Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Přezdívá se mu levandulový ostrov, a to kvůli nekonečným lánům voňavé levandule táhnoucím se napříč ostrovem. Krásné pláže i okolní krajina, památky UNESCO a v průměru nejvíce slunečních dnů v celém Jadranu. To vše činí z ostrova Hvar doslova dovolenkový ráj. A není divu, že bývá dokonce označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.
Hvar byl pro svoji strategickou pozici velmi důležitý již v antice, díky čemuž se pyšní bohatou historií i tradicemi, které nyní utvářejí místní kolorit. Hvar tak každoročně láká tisíce turistů, kteří sem míří z nejrůznějších koutů světa. Každý si tu najde přesně to, co na dokonalé dovolené potřebuje, ať už je to klid či naopak rušný noční život. Navzdory velkému počtu turistů si ale Hvar stále zachovává svoji svébytnost a vsází na tradičnost.
Hvar leží u dalmátského pobřeží, mezi ostrovem a pevninskými městy Split a Drvenik pak pendlují pravidelné trajekty. Na Hvaru panuje mírné klima, s poměrně teplými zimami a příjemnými teplotami v létě. Stejně jako například na portugalském ostrově Madeira, i tady tak vládne tzv. věčné jaro. Koupat se lze zhruba od května do listopadu a na výběr je z mnoha převážně oblázkových pláží, které lemují jinak poměrně skalnaté pobřeží ostrova.
Za nejkrásnější bývá označována pláž Dubovica. Leží v malé zátočině na jihu ostrova a často se objevuje na pohledech a fotografiích propagující ostrov Hvar. Jen o kousek vedle se nachází další vyhlášená pláž Lučišca. Pláž Kordovan platí za místo svobody vyznání i názorů a má příjemnou bezstarostnou hippies atmosféru. Zejména rodiny s dětmi pak naopak míří především na písečnou pláž Grebisce v blízkosti přístavu Jelsa.
Příjemné počasí nahrává i pěším výletům po okolí. Krásné výhledy si vychutnáte z nejvyššího vrcholu ostrova Svetiho Nikola, který měří 621 metrů. Cesta vzhůru je poměrně nenáročná. Stezku lemují políčka a postupně se vám otevírá pohled na moře, další ostrovy i pevninu. Krásy ostrova Hvar lze objevovat i prostřednictvím dalších aktivit, jako je plavba na lodi při západu slunce, projížďka na mořském kajaku či potápění se v křišťálově čistém moři. Odvážnější ocení výzvu horolezeckých cest na útesech u Světa Nedjelja, zdejší krajina pak také vybízí k projížďkám na kole.
Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Levanduli se na Hvaru nevyhnete
Jak již napovídá přezdívka ostrova, levandule tu roste takřka na každém rohu. Zejména na přelomu června a července návštěvníky doslova ohromí záplavy této fialové rostliny s charakteristickou vůní. Levandule se pěstuje především na západní části ostrova a za nejkrásnější ukázku pěstování levandule je považovaná malebná vesnička Velo Grablje. Každý červen se tu dokonce koná vyhlášený levandulový festival, na kterém samozřejmě nechybí dobré jídlo a zábava.
Levandule je ceněná pro své léčivé účinky, pomáhá například zmírnit nespavost, stres, bolesti hlavy, kožní nemoci či komáří bodnutí. O levanduli na Hvaru se říká, že je nejkvalitnější na světě. Místní tu tradičními technikami vyrábějí vysoce kvalitní levandulové oleje, které patří stejně jako další výrobky z levandule k nejoblíbenějším suvenýrům z Hvaru.
Na Hvaru rovněž najdete údajně jeden z nejstarších olivovníků na světě, který je podle odborníků starý zhruba 2500 let. Olivovník roste u vesnice Zastražišće. Ostatně pěstování oliv je na Hvaru rovněž rozšířené a zdejší olivový olej patří k nejvíce ceněným na světě. Stejně tak mnozí jistě ocení zdejší víno, jehož historie sahá zhruba dva tisíce let zpět do doby, kdy ostrov osídlili antičtí Řekové. Na ostrově je hned několik pěstitelů vína a velmi oblíbené jsou vinné ochutnávky přímo na rodinných vinicích.
Ten, kdo už někdy zavítal do Chorvatskaví, že jednou z jeho nejkrásnějších oblastí je Dalmácie. Není zde téměř žádný průmysl a její břehy jsou omývány Jaderským mořem, které přináší místním obyvatelům nemalé bohatství materiální i duševní. Přečtěte si o ní více v článku Do Dubrovníku za historií a romantickou atmosférou.
Většina turistů míří do centra ostrova Hvar Town s restauracemi a rušným nočním životem a také například prvním veřejným divadlem v celé Evropě. Ostrov Hvar se ale může chlubit také památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, kde se od roku 2008 vyjímá někdejší řecká kolonie u dnešního města Stari Grad ze čtvrtého století před naším letopočtem. Řekové zde před 2400 lety rozparcelovali půdu a začali zde pěstovat olivy a víno, jejich zemědělský systém tu prakticky v nezměněné formě funguje dodnes. Tím činí z této oblasti opravdu jedinečné agrární místo.