Nový Zéland všemi smysly – golf, vyjížďky na koni a lyžování, ale i odpočinek s kiwi specialitami a vyhlášeným vínem

Nový Zéland všemi smysly – golf, vyjížďky na koni a lyžování, ale i odpočinek s kiwi specialitami a vyhlášeným vínem

Kam oko dohlédne, táhnou se horské hřebeny pokryté sněhem. Teplé barvy západu slunce se u pobřeží mísí s azurovým mořem a zlatavým pískem dlouhých pláží, za křiku racků se na obzoru objevuje silueta plachetnice.

Rudě kvetoucí stromy pōhutukawa šumí v lehkém vánku a z dálky doznívá maorská kytara. Lákavá vůně grilující se zvěřiny, výborného jehněčího či vyhlášených mořských delikates, cinkot sklenek s prvotřídním Pinot Noir – to vše na pozadí koloniální usedlosti z dob zlaté horečky, podbarvené paletou podzimních barev regionu Central Otago. Nový Zéland je zemí, které co do rozmanitosti nemůže konkurovat žádná jiná. Přestože většina cest vede za krásou hor a treků, pojďme se podívat, co se podává na zážitkovém menu, kterým můžete svoje putování zpestřit.

Golf – jeden z národních sportů

Golf hraje osmina obyvatel Nového Zélandu. Některé ze 400 golfových hřišť najdete i v relativně zapadlých místech a vždy jsou zasazená do nádherné přírody. Kauri Cliffs shlíží do malebných zátok proslulého přímořského letoviska Bay of Islands na severu Severního ostrova, Cape Kidnappers se na svých několika desítkách privátních hektarů zase tyčí nad bílými útesy stejnojmenného výběžku v Pacifiku nedaleko zajímavého art-deco města Napier. Společnost při hře vám tam mohou dělat nádherní mořští ptáci terejové, kteří mají přímo pod resortem jednu z mála pevninských hnízdících kolonií. Hřiště The Hills, v těsné blízkosti turisticky oblíbeného města Queenstown, potěší horskými scenériemi kolem jezera Wakatipu, velmi neotřelým designem a až téměř avantgardními uměleckými prvky. Oblíbenou variantou je „putovní“ golfové kombo, při němž vyzkoušíte 3–4 lokality a uvidíte spoustu novozélandských krás.

Programy Body & Spirit čerpají z ducha přírody

Nový Zéland je země se silným spirituálním nábojem, kterému původní maorští obyvatelé říkají mana. Má pro Maory velký význam a spočívá v napojení na energii přírody. Každý strom, hora, řeka, zátoka či pláž a každé zvíře má v tomto hodnotovém uspořádání své místo a je součástí energetických, navzájem se ovlivňujících vazeb. A právě energie přírody, „silných“ míst v nejkrásnějších koutech Nového Zélandu, umožňuje spojit cestovatelské poznání s duševním odpočinkem. Výjimečný Body & Spirit program najdete nedaleko města Queenstown, cestou do NP Mount Aspiring a Glenorchy. Aro se pečlivě schovává na původní ledovcové terase jezera Wakatipu a pod ostrými špičkami pohoří Richardson Range. Luxusní eko resort s fantastickými výhledy na okolní hory a jezero nabízí stravu vypěstovanou přímo na vlastních zahradách. Několikrát denně vás čeká jóga, meditace, procházky v nádherné přírodě, masáže, sauna, bazén – to vše dělá z pobytu dokonalý elixír zdraví, pozitivní energie přírody a poznání. Podobným místem je jóga resort Mana na poloostrově Coromandel, zhruba dvě hodiny jízdy z Aucklandu.

Nejširší nabídku průvodců a map Nového Zélandu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Kiwi speciality nejlépe chutnají na vinicích

Přímořské klima, charakteristické dlouhými slunnými dny střídajícími se s chladným večerním vánkem, vytváří specifické podmínky pro pěstování vína. Vinice jsou rozprostřeny při pobřeží obou ostrovů, mnohá vinařství mají vlastní restaurace a vinné sklípky, které jsou otevřeny pro širokou veřejnost a nabízí degustaci a prodej vín spolu s prohlídkou vinic. Jedničkou na místním, ale i mezinárodním trhu je jednoznačně Sauvignon Blanc, který byl Novému Zélandu představen v roce 1973 na vinici v Marlborough. Od té doby vinařský průmysl stále roste a je světově uznáván pro své odrůdy Chardonnay, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah, Riesling, Pinot Gris a Gewürztraminer. Mezi scénicky nejzajímavější vinice patří zcela jistě Rippon Valley Winery u města Wanaka, Cable Bay na ostrově Waiheke u Aucklandu, moc příjemné jsou vinice regionu Martinborough nad hlavním městem Wellington nebo okolí ovocnářského městečka Cromwell v Bannockburn.

Novozélandská kuchyně si zakládá na čerstvosti pokrmů a inspiraci hledá v lokálních surovinách. Novozélandské jehněčí je mnoha uznávanými šéfkuchaři považováno za nejkvalitnější a nejchutnější na světě. Na světovou špičku surovin rozhodně patří také místní hovězí, zvěřina, ryby a plody moře (losos, rak, langusta, slávka zelenoústá, ústřice), mléčné výrobky (máslo, sýry, zmrzlina s příchutí medu Hokey pokey) a samozřejmě ovoce (kiwi, třešně, jablka, hroznové víno). Kontrast a jedinečnost novozélandské gastronomie si můžete vychutnat v luxusních restauracích ve větších městech, lokálních malých kavárnách a často i na plážích či v parcích během oblíbeného novozélandského BBQ. Protože je novozélandská kuchyně historicky ovlivňována mnohými prvky jiných, zejména asijských zemí, není tradičních místních pokrmů tolik – nicméně za opravdu typické zástupce „kiwi“ specialit by se dal označit třeba jehněčí roast s mátovou omáčkou, na kopru pečený losos z oblasti Mount Cook, sladký dort Pavlova s čerstvým ovocem nebo třeba neprávem podceňované Fish & Chips.

Lyžařská a skialpová sezóna začíná, když jinde končí

Na Nový Zéland není třeba pohlížet jen jako na výhradně jednosezónní destinaci. Kromě příjemného letního cestování je tu možnost lyžařské či zimní expediční dovolené – zvláště patříte-li mezi takové fandy sněhu, pro které jedna sezóna není nikdy dost. Vhodné terény k lyžování najdete uprostřed jinak relativně teplého Severního ostrova, o proslulých sjezdových areálech Jižního ostrova pak ani nemluvě.

Obě strany sopečného NP Tongariro na Severním ostrově nabízejí skvělou lyžovačku často až do pozdních jarních dní – Whakapapa Ski Resort a Tūroa na Mount Ruapehu se nacházejí ve výšce 1600–2200 metrů a nabízejí skvělé podmínky pro začátečníky až po opravdové experty, navíc na svazích aktivního vulkánu. Na Jižním ostrově je nabídka pestřejší – kromě notoricky známých a již hodně přeplněných areálů Coronet Peak a Remarkables si skvěle zalyžujete na Treble Cone u Wanaky, kde počítejte s podobnou nadmořskou výškou kolem 2000 m.

Můžete se také pustit po panenských svazích zdejších hor a zanechat svou stopu v prašanu novozélandských dvou a třítisícovek. Zdejší heliskiingové a skialpové společnosti vám zajistí vybavení, horského vůdce a komfortní zázemí. Mezi lahůdky patří sjezd Tasmanova ledovce, nejvyšší hory Nového Zélandu Mount Cook nebo skitouring po svazích sopky Ruapehu. Pro skialpové začátečníky je skvělý nenáročný a lavinově bezpečný zvlněný terén pohoří Mount Pisa mezi městy Queenstown a Wanaka – v Cardrona. Na Snow Farm můžete využít skvělého zázemí tamní lodge – kromě ubytování je tam také restaurace, půjčovna lyží, pro běžkaře perfektně upravené stopy a na své si zde přijdou i děti, které se mohou vyřádit třeba při snow-tubingu. A pokud by vám to nestačilo, můžete vyzkoušet jízdu psím spřežením.

Na svatbu můžete letět helikoptérou

Svatby na Novém Zélandu jsou velmi populární formou exkluzivního cestování na míru. Oblíbené jsou svatební lokace s fantastickými výhledy nad jezery Wakatipu či Wanaka, místa často přístupná pouze helikoptérou, pláže v NP Abel Tasman, v zimě pak zasněžené scenérie v okolí města Queenstown, populární je také oblast Paradise nedaleko Glenorchy. Pro některé dvojice může být Nový Zéland přestupní stanicí pro ještě okázalejší svatební destinace: ostrovy Polynésie nebo Antarktidy. Přípravu svatby je vhodné svěřit zkušené místní agentuře, která zajistí kompletní servis včetně dokumentace a pomůže vybrat vhodného sňatkového celebranta (lze dokonce i v českém jazyce).

Jachting s delfíny

Nový Zéland má 15 tisíc kilometrů dlouhé pobřeží s několika bezpečnými zálivy a úchvatnou novozélandskou přírodou na pozadí. Vychutnáte si azurové moře, uvidíte delfíny doprovázející loď i lachtany, jak se spokojeně sluní na pláži. Ideální jsou hlavní jachtařské oblasti: Bay of Islands, Marlborough Sounds a Hauraki Gulf. Vydat se můžete i na jednu z nejznámějších vyhlídkových plaveb severně od Aucklandu směrem k Bay of Islands nebo do oblasti okolo Kerikeri Inlet a Whangaroa Harbour.

Muškaření je hlavní atrakcí novozélandského rybaření

Novozélandské řeky a jezera jsou považovány za jedny z nejlepších pstruhových revírů na světě. V druhé polovině 19. století byli na Novém Zélandu vysazeni pstruh potoční a duhový a siven americký. Tyto druhy nejsou komerčně lovené právě proto, aby jich pro rekreační rybáře bylo vždy dostatek. Narazíte zde také na lososy, zejména v období, kdy táhnou z moře proti proudu řek. Rekreační rybaření v pobřežních vodách Pacifiku či Tasmanova moře patří mezi nedotknutelná práva Novozélanďanů, ale na většině rybářsky zajímavých místech se najde nabídka rybaření z lodi. Kapitán lodi udělá i nemožné, abyste byli s úlovkem spokojeni: nikdy se nevracíte z lovu s prázdnou a hlavně nemusíte daleko. Stačí vyjet kousek nad Auckland, popřípadě poloostrov Coromandel či severně do Bay of Islands.

Hlavní atrakcí novozélandského rybaření je muškařeníflyfishing. Se zkušeným a místa znalým průvodcem je možné si tuto královskou disciplínu užít nejen jako rybář, protože místa, kde ryby na mušku „berou“, patří mezi přírodní a scénické drahokamy. Řeky Mataura, Oreti v provincii Southland nebo křišťálově čistá Routeburn River v NP Mount Aspiring jsou v muškařském světě pojmem. Nutno dodat, že ty nejlepší lokality si místní muškaři a průvodci úzkostlivě střeží a jen oni sami vědí, jak a kam se vydat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí