Okolí Bahir Dhar

Okolí Bahir Dhar

Vodopady Modreho Nilu, Etiopie

(Čtvrtek, 10.listopadu 2005)

Kuskuam /:kuskam:/ leží 3,5 kilometru jihovýchodně od Gondaru a právě tady měla svůj palác císařovna Mentewab /:mentuab:/. Chrám, nacházející se hned za vstupní branou, má typický etiopský kruhový tvar. Stavba, kterou původně vybudovala císařovna Mentewab počátkem 18.století, byla však zničena při bombardování v roce 1941.

Nový chrám postavil ve stejném stylu v šedesátých letech císař Haile Selassie a jsou v něm uloženy mumifikované pozůstatky císařovny Mentewab, jejího syna Iyasu II. a vnuka Iyoase.

Jméno Mentewab doslova znamená „jsi krásná“, z císařovnina paláce toho však mnoho nezůstalo. I z těch zbytků je ovšem patrné, že se jedná o jinou architekturu než v palácích královského okrsku – zdi jsou doplněny barevnými kameny apod. Nejlépe zachovanou stavbou celého komplexu je banketní hala.

Etiopanek

Jezero Tana a jeho ostrovy

(Čtvrtek, 10.listopadu 2005)

Naše cesta z Gondaru do Bahir Daru vede po východním břehu jezera Tana. Právě to je oblast, kde zakládali svá hlavní města etiopští panovníci po znovunastolení vlády šalomounské dynastie ve 14. století.

Palác Guzara /:gazara:/ postavil král Sussinios počátkem 17. století a jeho vznik je spojen s legendou, podle níž panovníkovi ve snu vnukl pták myšlenku, že nová metropole musí stát na místě, jehož jméno začíná písmenem „G“. Guzara ale nebyla hlavním městem dlouho. Sussiniův syn Fasilidas měl podobný sen a založil Gondar.

Jezero Tana zabírá plochu 3.600 km2 a nachází se v něm celkem 37 ostrovů. Největší z nich je ostrov Daga, na němž stojí Chrám sv. Trojice (17.st.). Celkem na 20 ostrovech byly v minulosti postaveny chrámy a kláštery. Většina z nich vznikla na přelomu 16. a 17. století, nejstarší ovšem pochází až ze 14. století a nálezy obětních kamenů na některých ostrovech svědčí o jejich osídlení již v předkřesťanské době.

Nejvíce zdejších klášterů založil v letech 1340-1344 císař Amda Sion /:amna cion:/. V chrámu Tana Cherkos byla dokonce v době „chaosu“ ukrývána archa úmluvy před nájezdy muslimů, což se nakonec protáhlo na celých 800 let.

Největší koncentrace chrámů a klášterů je na poloostrově Zege, což je asi 15 kilometrů plavby od našeho hotelu na břehu jezera v Bahir Daru. Během cesty vidíme další dvojici ostrovů – na větším z nich je mužský klášter sv. Gabriela, na menším ženský klášter Debre Iesus.

Nejznámější z klášterů na poloostrově Zege je Ura Kidane Mehiret /:ura kidani mehiret:/, což by se dalo přeložit jako Chrám P. Marie Krokodýlové nebo Chrám P. Marie na krokodýlovi. Chrám pochází ze 14. století, malby jsou ze 16.-19.století a zachycují příběhy ze Starého a Nového zákona a zázraky svatých. Klášterní poklady jsou označeny cedulkami, který panovník je věnoval.

Domorodci se po jezeře pohybují ve člunech vyrobených z papyru, který zde roste. My se v jezeře koupat nemůžeme kvůli bilharziím. Odkud ale berou na hotelu vodu, kterou nám pouští dvakrát denně do kohoutků, raději neuvažujeme…

Tana je největším etiopským jezerem. Do jezera vtéká několik řek a vytéká pouze jediná – Modrý Nil. Modrý Nil se v Etiopii nazývá Abay a pramení v blízkém pohoří Chake. Jezero opouští mnohonásobně posilněn a nakonec vytváří 90% vod Nilu.

Vesnicane, Etiopie

Vodopády Modrého Nilu

(Pátek, 11.listopadu 2005)

Vodopády Modrého Nilu se nachází 35 kilometrů od Bahir Daru. Jejich místní název je Tis Isat, což doslova znamená „kouřící voda“. Vodopády jsou ve výšce 1600 metrů n.m. a pěší cesta k nim vede přes portugalský most ze 16. století.

Vodopády Modrého Nilu jsou stále malebné, i když již pozbyly hodně ze své mohutnosti. Jejich původní délka byla 400 metrů a výška 45 metrů. Po roce 2002, kdy zde byla postavena elektrárna, však mají mnohem míň vody.

Typický etiopský vesnický dům je samozřejmě kruhový a má několik „oddělení“ – kuchyni, spaní pro rodiče, palandy pro děti, stáj pro krávu. Uprostřed je ohniště. Okolní menší stavby jsou určeny pro další zvířata a pro přípravu keramiky. Každá rodina si totiž sama vyrábí džbány a hrnce z červené hlíny.

Bahir Dar

(Pátek, 11.listopadu 2005)

Bahir Dar má 150.000 obyvatel a je střediskem kraje Amhara. Leží v nadmořské výšce 1880 metrů n.m., což je v Etiopii nížina, poblíž místa, kde z jezera Tana vytéká Modrý Nil.

Nejhezčí pohled na tuto řeku se naskýtá od paláce císaře Haile Selassieho. Teprve ve srovnání s hnědou barvou jezera si člověk uvědomí, že si svoje pojmenování Modrý Nil opravdu zaslouží. Palác Haile Selassieho stojí na kopci 5 kilometrů od města. Panovník chtěl původně udělat z Bahir Daru nové císařské město, už to ale nestihl.

Převzato z www.kasp.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí