Jakmile jsem se přiblížil k jejich domečku, prudce vyrazila ta větší a chtěla mě jakoby napadnout. Těsně před mými brýlemi se však obrátila a prchala do svého úkrytu. Musím přiznat, že se rybce zastrašení vetřelce podařilo, protože jsem se docela lekl. Stáhl jsem se a pozoroval je z větší vzdálenosti.
Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Potápění v okolních vodách
Pro potápění na otevřené vodě je třeba mít certifikát organizace PADI (Proffesional Association of Diving Instructors). Kdo si potápěcím kurzem již prošel, má zde otevřenou náruč s mnoha zajímavými ponory. Za jeden ponor si dnes společnosti říkají 70-80 ringgitů (490-560 Kč). Nadšenci do potápění si zde mohou kurz udělat během 4 dnů za 900 ringgitů (6300 Kč), a nebo se jít potápět s instruktorem jen za 110 ringgitů, ale jen do 12 metrů. Poklady v 20 či 25 metrech zůstanou tedy pro potápěče bez PADI kurzu skryté.
Na potápění mě naladil jeden cestovatel z Ukrajiny. Ponory u Korálového Chrámu (Coral Temple) a u vraku lodi vybásnil tak dokonale, že jsem se rozhodl si v blízké době potápěcí kurz udělat a jednou se sem vrátit. Obrovské množství podvodního života, milióny barev a fantastická viditelnost až na dvacet metrů dělá tuto oblast opravdu výjimečnou.
Na Perhentianech jsou písčité pláže jako dělané pro velké želvy, které investují spoustu energie, aby vylezly na břeh a nakladly v noci stovky vajíček. Jejich velikost může být až metr na délku. Nejčastěji se tu objevuje kareta obrovská (Chelonia mydas), ale mohou se vyskytnout i další – kožatka velká (Dermochelys coriacea), kareta zelená (Lepidochelys olivacea) a kareta pravá (Eretmochelys imbricata).
Jedno ráno, když jsme se probudili na pláži Mira a šli jsme si objednat snídani, procházeli jsme kolem obrovských stop, které s hlubokými rýhami vytvářely velkou smyčku v písku. Zpočátku jsem stopámnevěnoval pozornost. Domníval jsme se, že to jsou otisky lidí, kteří jakoby táhli nějaký pytel přes pláž na loď. Teprve později jsme si uvědomili, že to byla želva, která během noci vylezla na břeh a zjistila, že toto není to pravé místo na snůšku vajec, a tak se obrátila a odtáhla pryč do moře. Hluboké stopy jasně naznačovaly, že byla hodně velká (až 90 cm) a velmi těžká.
Druhé zajímavé střetnutí s želvami se nám naskytlo další den, když jsme vyrazili s malou motorovou loďkou na výlet za šnorchlováním. Prvím místem byl tzv. žraločí útes (shark point). Po půlhodince ve vodě jsme ale žádného žraloka nespatřili a tak jsme pokračovali dál. Druhá zastávka byla v želví úžině. Je to místo mezi Menším a Větším Perhentianem, kde je hloubka cca 6 metrů a je zde největší koncentrace karet obrovských. Přálo nám štěstí, protože jsme viděli tři velké obry, jak s ladnými pohyby proplouvaly kolem nás.
Třetí a poslední zastávka byla v Modré laguně, kde bělostný písek odrážel sluníčko s takovou intenzitou, že nás z toho bolely oči. Modrá laguna je opuštěné klidné místo, které si želvy oblíbily a pravidelně sem kladou vajíčka. Je zde jedna malá dřevěná chatka, kde přebývají lidé v rámci projektu pro zachování želv. Každé ráno projdou pláž a zkontrolují, zda nějaká nakladla vajíčka. Pokud najdou pracovníci snůšku, vajíčka vyhrabou a přenesou je do centra, kde se o ně budou starat tak dlouho, dokud z nich nevyrostou silné mladé želvičky. Ty pak vítězoslavně odnesou do mořských hlubin. Další jedinci ohrožených želv jsou zachráněni!
Mena Malajsie se pise s "dvojitym g" neboli ringgit. V malajstine a indonestine je dost velky rozdil ve vyslovnosti "ng" (jako v anglickem "sing") a "ngg" kde "g" jasne slysime (rin-git).
Videli jste uz nekdy horsiho hnidopicjha nez jsem ja?? 🙂
Dekujeme za pripominku. Opraveno.
Vloudila se mala nepresnost v anglickem jmenu "Nema" 🙂 <b> clown anemonefish </b> je latinsky <i>Amphiprion percula</i> To co jste videli je <b>false clown anemonefish</b> <i>Amphiprion ocellaris</i>
Zdravim muzu se zeptat v kterem obdobi jste na ostrovech byli,chtel bych se v Malajsii potapet(leden,unor) ale nevim esli v tomto obdobi je vubec potapeni mozne(monzuny atd)pripadne jsou li v tomto obdobi otevrene potapecske resorty a poskytuji sluzby dik Martin.
Zdravím,
pokud se chcete potápět v Malajsii v lednu/únoru, tak na Perhentiany rovnou zapomeňte. Je to období hlavního monzunu a vhledem k vlnám se většinou nedá na ostrovy ani dostat.
Nicméně jsou zde další a řekl bych skoro i potápěčsky atraktivnější lokality. Zkuste Layang Layang na sever od Bornea a nebo ostrovy kolem Semporny taktéž v Malajské části Bornea.
Layang Layang je bohužel pekelně drahý a dostupný pouzé v rámci komplexního balíčku, ale ostrovy kolem Semporny jsou dostupné velmi snadno.
Nicméně Perhentiany nezavrhujte – je to tam krásné a poměr cena/výkon rozhodně stojí za to. Ale až tak koncem dubna.
Na Mabulu či Sipadanu (Semporna) se dá potápět celoročně.
Michael
Moja rada: Perhentiany pocas monzunu vopred nezavrhovat! Radsej si zistite aktualnu situaciu. Boli sme tam v strede januara a dostali sme sa tam bez problemov. Plavba z pevniny na otvorenom mori bolo vdaka vlnam trochu nepohodlna, ale tych par hodin sa vydrzat da.
Na Perhentianoch bolo more uplne kludne a ciste. Pocasie nadherne. Snorchlovanie aj kupanie sme si uzili a bolo tam malo ludi.
V JV Azii som uz nieco precestoval a Perhentiany sme si vybrali systemom zapichnuteho prstu do mapy. Nic sme o nich nevedeli a o to prijemnejsie nas prekvapili. Pohodove miesto na par dni v klude – rozhodne odporucam.
Promiňte, jestli se pletu potápěčům pod ploutve, ale zahlédl jsem Perhentian Islands a už jsem zbystřil. Chystám se tam od 25.11. do 30.11. Snad se tam dostanu tím autobusem večer z Penang a potom lodí. Nebyl tam někdo z vás po březnových záplavách, které znám z Koh Samui? Může se na Kecil vyrazit bez objednávky bydlení? Napsal jsem do Maya Guesthose a dostal jsem odpověď, že objednávky tak dva dny před příjezdem, ostatní budget nereagují, má někdo nějaký recept, Každá rada dobrá. Díky…
Myslím u toho na něco jiného a dal jsem blbé datum. Od 25.8. do 30.8., tedy v srpnu, nikoliv v listopadu.
Nemaj obavy, ubytovanie urcite najdes aj bez rezervacie. Perhentiany su mierne z ruky, teda aspon ked si vezmes klasicky okruh Malajziou. Netvrdim, ze su uplne panensky a neobjaveny raj, ale maloktory turista si najde cas na tento odskok z pevniny. A je to jeho skoda!
Ako som uz pisal vyssie, my sme tam prisli naslepo a nebol ziadny problem. Nebolo to tam nijak preplnene, chatky boli skor poloprazdne a dala sa preto zjednat nizsia cena.
Pod chatkou zili a lovili varany, nikde ziadne motorky a auta, ostrov prejdes napriec pesi za 15 minut. Plaz si najdes sam pre seba, alebo si zaplatis potapanie dalej v mori. Vecery aj rana stravis v drevennej restike na brehu mora. Chutne grilovane ryby, sate a ovocne salaty. Fakt relax.
Palo, dík, tak jsem si to představoval, varany znám z Thajska, tak to spolu snad nějak vydržíme…
Ahooj pekny clanek, bydlim v Malajsii a Perhen je opravdu raj! A Mira beach je nejlepsi, pokud budete mit stesti, potkate tam uzasno neter majitele Leiu, ktera ale vetsinou studuje na pevnine…
Kdyz se jde z coral beach na mira beach, projdeme opustenou plazi. Prave na teto plazi v houbce necelych dvou metru kolem nas proplaval prvni baby shark a za chvilku mama shark! Uplne jsem slysela motiv z celisti, kdyz na to nejste pripraveni tak se pekne vylekate. Pozdeji nam bylo receno ze lidi teda nezerou… zajimavy zazitek. skoda ze coral beach ma same mrtve koraly, turisticke renome zapricinilo jeji skazu…
staci si zajst na sukromnu plaz rezortu Shari-la a tam to zije pod vodou riadne, aj koraly, aj desiatky druhov ryb a pozicanie snorchlvoacej sady za smiesnych 5RM
Markoff
http://www.markoff.biz
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru