O víkendu zaplnili Filozofickou fakultu UK cestovatelé a sportovci díky festivalu Obzory

O víkendu zaplnili Filozofickou fakultu UK cestovatelé a sportovci díky festivalu Obzory

Na celý první listopadový víkend se Filozofická fakulta Univerzity Karlovy proměnila v jedinečné místo setkání aktivních cestovatelů i milovníků outdooru. 25 přednášek, 30 workshopů, zajímavé osobnosti a 11 skvělých filmů přilákalo na jedno místo nečekané množství lidí.

Top cestovatelské a outdoorové přednášky

Nabitý program odstartoval v sobotu v devět hodin ráno v nevidomý horolezec Honza Říha, poté se už přednášky rozjely ve všech šesti sálech naplno. Do osmi hodin do večera se v sálech vystřídali osobnosti, jako je mladičká Dominika Gawliczková, která dojela sama v sedle malé motorky až do Kyrgyzstánu, cestovatel Martin Mykiska, ultramaratonista Dan Orálek nebo novinářka a fotografka Lenka Klicperová.

V sále Never Stop Exploring zahajovala sobotní program Jana Halaszová, která povídala návštěvníkům o trekování a životě na Novém Zélandu. Hned ráno na její přednášku dorazilo téměř 150 lidí. „Jsem ráda za možnost přednášet na super akci. Jako přednášející jsem od organizátorů měla od začátku veškeré potřebné informace a na místě všechno klapalo jako po másle. Jedinou chybku celého festivalu jsem zaznamenala až jako návštěvník – program je natolik pestrý, že nevíte kam dřív skočit. Zajímaví přednášející v každém patře, super workshopy, chodby jsou plné úžasných doplňků a oblečení a vše je podtrženo vůní výborné exotické kuchyně,“ chválila atmosféru Jana.

I sobotní běžecký program se ukázal jako velmi úspěšný, čehož byly důkazem plné sály všech přednášejících. O extrémních závodech povyprávěli Jirka Lorenz a Libor Uher. Tipy a rady k tréninku na ultramaratony dostali diváci od Dana Orálka a Honzy Zemaníka. Honza Škrabálek a Roman Skalský posluchačům přiblížili závod Dolomitenmann a přeplnit sál se povedlo také Honzovi Trávníčkovi, který poradil, jak se připravit na horské výstupy. Nadšení a zájem posluchačů se potvrdil také živou diskuzí, která byla součástí každé přednášky.

Pokračování v neděli

Program byl nabitý také v neděli. Matěj Boháč promítal stereografické fotografie 3D, ultramaratonistka Ivanka Pilařová představila novou knihu o závodech na sedmi kontinentech, o cestě na embéčku kolem světa povídal Michal Vičar a o výpravě na Sibiř zase Tomáš Kubeš.

S připravenými a usměvavými hosty se dobře pracovalo i moderátorům. „Program v hlavní aule FF byl plný známých jmen, byl různorodý a návštěvníky bavil, což šlo poznat mimo jiné z jejich upřímného zájmu o diskuse. Organizace běžela bez zádrhelů a většina přednášejících byla komunikativní, výborně připravená a zábavná,“ pochvaloval si moderátor hlavního sálu Pavel Sladký. „Někteří kromě videí a fotek přinesli k vyprávění také svoji výstroj a výzbroj, četli ze svých cestovních deníků a připravili si i další zpestření. Cítil jsem přátelskou neformální atmosféru a to, že si to všichni přítomní užívají.“

Poslední nedělní slovo v hlavním sále patřilo skvělému horolezci a vtipem vždy sršícímu Máru Holečkovi, který povídal o svém prvovýstupu na Antarktidě. „Postavit se za katedru do hlavní auly, a to přímo na „Fildě“, byl povznášející pocit. Je pravdou, že žádný myslitel ani učenec nejsem, a předpokládám, že ten, kdo přišel na moji přednášku, mne z toho ani nepodezíral. Přesto jsem tam stál, povídal a přitom nasával atmosféru akademické půdy. Tak doufám, že i účastníci festivalu Obzory, si našli během víkendu z pestrobarevné přednáškové kuchyně outdoorových aktivit, právě ten svůj šálek kávy, který je potěšil a přinesl příjemnou náladu, stejně jako mně,“ ocenil atmosféru a prostor Mára.

Premiéra SNOW FILM FESTU

V neděli program na téma „outdoorové know-how“ obohatily i filmové bloky. Promítaly se vybrané snímky z předešlých ročníků Expediční kamery a poté následovala pražská premiéra filmového festivalu SNOW FILM FEST. „Potěšil mne sál naplněný téměř k prasknutí. Nejvíce se líbil film High Tension, který pojednává o loňském konfliktu na Everestu, kde byli úspěšní alpinisté Ueli Steck a Simona Moro napadeni nepálskými Šerpy. Na filmy se přišlo podívat dokonce i několik cizinců,“ dodává manažerka festivalu Kateřina Karlová.

Kreativní workshopy: tanec, hmyzí kuchyně i živí průvodci

„Myšlenka připravit kreativní workshop vznikla v reakci na potřebu cestovatelů exotické kultury nejen pozorovat, ale taky zažít a ochutnávat. A tak jsme společně tancovali Bollywood, orient i africké tance, cvičili jógu, vařili čaj a ochutnávali hmyz i indickou kuchyni, kreslili mandaly a bubnovali na djembe. Unikátním bodem programu byli takzvaní chodící průvodci. Tři ostřílení znalci terénu předávali cestovatelům zkušenosti ze dvou regionů – prostředí indo-himalájského a z Jihovýchodní Asie. A když jsme se všechno potřebné dozvěděli, zněly už budovou rytmy kapely Marimba mama a teklo proudem pivo z Podlesí,“ popisuje jedna z organizátorek festivalu Petra Greifová, která měla na starosti sál s kreativními workshopy. „Atmosféra byla super, tolik úsměvů a nadšených lidí jsem dlouho neviděla. To je nejlepší odměna za naši práci,“ pochvaluje si.

Outdoorové worshopy zaujaly davy

Snad ještě větší zájem byl o workshopy z oblasti outdooru. „V sále outdoorových workshopů bylo neustále plno. Takový „nátřask“ zažily učebny filozofických fakult naposledy při přednáškách Platóna. V sobotu se návštěvníci měli možnost naučit nebo diskutovat, jak se pohybovat v horách v létě nebo v zimě, sami nebo s dětmi, vertikálně nebo horizontálně, zajištění nebo nezajištění, na vlastní pěst nebo s profesionálním vůdcem, dívat se vlastníma očima přímo nebo přes fotografickou čočku, pohybovat se po souši nebo po vodě a nakonec přežít a vrátit se domů bezpečně i za extrémních přírodních podmínek,“ popisuje nadšeně moderátor outdoorových workshopů Sváťa Šenk.

Přeplněný sál pokračoval i v neděli. „Mluvilo se o vybavení nejmodernější IT technikou do přírody, hosté se naučili ovládat „foťák“ jako vítěz Czech Press Photo, vybavili lékárničku do nejzapadlejšího koutu světa, oblékli se do hi-tech oblečení, všechno to sbalili a připravili na cestu po moři na kajaku a vyrazili zachraňovat ohrožené druhy zvířat do Afriky, Indonésie a Mexika. Neskutečně nabitý víkend,“ dodává Sváťa a říká, že se sám spoustu věcí přiučil.

Mezi přednáškami: orientální kuchyně i nákupy

Návštěvníci navíc mohli vyplnit čas mezi přednáškami k toulání po chodbách budovy, kde na ně čekal další program. V každém patře mohli vyzkoušet exotickou kuchyni, odpočinout si v čajovně, nakoupit a popovídat si u stánků 15 neziskových organizací nebo si prohlédnout výstavy fotografií.

Na festivalu se prezentovala také společnost THE NORTH FACE. „Festivalu Obzory jsme se zúčastnili proto, že veřejnost, která se zajímá o cestování a outdoor, je pro nás ze zásadních cílových skupin. V rámci festivalu jsme se prezentovali prostřednictvím našich ambasadorů Honzy Říhy, Kačky Trdlové a Máry Holečka. Na základě pozitivních zkušeností z úvodního ročníku akce uvažujeme o účasti i v příštím roce. Cedule „Nevstupovat, kapacita sálu naplněna…“ na zavřených dveřích sálu Never Stop Exploring, jehož jsme byli hlavním partnerem, nám udělala velkou radost“ vysvětlil Martin Huleja , marketing manager THE NORTH FACE.

Odpočinek a pokec s protagonisty

Zajímavě byl připraven i prostor pro odpočinek a setkávání s protagonisty celého festivalu. „Pro návštěvníky festivalu Obzory jsme připravili adidas chill out zónu – relaxační místo, kde si mohli odpočinout a načerpat síly mezi zajímavými přednáškami, popovídat si s horolezcem Liborem Uherem nebo slacklinerkou Ančou Kuchařovou a prohlédnout si produkty ze zimní kolekce adidas TERREX s novou technologií Climaheat. Festival byl zároveň pro nás skvělou příležitostí pro setkání s našimi potenciálními zákazníky, příznivci outdooru. Touto cestou bychom rádi poděkovali organizátorům za uspořádání tohoto netradičního outdoorového festivalu a za možnost prezentace značky adidas,“ zdůraznila Eliška Kropáčová z adidas týmu.

OBZORY z pohledu přednášejícího Honzy Trávy Trávníčka:

10.45 odjezd z Tábora směr Praha

11.15 zácpa na silnici

12.20 sháníme parkování v centru Prahy

12.25 zoufalý telefonát milým organizátorům

12.26 záchrana přichází – parkování v areálu Filozofické fakulty UK

12.29 vbíháme do plného přednáškového sálu

12.30 díky pomoci s proprietami jsem ready začínat

12.35 tepovka v mezích normálu

12.40 zjišťuji téma přednášky „trénink na vysoké hory – řešení krizových situací“ – ano, jsem tu správně

13.45 – 17.15 volná zábava a na ostatních přednáškách se dozvídám, jak se to všechno má správně dělat

17.30 zkouším to na druhé projekci – K2 – vypadá to na zlepšení

Shrnutí: Super program, super lidi, bezva místo. Díky za pozvání, zase příště rád strávím další slunečný den na festíku Obzory!

Dobrý dojem z celé akce měli i všichni pořadatelé. „Snažili jsme se připravit pestrobarevný program, aby si tam každý našel to své místečko, kde mu bude fajn. Domnívám se, že hlavní záměr byl splněn. Někdo přišel jen na  přednášky, někdo se přišel učit novému outdoorovému know how nebo jak se připravuje a jí hmyz či tančí exotické tance. Někdo si zobnul od každého trochu. Když jsem se potulovala po chodbách, nenuceně jsem se stále usmívala a měla pocit, že se podařilo vytvořit tu pravovou pohodovou atmosféru,“ dodává manažerka festivalu Kača Hlavová. „Nezbývá než dodat, že děkuji všem, kteří se na skvělé atmosféře podíleli! Těším se opět za rok na viděnou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: