Divadelní hra o putování horskou zemí, beseda o aktivitách české neziskovky i středověká road movie o prvním Evropanovi, který navštívil Tibet. To vše a nejen to je na programu dalšího ročníku Festivalu ProTibet, který se uskuteční na různých místech Ostravy na samém začátku jara. Těšit se můžete i na ostříleného novináře Tomáše Etzlera a jeho ne vždy příjemné zkušenosti s životem v Číně.
Cesta do nejvýše položeného pivovaru světa
Maxim Nesázal – to je odvážný mladý muž, který v podstatě cestuje od raného věku. Po dokončení střední školy Opengate sbalil věci a odjel do Skotska, kde vystudoval politologii a filozofii na University of Aberdeen. Pak projezdil kus Evropy i Asie. V roce 2008 se dostal do Číny, kde se mu zalíbilo tak, že zde tři roky vyučoval angličtinu.
Jak vidno je nomádské nátury a necítí se vázán na jedno místo. A tak jednou navštívil (tak trochu náhodou) obec Lhargang v tibetském Khamu. Městečku se říká „Místo milované bódhisattvou“ a zamiloval si ho i Max. V roce 2015 si vzal za ženu Tibeťanku Zhuomu a koupil od Američanky hotel Khampa Cafe, který provozuje. Při jeho návštěvě můžete poznat čínský Sichuan, krásné město Chengdu a odsud zamířit přímo k Nesázalovým – pokud nejsou zrovna v české kotlině. Hostel má přátelské ceny ubytování, majitelé umí doporučit mnohá místa k návštěvě v okolí. Na vzdálenější destinace zajistí dopravu a tlumočníka. Nabídka je bohatá: od horské túry na koních přes návštěvy klášterů a stúp až po velmi osamělé procházky po travnatých pláních či horách.
Podnikavý Čech nelenil. Rodina se rozrostla o syna Karla a nápad založit nejvýše postavený pivovar na světě. Najdete ho nyní v Ranaku poblíž Lhargangu a jmenuje se Jačí Král (The King of Yaks). Český chmel a tibetská voda. Přestože pivovarnictví nebyl Nesázalův obor, pilně si ho nastudoval a investici provedl s místním obchodním partnerem Tibeťanem Norbu. V sortimentu mají od roku 2016 dokonce i ovocné příchutě jako je pomerančová kůra s koriandrem nebo broskve a meruňka. Vyrábí dle poptávky až 800 litrů denně.
Vystoupí i Etzler
Jaké jsou další plány spolumajitele nejvýše položeného pivovaru na světě? Přenese své zkušenosti ze střechy světa do české kotliny? Co všechno zažil (nejen) v Tibetu? To se můžete dozvědět na jeho první veřejné besedě v Ostravě, která se koná 20. března 2023 v rámci Festivalu ProTibet.
Letošní 22. ročník festivalu nese podtitul „Češi v Tibetu“ a připomíná některé významné české osobnosti spojené s Tibetem či tibetskou problematikou – od bratra Oldřicha ze 14. století až po novináře Tomáše Etzlera. Vedle pořádání akcí MOST ProTibet, o. p. s. usiluje o zachování tibetské kultury. Podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indickém Himálaji a v Tibetu. Pomáhá tisícům tibetských dětí, seniorům, mnichům a mniškám i nomádským rodinám.