Olga Nezmeškalová

Olga Nezmeškalová

Valle de las animas

Jméno a příjmení (a přezdívka)

Olga Nezmeškalová (Oliff)

Na kolik se cítím

Přijde na to :o)

Oblíbené země

Země Jižní Ameriky, konkrétně Bolívie a Ekvádor. V Ekvádoru jsem strávila nezapomenutelné čtyři měsíce v  tropickém městečku Chone, kde učila jsem angličtinu. Momentálně rok žiji v Bolívii, kde pracuji, cestuji a blíže poznávám tuhle „divokou zemi“.

Na kterých místech se mi hodně líbilo

Na Galapágách. Vidět je, byl pro mě úžasný zážitek.

Cesta, které si nejvíce vážím

Již zmiňovaný pobyt v Ekvádoru, který mě naučil nahlížet na život z jiné perspektivy.

Nejdelší cesta

Zatím roční pobyt v Bolívii.

Proč cestuji a co mi to dalo a vzalo?

Proč? Neustálá touha přemisťovat se, před něčím utíkat a něco nového objevovat.

Dalo? Poznala jsem spoustu úžasných lidí a taky víc sama sebe.

Vzalo?Nad tím zatím nepřemýšlím

Oblíbený cestovatel, dobrodruh či objevitel

Hanzelka a Zikmund

Cestovatelské Curriculum Vitae

Začalo to rodinnou turistikou po zemích moravských, českých a slovenských. Na gymplu potom následovaly vandry s přáteli také po zemích moravských, českých, slovenských.

Na vysoké jsem začala objevovat země Evropy a také uskutečnila první dlouhodobý pobyt v zahraničí, konkrétně jsem strávila tři měsíce v Paříži, kterou jsem si neskutečně zamilovala. Od roku 2004, s malými výlety domů na Moravu, pobývám v zemích Jižní Ameriky.

Navštívené země

Evropa – téměř celá, kromě severských zemí

Jižní Amerika – Ekvádor, Galapágy, Bolívie, Peru, Chile, Brazílie

Cestovatelské sny a plány

Čína

Velikonoční ostrovy

Zvláštní záliby během cestování
Většinou spojuji své cestování s prací, tzn. ve zmíněné zemi nějaký čas pracuji,    poznávám tak blíže místní kulturu, a ve volném čase potom cestuji.

Oblíbená historka z cest

Spíše nepříjemný zážitek z bolívijsko-peruánské hranice, kdy mi bolívijský imigrační úředník zabavil pas a zamkl do šuplíku, protože se mu nelíbilo moje vstupní bolívijské razítko. Už jsem se s pasem pomalu loučila, ale nakonec jsme se „dohodli“ na 50 dolarech a 100 boliviánech (8 Bs = 1 U$). Úředník odemkl šuplík, předal mi pas, do šuplíku na oplátku strčil peníze a zase jej zamkl. Podotýkám, že jsem nebyla ve frontě na výstupní bolívijské razítko jediná osoba, jejíž pas se ocitl v šuplíku.

No a jeden velmi příjemný zážitek z Ekvádoru. V místě mého působiště Chone nebylo kromě plantáží banánů, papájí a magovníků snad vůbec nic. Lidé, kteří v tomhle městečku žili, byli velmi chudí, museli si vystačit přibližně s jedním dolarem na den a víceméně je živilo to, co sami vypěstovali, prodali či vyměnili za jiné produkty. Přesto jsem nikde jinde nenarazila na pohostinnější a milejší obyvatelstvo. Hned první den mě sousedka pozvala na večeři. Na talíři byla spousta rýže a jedna napolo ohlodaná kost z kuřete. Chtěli mi prostě dát to nejlepší, co měli.

Významné expedice a projekty

Není to cestovatelský, ale výukový projekt, který chci zmínit právě proto, že na něm  momentálně pracuji v Bolívii. Snad se jej podaří zrealizovat, neboť zdejší pracovní tempo je opravdu „maňana“.

Autor

Zatím píšu pouze pro okruh svých přátel a posílám „Postřehy z Bolívie“ do Hedvábné stezky. V budoucnu bych to ráda změnila a své zkušenosti z cest vydala knižně či publikovala v některém z cestovatelských časopisů.

Osobní poznámka

Všude dobře, tak co doma.

Zkušenosti čtenářů

nazib

a jak jsi to vymyslela, ze pobyvas delsi dobu v jizni americe? da se tam nejak dobre sehnat prace?

Michal

V lednu 2008 jedu do Bolívie (Tacachia, Carabuco)projekt Engineers Without Borders http://www.ewb-umr.org
Muzes mi napsat jestli jeste pobyvas v Bolivii? kontakt

mk***@um*.edu












Diky

bichito

ahoj,
no ja jsem boliviec ktery zije 8 let v Praze a rad jsem se koukal na fotky a zkusenosti co mate s Bolivii, akorat me neprekvapuje co popsala Olga na Bolivijsko-Peruanske hranice, me se stalo to same i kdyz jsem mistni jen protoze jsem mel kufr v ruce, doporucuji se vyhibat tuto hranici, ja jsem musel dat penize Peruancum ale nedivil bych se kdybych musel i Bolivijcum, tu nikdo nic nekontroluje a jakmile uvidi ze jste cizinci(gringo) oni si mysli ze mate sebou tisice a tisice dolaru tak proc nam neda aspon 20 ci 30 (koruptni policajty)a zacnou delat problemy dokud jim nedate penize, bohuzel se to stava, kdyz musite na tuto hranici doporucuji abyste sli s lidma z mista, nejak aby to vypadalo ze mate kamaradi no ale jde to tezko kdyz nemate tam nikoho, no a jedte ve dne kdyz je tam hodne lidi, kdyz jdete vecer vetsinou narazite na 1 ci 2 kontroleri a oni vam nepusti dokud jim nedate neco. Behem dne mate vetsi sance ze bude i nejaky sef a oni se budou bat chtit brat uplatky pred vsema ostatnima lidma.

magdalena

Dobry den,
Radi bychom Vas pozadali o radu, kontakt a pod., snad budete nekdo ochoten napsat par radku.
Jsme manzele s 2 letym chlapeckem. Nyni bydlime v CR na venkove. Jsme rozhodnuti udelat velikou zmenu a pripravujeme se na dlouhodoby pobyt (nekolik let) v Bolivii. Moc radi bychom Vas poprosili, pokud by to nevadilo, bud o kontakt na Cechy zijici v Bolivii , nebo na nekoho z Bolivie zijiciho zde, ci na kohokoli kdo by byl ochoten dat nam par informaci ohledne tamniho zpusobu zivota. Shanime si dopredu informace co a jak tam lze a nelze ohledne bydleni, viz, prace, pobytu s ditetem, atd..Zatim se nam toho moc nepodarilo zjistit. Budete moc laskavi, kdyz nam jakoukoli radou alespon trochu pomuzete.
S pozdravem a dikem
Magdalena s rodinou

ma******@se****.cz











David Gladiš
magdalena:

Zkuste Martina Mykisku, mail na jeho strankach http://www.mykiska.cz. Byl tam nekolikrat delsi dobu.
David

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: