Omán: na skok do pohádky tisíce a jedné noci  

Omán: na skok do pohádky tisíce a jedné noci  

Staré pevnosti, rušná tržiště, nádherné paláce a mešity, datlové oázy i průzračné moře. Omán se řadí mezi jednu z nejbezpečnějších zemí. Ománci jsou velmi přátelský národ, umí skvěle anglicky, vždy vás rádi pohostí a jsou nábožensky velmi tolerantní.  

Nezapomeňte ale, že jste na návštěvě v muslimské zemi a ctěte jejich tradice oblékání. Proto si určitě zahalte nohy a ruce a mějte po ruce i šátek pro zakrytí vlasů v mešitách nebo civilizaci vzdálenějších vesnicích. Místní lidé udržují v zemi pořádek a řád. Pokud by si snad někdo dovolil znečišťovat okolí cigaretovými nedopalky nebo žvýkačkou mimo odpadkový koš, čekala by na něj pořádná pokuta. Nedávno bylo hlavní město Muscat zvoleno nejčistším a nejkrásnějším arabským městem

Milovaný sultán Qaboos 

Sultanát Omán, tak zní přesný název této orientální země. Dlouhou dobu vládl zemi sultán Qaboos, který byl mezi obyvateli velice oblíbený. Právě on se totiž zasloužil o rozvoj země, čistotu a celkový vzhled dnešního Ománu. V daleké minulosti bylo lidem zakázáno cestovat do jiných zemí, vzdělávat se a třeba i nosit sluneční brýle. To vše se změnilo až s nástupem milovaného sultána Qaboose. I proto v dnešním Ománu uvidíte spoustu lidí, kteří pyšně nosí sluneční brýle a vyloženě si to užívají, protože konečně můžou. Před několika málo lety ale bohužel sultán zemřel. Před svou smrtí zanechal dopis, ve kterém zmiňoval, kdo by se měl stát jeho nástupcem. Jelikož Qaboos neměl žádné potomky, jmenoval v dopise svého bratrance Hajtmana, který se tak stal novým současným vládcem Ománu a pokračuje v jeho stopách. Celkem se mu daří udržovat chod země stejně jako jeho předchůdci. 

Návštěva mešity sultána Quaboose
Návštěva mešity sultána Quaboose

Vůně kadidla, růžové vody a kávy s kardamonem 

Omán by se dal krásně popsat jen pár slovy: kadidlo, růžová voda a káva s  kardamonem.  Na každém kroku totiž ucítíte těžkou, pronikavou, ale velmi příjemnou vůni kadidla. Jedná se o pryskyřici, která se pálí ve speciální kovové nádobě s černým uhlíkem a má za úkol chránit před zlými duchy. Tato vůně ale hlavně skvěle dokresluje celkový dojem a atmosféru orientu. Někdo si ji zamiluje, ale někomu příjemná být nemusí. 

Další neodmyslitelnou vůní Ománu je vůně růží. Okvětní lístky se sbírají vysoko v tamních horách, lisují se a zpracovávají, než se z nich v konečné fázi vyrobí růžová voda a olej. Počítejte s tím, že si za tento suvenýr připlatíte. Malá lahvička pravé růžové vody vyjde v přepočtu třeba až na 5000 Kč. V neposlední řadě za zmínku stojí ománská káva, která se podává v malých šálcích a je dochucena kardamonem. Většinou se káva nesladí, ale přikusují se k ní datle, které se v Ománu těší velké oblibě. Přijměte pozvání na šálek kávy a vychutnejte si s místními jejich originální kávu. 

Přijměte pozvání na ochutnávku tradiční kávy
Přijměte pozvání na ochutnávku tradiční kávy

Pokuta za neumyté auto 

Věděli jste, že za špinavé auto můžete v Ománu dostat pokutu? Jak už bylo zmíněno, místní obyvatelé zkrátka milují čistotu a pořádek a to se týká i dopravních prostředků. Za špinavé auto můžete dostat pokutu v  přepočtu 600 Kč. Ve městě najdete spoustu mycích boxů, kam policisté rovnou špinavá auta posílají.  

Možná vás překvapí, že v Ománu nenajdete žádné vlaky, hlavními dopravními prostředky jsou totiž autobusy a auta. Cena benzínu se v přepočtu pohybuje asi 14 Kč za litr, což je pro nás Evropany cena těžko uvěřitelná. Můžete si tedy s klidem v duši zapůjčit auto, pořádně ho umýt, natankovat plnou a vyrazit vstříc nevšedním zážitkům. 

Nejširší nabídku průvodců a map Ománu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Mešity a pevnosti 

Při návštěvě mešit a pevností, budete také překvapeni, jak čisté jen dokážou být. Mramorové podlahy se jen blýskají a mohutné zdobené koberce zkrášlují podlahy uvnitř místností. V některých najdete i orientální polštářky, na kterých se dá posedět a užít si chvilku klidu a rozjímání. Do mešity se chodí na boso a ženy i muži musí být při vstupu zahaleni. Zajímavé je i to, že jsou modlitebny rozděleny na pánské a dámské, a to z prostého důvodu – když se ženy modlí, musí pokleknout a úplně se předklonit, což by prý mohlo pány při společných modlitbách rozptylovat. Oddělené modlitebny tak dopřejí všem ten správný čas a klid na modlení. 

Ženy na rozvodu vydělají 

Mnohoženství je v Ománu povolené, ale je pro muže finančně nevýhodné. Všechny manželky musí mít totiž stejný komfort. I proto má zde každý muž většinou jen jednu ženu. Zajímavostí také je, že veškeré náklady na živobytí platí muž, nehledě na to, jestli žena pracuje nebo ne. V Ománu není příliš velká rozvodovost. Když už se ale nějaký muž rozhodne k tomuto kroku, nebude to mít tak úplně zadarmo. Nemusí sice udávat důvod rozvodu, musí se ale odstěhovat z domu, ten přenechat celý manželce, posílat jí peníze, a pokud spolu mají i děti, musí je živit až do dospělosti. Ženám se to v Ománu zkrátka vyplatí! 

Tradiční trhy Nizwa 

Tržiště jako z  pohádky zažijete v Nizwě. Obchodníci se předhánějí, kdo má lepší ovci, kozu, krávu nebo velblouda a snaží se je prodat. Vodí zvěř dokola na provázku, ukazují ji a žádají co nejvyšší cenu. Nejlepšího obchodníka potom poznáte podle počtu provázků na rameni, s nimiž se hrdě chlubí. Znamená to, že daný obchodník prodal nejvíc kvalitních zvířat a že je skvělým obchodníkem. Dále na tržišti seženete tradiční hliněné výrobky, spoustu čerstvé zeleniny i ovoce a samozřejmě také datle a halvu. Tržiště si můžete v klidu projít, osahat si produkty a vyzkoušet si i oblíbené smlouvání. Většinou se povede usmlouvat cenu i na polovinu původní částky. Ománci rádi smlouvají. Nebojte se tedy a užijte si trhy se vším všudy. 

Tržiště jako z  pohádky zažijete v Nizwě
Tržiště jako z  pohádky zažijete v Nizwě

Co ještě navštívit? 

Pevnost Jabreen je jednou z nejhezčích pevností v celém Ománu. Nachází se asi 170 km od Muscatu. Uvnitř se možná budete cítit jako v bludišti, ale cestu ven vždy najdete. Projděte se po nádvoří a potom navštivte celý komplex, ve kterém najdete: vězení, stáj pro koně, umývárnu, několik pokojů a mnoho zdobených dřevěných oken a balkonů. Pokud vystoupáte až nahoru k věžím, čeká na vás krásný výhled na poušť, palmy a hory, kterými je pevnost obklopena. 

Wahiba sands – Wahibská poušť stojí určitě za návštěvu, pokud milujete jízdu džípem a chcete zažít pořádné dobrodružství v písečných dunách. Duny jsou až 100 m vysoké a velmi fotogenické. Vybavte se dostatečným množstvím vody a času. Cesta k dunám trvá cca 3 hodiny. 

Muscat – v hlavním městě můžete navštívit rybí trh a projít se po přístavní promenádě. Za zastávku stojí i tržiště přímo v centru města, kde najdete snad opravdu všechno. Ochutnejte také místní speciality za příznivé ceny. 

Mešita sultána Qaboose je skvostnou stavbou, kterou obklopuje bílošedý mramor a květinové zahrady. Najdete v ní obrovský křišťálový lustr a překrásný perský koberec, který se vyráběl a uzlíčkoval několik let. Nezapomeňte, že do mešity musíte přijít zahaleni a na boso. Šátek nebo oblek na zahalení zakoupíte u vstupu, pokud náhodou zapomenete. 

Královská opera slouží jako centrum kultury a hudby v Ománu. Vřele doporučuji podívat se na nějaké představení anebo se alespoň podívat dovnitř. Opera má kapacitu něco málo přes 1000 lidí, je nádherně vyzdobena a balkonky či lóže mají připomínat truhly na poklad. Vystoupení se konají v několika světových jazycích, každé sedadlo je ale vybaveno malou obrazovkou, kde běží překlad daného vystoupení do angličtiny.  

Královská opera slouží jako centrum kultury a hudby v Ománu
Královská opera slouží jako centrum kultury a hudby v Ománu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: