Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
PANAMA: festival oslavující tradici, ženskost a královnu
12. 9. 2024
Michal Hertlík
Chcete-li poznat kulturu jakékoliv země opravdu do hloubky, staňte se součástí místního tradičního festivalu. Jistě nejdůležitější folklórní událostí v Panamě je Festival de la Mejorana. S koncem září stovky folklorních skupin ze všech koutů země míří do městečka Guararé v provincii Los Santos, přibližně 280 km od hlavního města Panama City, aby zde předvedly ukázky svých tradičních tanců a hudebních vystoupení. Slavnost se koná každý rok v rámci oslav svaté patronky Panny Marie z Mercedesu.
Oddaní Panně Marii
První ročník Festivalu de la Mejorana se uskutečnil v roce 1949, organizoval ho Manuel Fernando Zárate, a je proto považován za jeho zakladatele. Obyvatelé Guararé nicméně už po staletí projevují Panně Marii z Mercedesu, jejíž nejnovější obraz už více než sto let dominuje oltáři v místní farnosti, oddanost. Velký organizovaný festival tak byl jen přirozeným vyústěním jejich sympatií k patronce.
Zmíněný obraz Panny Marie nahradil svého staršího předchůdce, který se sem podle legendy dostal jako dar od krále Karla V. v roce 1700. „Původní obraz měl jen hlavu a ruce z proutků a lidé mu dávali oblečení, aby dostal nějaký tvar,” vysvětluje Malvin Herreru, který se dlouhé roky staral o výzdobu interiéru kostela a celý chod farnosti. On sám se spolu se skupinkou mladých místních umělců vždy pečlivě připravuje na celý festival.
Krom dlouhodobé oddanosti patronce Panně Marii z Mercedesu se o vznik festivalu zasloužila ještě jedna událost. Zmíněný Manuel Zárate a jeho žena Dora totiž zažili téměř zázračné uzdravení jejich dcery Edanely, které byla diagnostikována leukémie. A co se vlastně v onom roce 1949 stalo?
Všichni doktoři se shodovali, že Edanele se nepodaří zákeřnou chorobu překonat. V její uzdravení věřil jen jeden jediný lékař, který tvrdil, že je nutné udělat speciální zákrok, jenž jí zachrání život. V den zákroku se Don Manuel Fernando Zárate, zakladatel festivalu a otec Edanely, šel modlit do kostela Krista Krále v hlavním městě a požádal Pannu Marii z Mercedesu o záchranu své dcery. Na oplátku jí dal slib, že jí zorganizuje z vděčnosti festival na uctění jejích šlechetných činů.
Po osmi hodinách od chirurgického zákroku se otec telefonicky dozvěděl výsledek. Zákrok se podařil a Edanela přežila. Byl rok 1949 a od té doby se celý víkend předcházející 24. září (den Panny Marie z Mercedesu) koná nejslavnější Festival de la Mejorana.
Symbol festivalu: nástroj mejorana
Festival de la Mejorana nese ve svém názvu španělské slovo “mejorana”, což je název strunného hudebního nástroje, typického pro panamský folklór. Je vyřezávaný z jednoho kusu dřeva, většinou cedrového, nebo ze suchých vláken rostliny bejuco.
Mejorana vypadá jako malá kytara s pěti strunami, ale o něco menším a kratším krkem, což je způsobeno pravděpodobně tím, že vychází z barokní kytary dovezené kdysi do Panamy z Evropy. Poprvé se objevila v městě La Mesa v provincii Veraguas, ale nyní je populární v celé centrální části země. Je to nejtypičtější hudební nástroj Panamy, tedy něco jako panamská fujara.
Většinou na tento nástroj hrají jen muži, používá se v mnohých druzích panamské folklórní hudby, ale nejčastěji v písních, které se samotné nazývají mejoranas. Jsou to romantické balady zpívané výhradně zpěváky na veřejných slavnostech či v soukromí domova.
Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.
Pýcha panamských žen
Opravdovým zážitkem je pak pozorovat místní obyvatele oblečené v tradičních panamských oděvech a krojích. Typický Panamčan nosí tradiční košili, rifle nebo kalhoty s opaskem, boty tmavé barvy a to nejdůležitější: tradiční panamský klobouk značky Panama Hat, kterým je země proslavená po celém světě. Zajímavý je ovšem fakt, že klobouky této značky se vůbec v Panamě nevyrábějí, ale dovážejí se z městečka Montecristi v Ekvádoru.
Typická Panamčanka má na sobě zase dechberoucí panamský folklórní kroj nazývaný pollera, který je jedním z nejhonosnějších a nejbarevnějších tradičních krojů nejen v celé Latinské Americe, ale snad i na celém světě.
Pollera je španělský výraz pro velkou jednodílnou sukni používanou zejména při tradičních slavnostech ve všech latinskoamerických zemích. V Panamě se pak stala tradičním národním krojem. Pollera může být vyrobená z různých materiálů, jako je bavlna či vlna. Základní dominantní barvou je bílá, ale tu snadno zastíní barevně vyšívané dekorace znázorňující různé elementy, květy nebo třeba místní zvířata. K vidění jsou většinou všechny možné barevné kombinace.
Historický původ pollery sahá až do koloniálního Španělska, konkrétně Andalusie, kde podobné sukně nosily místní sedlácké a rolnické ženy. Španělští dobyvatelé pak tento typ odívání přinesli spolu s dalšími prvky své kultury do Latinské Ameriky na přelomu 16. a 17. století.
Nejširší nabídku průvodců a map Panamy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Kolik stojí pollera?
Zdobenou polleru dnes můžete koupit v ceně mezi několika stovkami až několika tisíci dolarů. Cena samozřejmě závisí na velikosti, počtu doplňků, honosnosti a velkoleposti. Ty nejjednodušší slouží hlavně dětem a slečnám v teenagerském věku. Nejdražší kousky, jejichž cena sahá až k desítkám tisíc dolarů, jsou pak doménou bohatých místních žen a jejich výroba trvá klidně celý rok. Jsou velmi vzácné, dědí se z generace na generaci a jsou prakticky neprodejné nejen kvůli své astronomické ceně, ale hlavně kvůli pýše jejich majitelek.
Pollera se spojuje s několika typickými doplňky. Nejdůležitější je tradiční pokrývka hlavy tembleque – masivní sponka či hřeben do vlasů vyrobený ze zlata, perel a korálků, formovaných do tvarů květin či různých elementů. Spolu s nimi ve vlasech panamských žen najdete dva tucty zlatých jehlic ve tvaru dýky. Samotné účesy místních žen tak vypadají opravdu mohutně, honosně a připomínají duhové představení. Krom toho ženy nosí ještě další doplňky: šperky peinetas, zlaté perleťové náhrdelníky mosquetas, kroucené řetízky solomons, zlaté či korálové náušnice, náramky, flitry, křišťály a spoustu dalšího.
Královna je jen jedna
Jistě si dokážete představit, že samotný festival je tak velkou přehlídkou krásně ustrojených žen. Možná i proto se neoddělitelnou součástí Festivalu de la Mejorana stala jeho královna, která je několik měsíců dopředu zvolená odbornou porotou festivalu. Tato žena je pak hlavní tváří festivalu ve dnech jeho konání a úřaduje i celý následující rok až do konání dalšího ročníku, kdy symbolicky předává své postavení královně nové. Je to takové folklorní Miss Panamy, reprezentující pak zemi také ve světě.
Být královnou Festivalu de la Mejorana je dětským snem mnohých panamských děvčat. Mladé Panamčanky, které měly tu čest stát se královnami, byly do folklórních tradic většinou vtaženy už v raném dětství svými rodiči. Proto je zvolená královna vždy velkou milovnicí místní kultury, zvyků a tradic , miluje panamský lid a je hrdá na svůj původ.
Každá královna má pak po boku tři prince, kteří ji provázejí při průvodu ulicemi Guraré a jsou jejími hlavními ochránci. Průvod doprovází také tisíce návštěvníků a místní hudebníci. Zažít tyto pulzující okamžiky a nezapomenutelnou temperamentní atmosféru je jeden z nejsilnějších pocitů, jaké si můžete z Panamy odnést.
Poslední den festivalu se organizuje dlouhý průvod různých alegorických vozů, které prezentují panamská řemesla a tradici. Ve většině vozů nemůže chybět tancující panamská žena oblečená v polleře. Festival de la Mejorana představuje to nejtypičtější a nejautentičtější, co člověk v Panamě může zažít. Máte-li v plánu navštívit tohoto ekonomického draka Střední Ameriky, udělejte to na konci září a nechejte se vtáhnout do autentického a nefalšovaného šílenství v tom nejlepším smyslu slova.