Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
TIP NA VÝLET: Na podzim prozkoumejte neznámé Krkonoše
16. 11. 2020
Kateřina Petríková
V nejvyšším pohoří Česka nenajdete jen Sněžku a pramen Labe. Vydejte se s námi po stopách tak trochu jiných Krkonoš. Krkonoš, které ukrývají divokou přírodu, zapomenuté kouty a neznáme stezky schované hluboko v lesích. Místa, kde dost možná budete sami.
Okruh na rozhlednu Štěpánka
Krásná 16,5 km dlouhá trasa vhodná pro kočárky se nachází už na hranici s Jizerskými horami a je trochu z ruky od všech turistických center Krkonoš. Právě proto zde většinou potkáte jen minimum turistů. Okruh začněte na parkovišti v Dolním Kořenově, odkud se vydáte podél Jizery přes zejména na podzim krásné bukové lesy po modré cyklostezce až téměř do skiareálu Paseky, dále po zelené k hospůdce Horská chata na Perlíčku – Prdek. Směrem na sever po Staré silnici dojdete až na Bílou skálu a posléze na vrchol Hvězda s rozhlednou Štěpánka. Po zelené se pak už snadno vrátíte k parkovišti. Celý výlet nabízí nádherné výhledy na Jizerské hory, Krkonoše i Ještěd. Vstupné na rozhlednu je 10 Kč a najdete tu i malé občerstvení.
Náš druhý tip na pohodový výlet klidně s kočárkem se nachází naopak na východní straně Krkonoš, a uvidíte odtud proto zejména do hor Orlických. Dvacetikilometrová trasa vás provede částečně přes naučnou stezku Rýchorské boudy a také k rozhledně Eliška. Zaparkujte u parkoviště Stachelberg nedaleko vesničky Babí a nejprve se vydejte po červené značce právě na rozhlednu a k tvrzi Stachelberg. Na rozhlednu je ideální dorazit na východ slunce, vstup je volný a otevřená je od 1. dubna do 30. listopadu. Poté se zpět přes parkoviště vydejte po červené značce na druhou stranu až k rozcestí Pod Dvorským lesem. Právě tady se napojíte na naučnou stezku, kterou si můžete v klidu projít i se zastávkou v Rýchorské boudě a poté se vrátit zpět na parkoviště.
Samotná naučná stezka Rýchory má 6 kilometrů a jejích 10 zastávek vás provede nejcennějšími partiemi Krkonošského národního parku. Celá je vedená po turistických značkách a provede vás přes vyhlídku Maxovka, Rýchorskou studánku či Dvorský les.
Z Rokytnice nad Jizerou na Dvoračky
Rokytnice je často považována za jakousi bránu do Krkonoš, proto se při třetím výletu zastavíme právě tady. Auto nechte ideálně na parkovišti P3, odkud vás zelená trasa vyvede až k turistickému rozcestníku Horní Rokytnice – inf. stř. Trasa dále pokračuje po zelené cyklotrase až na Studenov, dále pak po modré na Ručičky, odkud se nabízí krásný výhled do údolí na Rokytnici. Na Dvoračky jsou to pak už jen dva kilometry, najdete tu turistickou chatu Štumpovka – krásné místo na slunění i dobré jídlo.
Mrkněte na TuleníPásy.cz, na článek o ViaCzechia – nejdelší, nejodvážněji vedené a důkladně zmapované a zdokumentované dálkové trase v České republice.
Teď už to bude jen z kopce po žluté trase zpět do Rokytnice. Celý okruh má 12 kilometrů, a pokud to bude málo, v Rokytnici máte ještě plno možností k zábavě. Třeba vyrazit si kousek nad Rokytnici nad Jizerou – rozcestník „Rokytnice nad Jizerou Horní Ves“, a posedět na lavičce nebo zkusit s dětmi lanový park či motokárovou dráhu. Rozhled na celou Rokytnici si můžete užít z vyhlídkové věže radnice.
Kotelní jámy
Na výše zmíněné Dvoračky se můžete povívat i při našem dalším tipu – okruhu z Horních Míseček, kde zaparkujete auto, přes Kotelní jámy. Trasa má 14 kilometrů, ale je už o něco náročnější a kočárek s sebou rozhodně neberte. Z parkoviště se vydejte po žluté (kamenitá) či červené (asfaltová) k Vrbatově Boudě na Zlaté návrší. Pokud si ale chcete cestu pěšky na Zlaté návrší ušetřit, jezdí sem také autobus. Od Vrbatovy Boudy, kde se určitě nezapomeňte posilnit, vyrazíte po zelené trase směrem na Harrachovy kameny a Růženčinu zahrádku, dále pak po červené na již opěvované Dvoračky. Po Krakonošově cestě se pak už snadno vrátíte zpět na parkoviště.
Śnieżne Stawki na polské straně
Tento výlet už je rozhodně z náročnějších, ujdete při něm určitě okolo 28 kilometrů a převýšení bude přes 1000 metrů. Zároveň se ale jedná o nádhernou trasu, která vám odhalí zákoutí českých i polských Krkonoš, provede vás přes dřevěné a kamenné chodníčky a ukáže nádherné hřebenové výhledy. Pamatujte ale, že trasa okolo dvojice ledovcových jezer (Śnieżnych Stawek) je v zimní sezóně uzavřena.
Auto zaparkujte ve Špindlerově Mlýně na parkovišti P3 Medvědín a vydejte se po modré k Labské Boudě a na Pramen Labe, kde bývá v sezóně mezi 11–15 hodinou více lidí, proto vyjděte nejlépe brzy ráno. Po červené pak pokračujte na Svinské kameny, kde zahnete na zelenou, která vás provede snad nejhezčím úsekem trasy. Na rozcestí Pod Wielkim Szyszakiem zahnete na modrou, která vás nasměruje zpět na červenou mířící až na Špindlerovu Boudu. Odtud už rychle dojdete do Špindlerova Mlýna. A nezapomeňte si na červené ještě pečlivě prohlédnout Mužské a Dívčí kameny na Cestě česko-polského přátelství.
Podobný a lehce kratší okruh se dá udělat i z již zmíněného parkoviště Horní Mísečky, ale když půjdete námi doporučenou trasu ze Špindlerova Mlýna, z parkoviště P3 Medvědín, objevíte i několik vodopádů, například Malý Labský vodopád podél NS Labský důl.
Údolím Bílého Labe
A ve Špindlerově Mlýně ještě chvilku zůstaneme, odtud totiž vychází nádherná trasa přes údolí Bílého Labe, je plná vodopádů, výhledů a kamenitých schodů. Trasa vede v podstatě po modré k Luční Boudě a poté po červené zpátky na parkoviště a točí se okolo Kozích hřbetů. Snadno si odtud také můžete odběhnout na vyhlídku Krakonoš. Ačkoliv je to místo tak trochu v centru dění Krkonoš, stále to není nějak přeplněná trasa a pravděpodobně si ji hodně užijete, a to zejména díky neskutečnému množství vodopádů a peřejí. Na vzhledu zdejší krajiny se také velmi podílely laviny, a to nejen ryze sněhové, ale i kamenité a bahnité, které na zdejších svazích řádí za silných dešťů. V tomto údolí najdete dokonce pět pravidelných lavinových drah, které jsou sice nebezpečné, ale na druhou stranu se starají o výjimečnost celé lokality z hlediska botaniky a unikátního prostředí.
Portášovy Boudy
Závěrečným tipem pak bude výlet na Portášovy Boudy nad Velkou Úpou. Právě tady zaparkujte auto a promyslete si, jak se vydáte nahoru. Pro méně zdatné se nabízí výjezd lanovkou, s kočárkem se můžete vydat po modré na Janovy Boudy a poté po žluté Kubátovou cestou. Ti, kteří se chtějí trošku zapotit, zvolí modrou Cestu horských nosičů s náročným stoupáním. Další možností je trasu natáhnout přes Spálený Mlýn a Pěnkavčí cestu, z níž je krásný výhled na Lví důl nebo Šímovy Chalupy – devět původních, zachovalých krkonošských chalup, ve kterých není elektřina. Díky tolika přístupovým cestám snadno absolvujete okružní trasu a nemusíte se vracet po stejné stezce. Na Portášových Boudách se nezapomeňte občerstvit, pokochat a nechat vyblbnout děti na hřišti. Dolů to pak půjde samo.
Spoustu dalších tipů na výlety za neznámými kouty Krkonoš najdete na webu www.neznamekrkonose.cz. Za projektem stojí lidé, kteří Krkonoše milují a snaží se, aby v nich vládl klid a pořádek, a zároveň chtějí veřejnosti přiblížit Krkonoše tak, jak je mnozí neznají. Každý si tam najdete svoje – ať už výlety s těmi nejmenšími nebo výlety pro pořádné horaly. A abyste to měli co nejvíce ulehčené, tak u každého výletu najdete tip na občerstvení, mapu, dopravu a rady, co vzít na cestu a na co nezapomenout. Na webu najdete i informace o tom, jak se v národním parku chovat nebo jak a kdy na Sněžku, abyste se vyhnuli davům. Více na facebooku @Krkonoše.eu, Instagramu @krkonoseu nebo #neznamekrkonose.