Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Maledivský ráj tvoří tisíce ostrůvků rozprostřených ve vyhřátých vodách Indického oceánu. Jeden je farmářský a rybáři na něm loví z kůlů, na dalším žijí místní a na jiném se nachází resorty, které jsou dokonalé pro relaxační dovolenou. Všechny ostrůvky lemuje bílá pláž a kokosové palmy. Některé nabízí laguny s tyrkysově zbarvenou vodou, jiné zase nádherné korálové útesy, ke kterým připlouvají manty, želvy a tisíce druhů ryb.
Střední (centrální) Maledivy zahrnují 11 přírodních atolů, kam je možné se dopravit různými druhy lodí, letecky, tedy vnitrostátním letem s kratší plavbou rychlolodí na cílový ostrov, nebo hydroplány přímo na resorty. Na středních Maledivách bývá počasí stabilnější než na jihu Malediv. Platí to především v dešťové sezóně. Kuchyně středních Malediv je stejná jako v dalších dvou částech země. Najdeme tu jak tradiční maledivskou kuchyni, která se skládá především z čerstvých ryby, rýže, kokosu a karí, tak dokonalou michelinskou a mezinárodní gastronomii. Luxusní nebo cenově dostupnou dovolenou na míru vám mohou sestavit specialisté na Maledivy.
Kaafu atol (Male Atholhu) se dále dělí na severní a jižní Male atol a jedná se o nejvíce turistický atol na Maledivách. Pod Kaafu spadá také přírodní atol Gaafaru na severu atolu. Kaafu atol zahrnuje 88 přírodních ostrovů a kolem dalších necelých 50 umělých ostrovů, na kterých jsou vybudovány nebo se budují resorty, jejichž boom přišel v roce 2015. Pár vybraných ostrovů slouží jako industriální ostrovy nebo jako třídírna odpadů Thilafushi. Je velmi obtížné říct, který z obydlených ostrovů je nejhezčí, protože jsou všechny opravdu hodně zalidněné a zastavěné a nenajdeme tu ani pěkné pláže a ani přírodu.
Obydlené ostrovy na Kaafu atolu jsou vhodné tak maximálně pro batůžkáře, kteří hledají levné ubytování, surfaře nebo ty, co mají rádi masovou turistiku. Osobně doporučuji vyhnout se všem obydleným ostrovům na Kaafu atolu a resortům, které jsou příliš blízko hlavního města Male. Z resortů na severním Male atolu za zmínku stojí např. cenově dostupný resort Paradise Island Resort & Spa, luxusní resort Huvafen Fushi s podmořskými lázněmi, luxusní One & Only Reethi Rah, moderní Patina Maldives a luxusní eco resort Gili Lankanfushi s největší vodní vilou na světě.
Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Hlavní město Male
Zanesou-li vás vlny do hlavního města Male, prokličkujte mezi auty a motorkami, navštivte místní trh s rybami, zeleninou a ovocem, prohlédněte si nejstarší mešitu na Maledivách Hukuru Miskiy (Friday Mosque) vybudovanou z korálu, velkou páteční mešitu se zlatou kopulí Grand Friday Mosque, prezidentský palác Mulee’aage, který vypadá, jako kdyby byl vystřižen z Mrazíka, či bývalý Sultan Park a v něm národní muzeum. Na jižním Male atolu doporučím navštívit sice umělý, ale dokonalý luxusní resort Waldorf Astoria Ithaafushi nebo Ozen Life Maadhoo s podmořskou restaurací. Nádhernou lagunu a pláž má cenově dostupný resort Rihiveli, a až bude kompletně dokončen projekt resortů Sun Siyam Olhuveli, i tyto ostrovy budou fajn.
Kladivouni na Alif Alif atolu
Alif Alif atol (Ari Atholhu Uthuruburi) je severní správní obvod přírodního Ari atolu a zahrnuje 33 ostrovů, z nichž je 8 obydlených, 12 neobydlených a na 13 jsou resorty. Tento atol je také poměrně hodně turistický. Z obydlených ostrovů doporučuji navštívit farmářský ostrov Thoddoo s pěknou lagunou a pláží, rybářský Ukulhas nebo méně obydlené Feridhoo. Lokalita resortů Kuramathi a Veligandu a obydleného ostrova Rasdhoo, kde jsem strávila opravdu hodně času, jelikož z tohoto ostrova pochází můj maledivský ex, je vyhledávána potápěči, kteří by rádi spatřili Hammerhead Sharks aneb žraloky kladivouny. Mezi ostrovy Rasdhoo a Veligandu je krásná laguna s neobydleným ostrovem Madivaru a písečnou mělčinou neboli „sandbankem“ Madivaru Finolhu. Bývávaly doby, kdy jsem se tu na plážích rozvalovala sama samotinká, dnes už tu ale potkáte poměrně dost turistů. Z resortů dále za zmínku stojí cenově dostupný Safari Island a luxusní Constance Halaveli.
Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Tady najdeš ty nejlepší články o cestování: nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej spoustu dalších výhod!
Alif Dhaal atol, domov žraloka obrovského
Alif Dhaal atol (Ari Atholhu Dhekunuburi) je jižní správní obvod Ari atolu a zahrnuje 46 ostrovů, z nichž je 10 obydlených, 19 neobydlených a na 17 jsou resorty. Alif Dhaal je vyhlášen pro nádherné potápěčské lokality, sezónní výskyt mant a celoroční výskyt žraloka obrovského, který tu má domov mezi nejhezčím obydleným ostrovem Dhigurah a jedním z cenově nejdostupnějších resortů Sun IslandaHoliday Island s nádhernými plážemi a lagunou.
Na Alif Dhaal atolu musíte navštívit obydlený ostrov Dhigurah s dokonalou 3 km dlouhou pláží a nádhernou ohromnou lagunou nebo rybářský ostrov Omadhoo. Z resortů neopomeňte Angaga a Vilamendhoo s nádhernými korálovými útesy, luxusní romantický resort Lti Maafushivaru s krásným přilehlým piknik ostrovem nebo Conrad Rangali, který se rozprostírá na dvou přírodních ostrovech, kde najdeme první a největší podmořskou restauraci a residenci na světě. Celý Ari atol je vyhledáván potápěči a brázdí jej potápěčské lodě. Tento atol mám procestovaný křížem krážem a mohu jej vřele doporučit.
Vaavu atol, ráj pro milovníky vraků a Nurse Sharks
Vaavu atol (Felidhe Atholhu) patří k méně obydleným atolům a zahrnuje 19 ostrovů, z nichž je 5 obydlených a na 5 jsou resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené. Některé z nich slouží jako piknik ostrovy pro místní a turisty. V posledních letech je populární díky šnorchlování a potápění se žraloky vouskatými u resortů Alimantha a Dhiggiri, které mají krásné korálové útesy, a potopenému indonéskému vraku Jakarta (2016), jenž se nachází nedaleko obydleného ostrova Keyodhoo. Nejhezčím obydleným ostrovem je Thinadhoo, které je už dnes ale hodně turistické, nebo Fulidhoo s velkou lagunou. Tato lokalita je vyhledávána milovníky potápění a rybolovu.
Méně turistický Meemu atol
Meemu atol (Mulaku Atholhu) také patří k méně obydleným atolům a zahrnuje 33 ostrovů, z nichž je 8 obydlených a na 4 jsou resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené. Meemu atol je vhodný pro nenáročné surfaře nebo potápěče. Z obydlených ostrovů za návštěvu stojí pouze ostrov Mulah, kde je možné najít pár obyčejných penzionů. Ostatní ostrovy jsou dost obydlené nebo je lemují koberce mořské trávy. Z resortů na tomto atolu není moc z čeho vybírat, maximálně snad Cinnamon Hakuraa Huraa. Jak praví titulek tohoto článku: „Není atol jako atol!“
Skoro panenský Faafu atol
Faafu atol (Nilandhee Atholhu Uthuruburi) je menší přírodní atol s 19 ostrovy, z nichž je 5 obydlených a na 2 jsou resorty, přičemž v provozu je jenom jeden, starší a levnější resort Filitheyo s pěkným korálovým útesem. Ostatní ostrovy jsou neobydlené. Faafu atol je turisticky méně známý. Z obydlených ostrovů není pro návštěvu zajímavý žádný, nicméně obyčejné penziony se tu najít dají. Čas od času se tu vyskytuje i žralok obrovský (whale shark) a sezónně také manty.
Šnorchlovácí a potápěčský ráj Dhaalu atol
Dhaalu atol (Nilandhe Atholhu Dhekunuburi) je větší přírodní atol a zahrnuje 44 ostrovů, z nichž je 7 obydlených a na 10 jsou resorty. Ostatní ostrovy jsou neobydlené nebo slouží jako farmářské. Živé korály a bohatý podmořský život najdete právě na Dhaalu atolu. Nádherný korálový útes nabízí obydlený ostrov Rinbudhoo, kde je sice možné najít pár penzionů, ale fungují záhadně, lépe řečeno spíše nefungují. V sousedství se nachází několik dalších krásných přírodních ostrovů s nádhernými živými korálovými útesy a mnoha druhy různých podmořských kreatůrek, i luxusním italským resortem Baglioni nebo St. Regis Vommuli, který patří k TOP 10 nejluxusnějším resortům na Maledivách. Cenově přijatelný je naproti tomu malý resortík Sun Siyam Vilu Reef nebo jeho sesterský a částečně upravený ostrov Sun Siyam Iru Veli. Ujít si nesmíte nechat ani resort Angsana Velavaru se samostatně stojícími vodními vilami a luxusní resort Niyama s podmořskou restaurací a nočním klubem. Na Dhaalu atolu jsem zatím zažila jedno z nejhezčích šnorchlování na Maledivách.
Neznámý Thaa atol se žralokem obrovským
Thaa atol (Kolhumadulu) je více obydlený, ale minimálně turistický, s nádhernými sandbanky (písečnými mělčinami), a zahrnuje 62 ostrovů, z nichž je 12 opravdu hodně obydlených, 2 industriální, 42 nádherných neobydlených, na jednom je vystavěn resort a na dvou ostrovech se resorty staví. Další 3 ostrovy na výstavbu resortu čekají. Ostrov Funaddu slouží jako industriální a nachází se tu továrna na zpracování ryb. Na obydlených ostrovech, které nejsou nikterak zajímavé, zatím nejsou žádné penziony a ani hotely pro turisty. Sezónně je na tomto atolu možné spatřit žraloka obrovského (whale shark) a manty.
CA a CK other way holiday
Česká cestovka other way holiday se zázemím na Maledivách je specializovaná na tuto tropickou destinaci již od roku 2012. Experty provozovaná other way holiday nabízí ty nejkrásnější resorty a obydlené ostrovy nebo jejich kombinace v těch nejlepších lokalitách. Pro milovníky poznání jsou v nabídce také poznávačky s česky hovořící průvodkyní, a to s majitelkou cestovky, která na Maledivách střídavě s Prahou žije již od roku 2009.