Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Camino del Cid je turistická trasa vedoucí nejen nádhernou oblastí Kastílie, ale i jinými španělským oblastmi jako například La Manchou. Jenže pozor, správně by se tato trasa měla jít nebo jet na kole z Burgosu do Valencie nebo až do Alicante. Proč? Právě v blízkosti Burgosu, který leží v oblasti takzvané Staré Kastilie (dnes Castilla y León) ležící severně od Madridu, se Cid narodil, vstoupil do služeb krále, oženil, byl vyhoštěn pro spory v královské rodině, a je zde také v burgoské katedrále dokonce i se svojí ženou Jiménou pohřben
Jeho cesta do Valencie byla vynucená spory s králem a jeho rodinou. El Cid neboli arabsky pán, byl válečník, o kterém byly natočeny i četné filmy. Zjednodušeně řečeno byl Cid něco jako Jan Žižka, jen o pár století dříve. Mezi Starou Kastilií leží jiná oblast, která s ní kdysi tvořila správní celek, dnes nazávaná Kastilie-La Mancha. A touto krajinou musel El Cid projít při svém tažení do Valencie a pak i při svém návratu do Burgosu.
Castilla (Kastílie) – La Mancha je územím Španělska, které proslavil právě román o Donu Quijotovi. Kastílie je z většiny tvořená větrnou náhorní plošinou La Mancha s nadmořskou výškou 600 metrů. V dobách středověku se na tomto území rozprostíralo jedno z největších království.
V Oblasti kastílie-La Manchy vede rovnou několik tras Camina del Cid. První z nich je trasa z názvem – Ramal de Álvar Fáñez (cesta Álvara Fáñeze), vedoucí z města Guadalajara do Castejón de Henares. Tato nenáročná stezka vede přes louky podél řeky Badiel, budete míjet opevněné město Hita, které bylo vyhlášeno uměleckou a historickou památkou, až dojdete do závěrečného bodu Castejón de Henares s domem, o kterém panuje několik legend – Casa del Cid. Někteří se domnívají, že zde žila Cidova milenka, jiní zase říkají, že je pod domem zakopaný poklad. Tak třeba na nějaký ten poklad narazíte.
Trasa s názvem The Borderlands se vyznačuje rozmanitostí terénu. Začíná v Serranía de Atienza ve výšce 1320 m n. m. a končí v Calatayud ve výšce 536 m n. m. Budete se pohybovat roklemi v údolích Henares, Dulce, Tajuña a Jalón, které byly vytvořeny řekami. Trasa prochází i několika přírodními oblastmi – soutěskou řeky Dulce, vysokými vřesovišti Maranchón a Layna a říčními břehy Jalónu.
Na trase Las tres Taifas z Ateca do Cella vás čeká 300 km putování krajinou, historií a uměním přes 4 významná středověká města – Calatayud, Daroca, Molina de Aragón a Albarracín. Snad nejkrásnějším hradem, které se na Camino del Cid nachází je ten v Molina de Aragón. Projdete i několik přírodních rezervací, které téměř nejsou člověkem dotčené. Místo, kde málem El Cid přišel o život při rvačce je Albarracín – čtvrté největší opevněné město.
Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Největší autonomní oblast Španělska
Přirozené hranice regionu Castilla y León (Kastílie a León) tvoří několik pohoří – Kastilské, Kantaberské a Iberské. Ze dvou třetin je region vyplněn náhorní plošinou v průměrné nadmořské výšce 800 metrů. V této oblasti můžete ochutnat hned několik specialit, jednou z nich je například Cochinillo, neboli pečené mléčné selátko. Díky velmi dobré poloze u řeky Duero se Castilla y León může pochlubit statusem významného producenta vína. Není tady snad jediné město, které by nemělo podzemní vinné sklepy.
I touto oblastí vede Camino del Cid. Trasa The exile, neboli vyhnanství, vás provede městem Vivar až do Atienza. V krajině, kterou budete procházet se střídá suchá půda s dubovými a borovicovými lesy, včetně jalovcového lesa El Arlanza a La Yecla s vápencovou skálou, která stojí za návštěvu. Budete míjet také dva velké kláštery Kastílie – San Pedro de Cardeña a Arlanza, na jejichž založení se El Cid podílel. Stezka se vyznačuje spíše malými a klidnými vesničkami, které si zachovaly své kouzlo.
Ať už půjdete jakýmkoli směrem, začnete nebo skončíte v Burgosu. Tady se Camino del Cid kříží se Svatojakubskou cestou, a sice to nejznámější trasou, takzvanou Francouzskou. Burgos je úchvatné město, a to nejen proto, že interiér katedrály vás naprosto oslní, nic takového co se týče čistoty gotického a renesančního stylu nenajdete nikde na jihu Španělska. Burgos má malé sevřené centrum, které dýchá starokastilskou náturou. Zimy jsou tu tvrdé a léta horká, a proto tolik platanů, které dávají stín. Městu vévodí socha Cida s napřeženým mečem a rozevlátým pláštěm, na mostu proti pak stojí socha jeho syna a bojovné manželky. Kousek odtud je skvělý gastrobar En tiempos de Maricastaña, jehož název je sám o sobě úsměvným rčením vyjadřujícím co se stalo “kdysi dávno za časů paní Maricastaňi”, tedy nikdo neví kdy. A Burgos je opravdu městem, které má své kořeny v dávných časech!
Cesta Camino del Cid je příliš dlouhá na to, aby jí člověk prošel rychle jako Svatojakubskou, ale prochází málo známými končinami a je možné jí projekt i na kole, autokaravanem či autem. Existuje též tzv. salvoconducto, jakýsi pověřovací list pro získávání razítek, i možnost appky pro stažení příslušné části do mobilu. Vše na stránkách The Way of El Cid / Medieval and natural route in Spain (caminodelcid.org)
Zpátky do Madridu můžete jet vlakem, a za pouhé 2 hodiny (vlak jede rychlostí cca 250 km v hodině) se ocitnete na madridském nádraží Chamartí a odtud vláčkem za deset minut na letišti.
Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/