Ztracený horizont je film o cestě za sny a lásce k horám. Poodkrývá zákulisí současných horolezeckých expedic, které bojují ve stěnách velehor světa. Ne vždy bývají úspěšné … Pojďme si popovídat s tvůrcem filmu, Petrem Kašparem.
O filmu Ztracený horizont
Tři výpravy, tři příběhy, které vypráví tři lidé. Alice Korbová, Honza Krabec a Fero Mojto. Pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.
Vrchol Cho Oyu, šesté nejvyšší hory světa byl pro Milana Wlasáka, Alici Korbovou, Dana Vlacha a gruzínského horolezce Bidzinu Budjabidzeho impulsem k další výpravě na osmitisícový vrchol. Tentokrát byl cílem Gasherbrum II. V té době měl Milan Wlasák obrovské zkušenosti z polárních výprav na Špicberky, z přechodu Grónska, výstupů v Alpách a na Kavkaze. Jenže Gasherbrumy a vůbec celý Karakoram byl v roce 2007 zasypán sněhem. Bohužel, kromě mnoha horolezeckých expedic se na kopci pohybovaly i komerční výpravy. Ty ne vždy respektují pravidla pohybu v horách. Lavina, kterou utrhli lidé z takovéto výpravy, měla tragické následky. Bohužel ovlivnila i výstup Milana, Alice, Dana a Bidziny k vrcholu GII.
Po této zkušenosti se Milan Wlasák rozhodl opustit nejvyšší kopce, respektive netlačit se ve frontách na cestě k vrcholu. Proto zvolil společně s Pavlem Krupičkou a Honzou Krabcem pro výstup na Manaslu dobu, kdy na kopci není ani noha. V zimě. Manaslu, osmá nejvyšší hora světa přivítala první českou zimní výpravu na osmitisícovou horu vlídně. Stálé počasí, žádné přívaly sněhu, teploty přes den kolem mínus pěti. Jenže jeden zádrhel tu přeci jen byl. Byly odhalené obrovské trhliny, které jsou v zimě buď zasypány sněhem, nebo přes ně vedou pevné sněhové mosty.
Trilogii prozatím uzavírá druhá zimní výprava, tentokrát na Šiša Pangmu. Společně s Milanem se na nejnižší osmitisícovku vydal Luboš Havel a Fero Mojto. Stejně jako na Manaslu bylo v zimě na kopci vše jinak než je zvykem v sezóně, kdy i tady je mnoho lidí, kteří se pokoušejí o vrchol. Jediné co se tu nemění je vítr, ten se snad na Tibetské náhorní plošině, ze které se Šiša Pangma vypíná k oblakům, nikdy neutiší. Fero Mojto musel předčasně ukončit výstup na Šiša Pangmu. Když se v základním táboře loučil s kamarády, Luboš Havel mu řekl: „Ať nám jsou zkušenosti zde nabité zrcadlem pro náš evropský život.“
Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Rozhovor s tvůrcem filmu, Petrem Kašparem
Petře, co je hlavním poselstvím Tvého nejnovějšího filmu?
Poselství? No asi to, že není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. Ale to jsou takové řeči a vlastně i alibi. Horizont je trochu atypický. Ale to jsou asi všechny filmy, co jsem do teď udělal.
Jde o to, že za normálních okolností bych se asi takovýmto filmem nezabýval. On je v podstatě o neúspěchu. Jenže jednou jsem něco slíbil, a tak jsem ten slib musel dodržet. Slíbil jsem, že udělám film o výpravě horolezců na Gasherbrum II. Jenže oni nevystoupili na vrchol, což je u horolezeckých filmů klíčové. No a toto se opakovalo i na Manaslu a nakonec i na Shisha Pangmě. Jenže když se člověk zajímá o podrobnosti, tak zjistí, že ti lidé, co v tom filmu vystupují, nejsou žádní cucáci, kteří nic neumějí. Jsou to zkušení bardi, co měli smůlu. No, a když jsem jednou dal slib udělat film z těch expedic, tak jsem si společně se scénáristou Markem Kožušníkem řekl, že prostě ukážeme, co za tím nezdolaným vrcholem je. A pak mě k tomu i motivoval kousek videa, který Milan Wlasák natočil v základním táboře Šiša Pangmy. Fero Mojto – vypravěč třetího dílů celé trilogie říká: „Nenechávejme si to jen pro sebe, ale povězme to i druhým…“
Kde se zrodil nápad na jeho vytvoření?
Milan na mě tlačil tak dlouho, až jsem podlehnul. Navíc mi bylo líto toho materiálu, který se za ta léta nasbíral. No a vše se původně zrodilo v mém bývalém studiu v Modřanech a dokončilo ve studiu Twin Staru Steva Lichtága. Nic méně asi teď už není důležité to KDE, ale JAK. Když jsem poprvé přišel za scénáristou Markem Kožušníkem, tak jej nadchlo ono neúspěšno. Tak jsme si namluvili, že je to výzva a že to nějaký smysl má.
A proč název Ztracený horizont?
Už ani nevím proč Ztracený horizont. Původně měl vyjadřovat ty nedosažené vrcholy a cíle. Pak i možná samotnou osobu, kterou Milan je a jak jej možná vidím já. Každopádně to pěkně zní, nebo ne?
Jaký je Tvůj osobní vztah k postavě Milana Wlasáka?
Je to můj kamarád. Seznámili jsme se na horách, kde učil lidi vyhledávat a šťourat se sondou ve sněhu. Je to obdivuhodný samorost, kterého lze obdivovat, nebo jej poslat někam. V jednom má ale jasno. Ví , co chce dělat a dělá to. A to se mi líbí. Takže patří k lidem, kteří se stále potulují někde po horách, tahají saně za polárním kruhem, nebo si užívají freeride na Kamčatce, či jinde.
Co spojuje všechny tři expedice krom něho?
Snaha o dosažení vrcholu osmitisícovky. Obrovská práce, odvaha, vynaložené peníze. Můj slib, že z toho bude film.
Co máš dále za lubem ve své tvorbě?
Ještě před měsícem jsem si myslel, že udělám film o Freovi, klukovi z Etiopie, který se dost zvláštní cestou dostal do Prahy na vysokou školu. Jenže ten materiál o něm a naší cestě do Etiopie se ztratil i s lupičem, který mě přesvědčil o nutnosti zálohování dat. No a další plány máme jasné. V dubnu do Laponska na Artic Trail. Chci natočit film o snowbikování. Od května se chci vrátit k divoké vodě. S partičkou mladých páddlerů se vydáme na sever a pokusíme se udělat smysluplný film o pádlování. Což by mohlo být zajímavé, už proto, že se dala dohromady současná česká špička. Kuba Němec (žije v USA), Pavel Faustus, Kuba Šedivý (žije v Norsku). No a pak bych se chtěl na měsíc vytratit do Indie a dotočit si věci k velkofilmu o výpravách na Gangu, který bych chtěl po letech konečně uzavřít.
Děkujeme Petrovi za rozhovor!
Film můžete shlédnout na Festivalu Expediční Kamera.
Filmový festival Expediční kamera je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, o extrémních zážitcích i sportech. Jsou to ty nejzdařilejší filmy uplynulé sezóny, a to i díky spolupráci s Mezinárodním horolezeckým filmovým festivalem v Teplicích nad Metují. Výběr snímků je zaměřen na expediční dobrodružství nejen na horách, ale i na vodě, v pouštích či pralesech. Uvidíme filmy o cestě, kamarádství a překonávání možných i nemožných přírodních překážek všemi způsoby. Někdy s notnou dávkou adrenalinu, jindy s pílí a neutuchající houževnatostí. Program festivalu tvoří jednotlivý místní pořadatelé z filmů, které jsme pro festival připravili. Cílem festivalu je umožnit co nejvíce nadšencům ze všech koutů republiky uspořádání vlastního festivalu a přinést návštěvníkům novinky ze světa dobrodružství do místa, kde žijí. www.ExpedicniKamera.cz