Německý Bonn: Vydejte se po stopách legendárního hudebníka Ludwiga van Beethovena

Německý Bonn: Vydejte se po stopách legendárního hudebníka Ludwiga van Beethovena

foto: Pixabay V letošním roce Německo oslaví významné výročí 250 let od narození mimořádně talentovaného hudebního umělce Ludwiga van Beethovena, který dodnes patří mezi nejčastěji hrané klasické skladatele. Vydejte se po Beethovenových stopách.

Ze všeho nejdříve by vaše kroky měly zamířit do mistrova rodiště – do města Bonn ležícím ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko na řece Rýn. Bonn se v letech 1949 až 1990 ve světě proslavil jako provizorní hlavní město Spolkové republiky Německo (tehdejšího Západního Německa). Dnes je hospodářskou a kulturní metropolí světového formátu.

Bonnem po stopách velkého hudebního umělce

Ludwig van Beethoven se zde narodil v prosinci 1770, přesný den narození není znám, ale odhaduje se na 16. prosince. Otec i dědeček věhlasného skladatele byli zpěváky u dvora a právě oni poskytli Ludwigovi základní hudební vzdělání. Také díky tomu, ale především díky svému nezměrnému talentu a hudebnímu nadání, mohl jako klavírista poprvé vystupovat již ve svých sedmi letech. Hudba se stala jeho životem, a tak později opustil domov, aby studoval u Josepha Haydna ve Vídni, kde složil všechny své slavné práce, včetně opery Fidelio.

Beethoven-Haus, rodný dům L. V. Beethovena z 18. století, se nachází v ulici v Bonngasse na č. p. 20 a představuje jednu z nejvýznamnějších památek ve městě. Je jediným dochovaným sídlem rodu Beethovenů a z velké části se zachoval v původním stavu. Do domu, kde Beeethoven prožil 22 let svého života, každý rok přijíždí na sto tisíc návštěvníků, aby si prohlédli muzeum s největší Beethovenovou sbírkou na světě a které skrze portréty, originální rukopisy, nástroje i každodenní předměty zprostředkovává živý a autentický pohled do mistrova díla i života.

V sousedních budovách – Bonngasse 18 a 24 až 26, sídlí výzkumné středisko zahrnující knihovnu nebo zvláště krásný moderní koncertní sál komorní hudby z roku 1989, který má vynikající akustiku. Vedle zvláštního důrazu na Beethovenovu hudbu se zde hraje a propaguje i hudba moderní doby.

V Bonnu na Beethovena narazíte téměř na každém rohu – na náměstí Münsterplatz můžete obdivovat Beethovenův památník – velkou bronzovou sochuz roku 1845, jejíž vznik významně podpořili Robert Schumann a Franz Liszt, nedaleko koncertní síně Beethovenhallezase najdete betonovou sochu Beethovena. Na salší Beethovenovy sochy a pomníky můžete narazit také ve městech, jako jsou Norimberk, Lipsko, Řezno nebo Frankfurt nad Mohanem.

Oslavou mistra je v neposlední řadě místní každoroční Beethovenův festival, jehož tradice sahá až do roku 1845. Letos Beethoven Festival připadá na 13. až 22. března a nabídne deset dní symfonických koncertů mezinárodně uznávaných umělců.

Osvěžující zeleň střídá rušné městské ulice

Kromě bohatého odkazu Beethovena jsou ve městě k vidění i jiné pozoruhodnosti. Jednou z nich je bezpochyby rokoková městská radnice stojící na trojúhelníkovém náměstí Markt v samém centru města. Postavená byla v letech 1733–1738 dle plánů Michaela Leveillyho a přímo naproti ní se nachází kašna Marktbrunnen ve tvaru obelisku z roku 1777.

Nedaleko radnice stojí nepřehlédnutelný barokní kurfiřtský zámekze 17. století, jež dříve sloužil jako rezidence kurfiřta a arcibiskupa Josefa Klementa a dnes představuje jednu z hlavních budov komplexu bonnské univerzity. Univerzita v Bonnu byla založena v roce 1818 králem Friedrichem-Wilhelmem III a dlouhé východní křídlo její budovy sahá téměř až k Rýnu. S hlavní budovou univerzity sousedí park Hofgarten, který svou svěží zelení láká ke krátkém odpočinku nebo i delšímu odpolední pauze během pikniku na čerstvém vzduchu.

Za návštěvu stojí rovněžpalácPoppelsdorf, který se nachází na konci Poppelsdorfer Allee. Od roku 1818 střeží sbírky drahých kamenů a meteoritů Fakulty přírodních věd bonnské univerzity. Přilehlý park zase patří mezi nejstarší botanické zahrady v Německu. V 11 různých sklenících zde najdete jednu z nejrozsáhlejších sbírek rostlinných druhů, mezi nimiž vynikají největší lekníny na světě, jejichž listy mají nosnost až 80 kilogramů, a také zmijovec titánský, největší kvetoucí rostlinu na světě.

Dominantou města a velmi oblíbeným vílem jak pro turisty, tak i místní je rekreační park Rheinaue, jehož celková rozloha 160 hektarů je protkána stezkami o celkové délce 45 kilometrů. V srdci parku leží velké plavební jezero Auensee, které je zde vedle japonské zahrady jednou z hlavních atrakcí. Také bonnské promenády podél řeky Rýn patří k těm nejkrásnějším v Německu.

Vysoké bonnské věže tyčící se až k nebesům

Prostřední věž římskokatolického kostelaBonner Münsterdosahuje do výšky 95 metrů. Kostel jejedním z nejstarších v Německu a byl postaven mezi 11. a 13. století.Před kostelem jsou k vidění dvě unikátní sochy zobrazující hlavy římských legionářů svatého Cassiuse a Florentiuse.

Významný je také gotický kostelRemigiuskirche, postavený františkány ve 13. a 14. století, kde Beethoven za svého mládí dostával cenné lekce hry na varhany, nebo jezuitský Namen-Jesu-Kirche. Přes řeku Rýn na sebe pak poutá pozornost kostel Svatého Klementa, který připomíná osmihrannou Palatínskou kapli v Cáchách a je tak architektonickou raritou.

Pokud si budete chtít celé město prohlédnout z výšky, navštivtePost Tower, sloužící jako generální ředitelství německé pošty. Věž byla postavená v letech 2000 až 2002 a tyčí se do výšky 126,5 metrů. Ve městě ji v současné době převyšuje už jen telekomunikační věž WDR (Westdeutscher Rundfunk), která se ve čtvrti Bonn-Venusberg tyčí do výšky 180 metrů.

V dojezdové vzdálenosti z Bonnu za návštěvu stojí také 32 metrů vysoká hradní pevnost hradu Godesburg – prvního z romantických hradů na Rýně, jehož stavba začala již v roce 1210. Godesburg se stane ideálním cílem pro ty, kdo chtějí třeba jen na malou chvíli opustit městský ruch a užít si ničím nerušenou vyhlídku do daleké krajiny.

Akce, které by neměli uniknout vaší pozornosti

Charakteristickým rysem tradičního „Bonnského léta“, které se koná každoročně od června do září, je široké spektrum hudebních stylů, jejichž tóny se linou celým centrem města a proměňují jej tak v jedno velké jeviště. Festival Rýnské kultury zase každé léto láká na punk, hardrock, garage, indie, blues a folk.

V období od května do září se podél nejkrásnějších úseků Rýna mezi Linzem am Rhein a Bonnem koná festival zvaný „Rýn v plamenech“, v Bonnu tato akce připadá na první květnový víkend. Proud řeky unáší slavnostně osvětlenou flotilu o více než 60 lodích a nábřežní promenády a pamětihodnosti se lesknou v magických barvách světel ohňostrojů a poskytují tak neopakovatelnou atmosféru a nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Pützchens Markt“ každoročně druhý víkend v září nabízí pestrou směsici tradičních kolotočů i moderních zábavných high-tech technologií a množství stánků s výtečnými pochutinami. Hlavní atrakcí celé akce je již mnoho let ruské kolo Europa s otevřenými a rotujícími gondolami, nejvyšší svého druhu na světě.

Aneta Michalcová je absolventkou české filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje pro redakci vodáckého časopisu Pádler, cestovatelského magazínu Travel Life a pro cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz, kde se jí dokonale daří skloubit vášeň pro psaní, pobyt v přírodě kombinovaný s pohybem a cestování. Mezi její oblíbené sporty patří turistika a běh, jízda na kajaku, horolezectví. Energii do všedních dnů nejraději čerpá pobytem v horách a nejhezčí sny se jí zdají pod širákem. Na cestování ji nejvíce láká poznávání cizích kultur a také rozmanitost fauny a flóry.

germany travel

Organizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí