Bojíte se pátku třináctého? A nebo spíše úterý? Proč Vás v Číně neubytují ve čtvrtém patře a v Itálii nedostanete sedadlo s číslem 17?
Pátek třináctého je považován za nešťastný den nejen u nás, ale i v některých dalších kulturách po celém světě. Tato pověra je rozšířena v anglicky a portugalsky mluvících zemích, v germánské kultuře i v Polsku.
V naší zemi zná pátek třináctého každé malé dítě, ale málokdo Vám dokáže vysvětlit, proč se vlastně tohoto dne tak bojíme. Nikde totiž nejsou záznamy o počátku této pověry, která se rozšířila až na začátku dvacátého století. V křesťanství vychází tato pověra nejspíš z faktu, že u Poslední večeře byl třináctým stolovníkem zrádce Jidáš a Kristus následně zemřel v pátek. V germánské mytologii se traduje, že proběhla „večeře třinácti bohů“. Večeři začalo jen dvanáct bohů, později se objevil i třináctý – bůh hádek Loki. Během večeře byl jeden z bohů zabit, a proto je číslo třináct nešťastné.
Obava z pátku třináctého vyvolá u některých lidí jen úsměv na tváři, u mnoha dalších ale znamená zásadní změny v chování. Mnoho řidičů v pátek třináctého vůbec nevyjede a další raději odloží důležitá rozhodnutí, svatbu nebo začátek cesty. V některých společnostech zašli tak daleko, že například ignorují v budovách třinácté patro. Chorobný strach z třináctky se nazývá triskaidekafóbie.
V mnoha dalších zemích a kulturách vládnou ale úplně jiné pověry a pátek třináctého je jen další běžný den.
Například v Řecku a Španělsku je za nešťastný den považováno úterý třináctého. V Rusku zase tuto roli přebírá pondělí. V Itálii je možné se setkat s chybějícím číslem 17, které je považováno za nešťastné. Díky tomu nenajdete v letadlech společnosti Alitalia řadu sedadel s číslem 17. A vozidlo Renault R17 bylo v Itálii prodáváno jako model R 177.
V asijských zemích, zejména v Japonsku, Číně a v Koreji je nešťastným číslem čtyřka. Je to proto, že slovo „čtyři“ a „smrt“ zní v čínské a japonské výslovnosti obdobně. Korejská výslovnost těchto slov vychází z čínské, a tak se přenesla i tato pověra. Naopak číslo tři je považováno za šťastné. Jeho výslovnost je velmi podobná slovu „život“ nebo „přežít“.
Máte nějaké zajímavé zážitky s cestováním v pátek třináctého nebo s pověrami po celém světě? Podělte se s námi o ně v diskusi pod článkem!
Teda nevím, ale nedávno v televizi v pořadu o templářích říkali, že pověst nešťastného pátku třináctého pochází o doby, kdy v pátek třináctého října 1307 dal král Filip sličný pozatýkat templáře. Jestli je to pravda nevím.
„Klepání na dřevo“ pochází už ud Keltů tak je možné, že třeba i ten pátek 13.
ano ,vznik patku 13 pochazi z legendy o templarich
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.