Společně s časopisem TRAVEL LIFE vás Klub cestovatelů zve na sérii přednášek, které budou probíhat až do prosince téměř každodenně od 18:30. Přijďte si posedět s přáteli, nad dobrým jídlem a pitím a nechte se zlákat k vašim dalším cestám kolem světa.
Nenechte si ujít přednášky v Klubu cestovatelů a přijďte nasát atmosféru a vůni dálek
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerie19.9. – Mozaikou ÍRÁNU, Lenka Hrabalová
Írán, kolébka civilizace, dnes v médiích zabírá místo kvůli protestům, demonstracím a zapojení do konfliktů nejen na Blízkém východě. Jak vypadá cestování po dnešním Íránu, jaká je v zemi situace a jak se kdysi bohatá a mocná Persie dostala tam, kde dnes je? Povypráví iránistka Lenka Hrabalová, která zemi navštěvuje jedenáct let a strávila tam i výbušný podzim 2022.
20.9. – Po všech koutech MAROKA, Tereza Huclová
V Maroku je všechno možné. A tak se dozvíte, jak se žije v největší pěší zóně na světě, kde ochutnat tajemnou tanžíu, proč je severní Maroko stále zelené, kudy projít pohořím Atlas i o čem sní nomádské dívky na Sahaře.
25.9. – MEXIKO: divoká jízda, Honza Haruda
Vybaví se vám tequila, sobrero a tortily? Mexiko je mnohem více!
Projedeme se nejnebezpečnějším metrem světa, objevíme strašidelný ostrov panenek, zapaříme v doprovodu mariachis, z fotbalu rovnou k Zapatistům, po indiánských stezkách k ztracenému městu, pralesem za doprovodu kolibříků k studnám smrti. Mexico City, Oaxaca, Chiapas, Selva, Yucatán… pěšky, džípem, colectivy, busem, taxikem, na kole i s ploutvemi! A všude skvělé jídlo! Bienvenidos!
27.9. – Diamantová BRAZÍLIE – Chapada Diamantina, Iguazu a Rio, Michal Kroužel
Z celé obrovské země se podíváme na tři místa, která vás jistojistě ohromí. Rozsáhlý národní park Chapada Diamantina plný kaktusů a rudnoucích stolových hor, desítky metrů padající řeku Iguaçu, vytvářející nejrozsáhlejší systém vodopádů na světě a neopomeneme ani Rio de Janeiro se svými překrásnými plážemi a neuvěřitelnými přírodními scenériemi. Zbyde-li čas, odskočíme si i na rajský ostrov Ilha Grande.
2.10. – EGYPT: víc než pyramidy, Jiří Kalát
Pod pojmem Egypt si většina lidí vybaví slova jako Hurghada nebo pyramidy v Gíze. Tato země, toho nabízí ale mnohem více, než jen pár turistických atrakcí. Vypravme se v přednášce do pouště na západě země, stejně jako k Suezskému kanálu nebo do hor Sinajského poloostrova.
5.10. – Balkán s obytňákem, Tereza Daněk
Jak projet s rodinou obytňákem Černou Horu, Albánii & Řecko. Máma, táta, 2 děti a pes se rozhodnou nastěhovat na půl roku do auta a vyrazit na výlet. Cestopisná přednáška Terezy Daněk o rodinném kočování Evropou, tentokrát zaměřená na 3 země Balkánu: Černou Horu, Albánii a malý kousek Řecka.
12.10. – Panama a její krásy, Jiří Kafka
Porovnáme kontrasty hlavního města Panama City, jeho historickou, chudinskou i moderní část. Navštívíme panamský průplav, poplujeme na ostrov Taboga v Pacifiku i za indiány z kmene Guna Yala na souostroví San Blas v Karibiku, prozkoumáme deštný prales Soberrania a ještě mnoho dalšího.
19.10. – PERU – od Amazonie po incké stezky, Petr Štětina
Peru je svět, kam je vždy za čím se vracet a objevovat další poklady. Dědictví předinckých a inckých civilizací je i přes staletí koloniálního útlaku dodnes patrné v místních zvycích a každodenním životě, nemluvě o úžasných památkách. Obrovská naleziště zlata a stříbra udělala z této oblasti důležitý zdroj španělského bohatství, což se zde projevilo i výstavbou honosných měst koloniálního střihu.
24.10. – Majestátním PÁKISTÁNEM, Lenka Hrabalová
Země na pomezí Střední a Jižní Asie je beze vších pochyb místem střetávání kultur, náboženství, chutí, vůní i krajiny. Zároveň však také místem konfliktů a střetů, které neutichají od jejího vzniku. O cestování ve stínu Hindúkúše, krajinou paláců a obrovských řek bude vyprávět arabistka a íránistka Lenka Hrabalová.
25.10. – THAJSKO: Toulky Siamem, zemí bílého slona, David Hainall
Bohatá historie plná příběhů, nádherná příroda, pestrobarevná paleta původních národů se svéráznými zvyky a obyčeji, tržiště, stánky a vynikající jídlo na ulici nebo náboženské tradice hluboce zakořeněné v běžném denním bytí a žití zdejších lidí.
9.11. – SÚDÁN, Vladimír Váchal
Súdán je opravdu země, kterou musíte zažít. Dokonalý koktejl afrického bizáru, drsné reality, písku, přátelských obyvatel a úchvatných pyramid, kterých je zde více než v sousedním Egyptě. Kulturní šok je náročným i obohacujícím prožitkem. Přijďte si poslechnout přednášku Vladimíra Váchala a zjistit jaké to je, opustit domácí stereotypy a zažít africký Súdán!
20.11. – Guatemala, Salvador, Belize, Pavla Špringerová a Martin Čepička
Pět týdnů křížem krážem zeměmi Mayů a aktivních vulkánů s batohem na zádech. Jaké to je cestovat low-cost jedněmi z nejnebezpečnějších států na světě? Jak se spí v džungli v hamace, jak koušou štěnice a jaké to je pozorovat sopečné erupce?
23.11. – JAPONSKO, Vojta Lokša
Japonsko – země nejen mnoha kontrastů, ale také mnoha stereotypů. Je Japonsko opravdu přelidněná země, kde se nedá hnout? Je opravdu nejlepší věc v Japonsku vyrazit v době kvetoucích sakur? A kam a kdy vyrazit, když mě zajímá víc než přeplněné Unesco památky? O více i méně tradičních cestách po Japonsku bude vyprávět Vojta Lokša, který do Japonska jezdí pravidelně více než 10 let.
24.11. – Jižní INDIE, Topi Pigula
Hampi je obrovský chrámový komplex o velikosti malého městečka. Navštívil jsem ho v době největšího svátku, výročí narození boha Hanumana, který měl spatřit světlo světa na nedaleké hoře. Karnataka je matkou jihoindické kuchyně, místem, kde se střídají kávové i čajovníkové plantáže. Běloch je tam atrakcí s níž se všichni chtějí fotit. Extrém je město Kudremukh opuštěné z důvodů zastavení těžby železa. Příroda si ho pomalu bere zpět.
28.11. – NEPÁL, Michal Kroužel
Kančendženga – třetí nejvyšší hora světa leží tak trochu stranou pozornosti na samém východním okraji Nepálu. Dostat se k ní není snadné, ale vynaložená námaha se promění v nezapomenutelné zážitky, které dozajista změní každého člověka. Povídání o 35 dní trvajícímu treku ve skupině s 25 sherpy a dvěma známými českými horolezci vás alespoň na jeden večer vezme do jedněch z nejkrásnějších míst na zemi.
4.12. – ČAD: za pouští i festivalem krásy a sexu, Lenka Hrabalová
Rozlehlý Čad je domovem neuvěřitelné pouštní krajiny, ve které stále žijí krokodýli, kde se velbloudi setkávají u tůní mezi vysokými skalami a kde kočovníci chovají obrovské krávy watusi. Je také domovem Wodaabe Fulbů, kteří se na konci období dešťů setkávají a muži, honosní jako pávi, se snaží krásou a tancem zaujmout ženy. O poušti, tanci a barvách bude vyprávět arabistka Lenka Hrabalová.
7.12. – Zanzibar a safari v Tanzánii, Pavel Chlum a Petr Kvarda
Cestovatelská přednáška začíná ve městě Dar Es Salaam. Prvním cílem je safari v národním parku Mikumi. Samotný park je rájem na zemi, kde žijí společně sloni, žirafy, zebry, pakoně, bůvoli a nepřeberné množství další zvěře. Ve druhé části se pak vydají na tropický ostrov Zanzibar (Unguja). V hlavním městě Stone Townu vystoupí z lodi a vydají se vstříc křivolakým uličkám, ve kterých se není žádný problém ztratit, obzvlášť když jste naháněni místními „klíšťáky“. Cestovatelé postupně navštíví většinu zajímavých míst ostrova a to vždy na korbě místní dopravy Dala Dala, kde nejlépe poznají milou tvář místních obyvatel. Ostrovem se vydají od delfíních hejn v Kizimkazi na jihu ostrova, přes nekonečné pláže v okolí Jambiany a Paje. Budou se prodírat pralesem v Jozani a na závěr navštíví hřebíčkové plantáže a samozřejmě nejnavštěvovanější sever ostrova s vesnicí a letovisku Nungwi.
8.12. – VIETNAM – země protikladů, Lucka Pštrosová
Vietnam je zemí říše draků a víl, jedinečnou zemí Jihovýchodní Asie, kterou si zamiluje každý. Společně s Lucií Pštrosovou alias Lucy in Vietnam zavítáte na ta nejzajímavější místa Vietnamu od severu k jihu. Kromě jejího příběhu o několikaletém životě v této zemi, se dozvíte základní informace před cestou, tipy na cestování po Vietnamu, co nevynechat a jak to ve Vietnamu funguje.
14.12. – Albánie, Černá hora a Kosovo – krásný, tajemný a přívětivý Balkán, David Hainall
Balkán – historická křižovatka, pestrobarevná a stále tak trochu neklidná a výbušná směsice národů, náboženství, kultur, zvyků a obyčejů a hlavně místo, kde žijí skvělí, báječní a věčně usměvaví pohostinní lidé. Čas tu běží pomaleji než u nás, ale právě proto obvykle přináší nespočet vjemů, vůní a nezapomenutelných zážitků. Výpravy na Balkán mají stále punc opravdového dobrodružství.
20.12. – JORDÁNSKO – Blízký východ pro začátečníky, Omar Jamaein
Jordánské království je jednou z cestovatelsky nejatraktivnějších zemí Blízkého východu. Kombinuje v sobě obrovské množství historických památek včetně proslulé Petry, přírodního bohatství a zároveň bezpečnost a pohodovost místních obyvatel. K tomu dobrá turistická vybavenost, infrastruktura a relativně malá rozloha dělají z Jordánska destinaci, kterou by šlo nazvat jako Blízký východ pro začátečníky. Jordánská společnost je ale poměrně složitý systém, který stojí na úplně jiných základech, než na jaký jsme zvyklí.
21.12. – ISLAND – soulad protikladů, Hynek Adámek
Ostrov, který patří i nepatří do Evropy. Ostrov, který se postupem času změnil v bezpečnou cestovatelskou exotiku. Většina z nás ho ovšem zaregistruje až v okamžiku, kdy se tam probudí některá z místních sopek. Jak se tam ale žije zemědělcům, nebo rybářům? Opravdu jsou Islanďané uzavření do sebe? Je islandská zima drsná? Jak vzdálený je pohled turisty, který Islandem narychlo projede v létě, od každodenní reality? Jaká jsou největší islandská návštěvnická klišé? A která místa se určitě vyplatí spatřit?
… a spoustu dalších. CELÝ PROGRAM PŘEDNÁŠEK V KLUBU CESTOVATELŮ
Přednášky se konají na adrese Masarykovo nábřeží 239/22, 110 00 Praha 1 a začátek je vždy od 18:30.
VSTUPENKY doporučujeme ZAKOUPIT PŘEDEM. Kapacita salonku je pouze 40 lidí.