Stovky místních obyvatel a mnoho vzácných hostů až z hlavního města Malawi, vzdáleného více než 200 km, byli na začátku srpna svědky slavnostního otevření první části Česko-Slovenské nemocnice. V oblasti Fanuel v západní části země nedaleko zambijské hranice ji pro desítky tisíc osob bez dostupné zdravotní péče vybudovala nezisková organizace International Humanity.
Ta v této oblasti pomáhá již čtvrtým rokem. Základní kámen nového právě otevíraného zdravotnického zařízení položili přesně před dvěma lety. Provoz v prvním pavilonu a dalších dvou budovách slavnostně zahájil odborník na infekční nemoci a cestovní medicínu, doktor Rastislav Maďar.
Na stavbě nemocnice se podílí i místní lidé. Jednotlivé vesnice se střídali ve vypalování cihel, ze kterých se pak následně mohla nemocnice postavit. A to i přesto, že oni sami v domech z pálených cihel nežijí, dříví na oheň si totiž nemohou dovolit.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Dále už si přečtetě zprávy přímo z místa
„Zatímco náš pobyt na venkově znamenal nejnáročnější pobytové podmínky v historii misí International Humanity, zázemí naší nové nemocnice nám naopak poskytovalo oproti minulým letům v Malawi mnoho výhod. Pacienty jsme mohli hospitalizovat, déle a intenzivněji je léčit, těm, kteří přišli z daleka a dostalo se na ně až večer, jsme dokonce mohli nabídnout možnost přespání na postelích s matrací, které nemají ani doma. Díky solárním panelům jsme měli stropní osvětlení, každý večer jsme nemuseli všechny léky a materiál balit, nakládat do auta a ráno je zase rozbalovat.“
„V minulých letech na nás v ordinační místnosti foukal nepříjemný vítr přes průduchy ve zdi a okna bez skel, nad hlavami nám každý večer kroužil netopýr. Letos nic takového naštěstí nebylo. Nemocnice má obrovský potenciál a my doufáme, že se nám jej podaří ve spolupráci s místním ministerstvem zdravotnictví naplno využít.“
„I když je nemocnice na venkově, chceme z ní mít špičkové zdravotnické zařízení. Už teď je unikátní tím, že jako jediná široko-daleko, včetně velké okresní nemocnice v Mchinji, má pro pacienty k dispozici léky proti širokému spektru diagnóz. Do nemocnice budeme vysílat dobrovolníky z Evropy častěji, než tomu bylo dosud. Když vybavíme už postavený lékařský dům, pobytové podmínky se významně zlepší.“
Stovky ošetřených pacientů
„Zdravotní péči jsme poskytli stovkám lidí. Na seznamu máme přes 90 rodin, ve kterých žijí těžce podvyživené děti, a které od nás potřebují startovací balíček ve formě sóji, kuřete či kozy, který si budou moci dál rozvíjet vlastní prací. Děti bez bílkovin nemají fungující imunitní systém, proto je musíme chránit před nákazou v zimním období dekou a v období tepla zase moskytiérou. Pro jednu rodinu postačí pár set korun, aby se navždy vyhnuli tragickému osudu.“
„Nadále chceme podporovat studium talentovaných dětí na střední škole, to je nejlepší způsob, jak tuto africkou zemi pozvednout. K tomu ale nesmí trpět podvýživou, dlouhodobý nedostatek bílkovin může totiž negativně ovlivnit mozkové funkce.“
„Za nemocnicí chceme v rámci vlastní soběstačnosti pěstovat vlastní zásoby kukuřice, sóji, arašídů a třeba banánů. Budeme potřebovat ojetý automobil s řízením vpravo, který by mohl fungovat i jako sanitka, kvůli sezóně dešťů je nutný náhon na všechna čtyři kola. Uvítáme i zdravotnické přístroje, které jsou u nás už vyřazené, ale funkční, a tak mohou sloužit několik dalších let v nejchudší zemi světa.“
Rastislav Maďar bude také jedním z hostů na cestovatelsko-outdoorovém festivatelu OBZORY. 9 sálů, 30 osobností, 25 přednášek, 10 filmů a 25 workshopů. Další cestovatelskou sezónu zahajuje Festival OBZORY 7.-8.11.2015 v Praze. Největší cestovatelská akce roku. Pečlivě vybrané přednášky ze všech aktuálních cestovatelských TOP destinací, čerstvé expedice, důkladné know-how pro cestovatele, exotické jídlo, večer koncert Létajícího koberce, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 7.-8.11.2015. Více na www.Festival Obzory.cz. |
Podáváme pomocnou ruku
„Nepodporujeme pasivitu ani nevytváříme závislost na vnější pomoci, ale přesně naopak. Nechceme dopustit, aby děti trpěly hladem, podvýživou, zbytečnými nemocemi, nemožností vzdělání, nedostatkem příležitostí k realizaci. Musí mít možnost snít a své sny si vlastním talentem, pílí a pracovitostí plnit. Tak jako děti i dospělí u nás.“
„Nebylo to lehké a každý z nás měl okamžiky, kdy si sáhl na dno svých sil. Pro nás to však byla časově omezená zkušenost, místní obyvatelé v těch velmi těžkých podmínkách žijí celý svůj život. Bojují s nepřízní osudu, jak nejlépe umí a snaží se zachovat si při tom základní lidskou důstojnost. To je nelehký úkol, jehož náročnost je vidět zejména při pohledu zblízka. Naše pomoc jim dává větší šanci to zvládnout, dětem dosáhnout pokrok a přiblížit svůj život k 21. století. A taky pocit, že na to všechno nejsou sami.“
Dění v neziskové organizaci International Humanity můžete také sledovat na www.facebook.com/inthumanity.
Docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. je specialistou na epidemiologii, prevenci a kontrolu infekčních chorob i cestovní a tropickou medicínu. Na svých cestách navštívil 90 zemí, v mnohých z nich byl na lékařských misích s nevládní neziskovou organizací International Humanity, kterou sám založil. Nyní organizace působí v africkém Malawi, kde se snaží vybudovat fungující nemocnici. Když Rastislav Maďar není zrovna na cestách, můžete se za ním vydat do ostravské ordinace Očkovacího centra Avenier, kde funguje jako šéflékař a odborný garant této největší sítě center očkování a cestovní medicíny. |