Našli jste v našem on-line průvodci zeměmi neaktuální a nepravdivé informace? Stačí nám napsat do diskuse pod článkem, co se vám nezdá a kde, a vyhrajete některou z mnoha cen včetně prémiové ceny pro tento týden: tričko BlackOne Bambusa. Kdo objeví naše největší „faux pas“, vyhraje!
Jako výherce prémiové ceny jsme vylosovali Adama Sobotku. Za nedocenitelné a obsáhlé rady ale musíme ocenit i Františka Mamulu, který si může vybrat jednu z cen na www.hedvabnastezka.cz/souteze/.
Mnohokrát děkujeme za upozornění na všechny nedostatky. Budeme se je snažit co nejdříve napravit!
PRÉMIOVÁ CENA: Pánské tričko BlackOne BAMBUSA
Prémivou cenou toho kola, které bude vyhodnoceno 25. 12. (Soutěž byla prodloužena!), je pánské tričko (60% bambusu, 40% bavlny) vykazující vynikající vlastnosti, které oceníte hlavně při dalekých cestách se zátěží na zádech a se sníženou možností hygieny😉Pro své výjimečné vlastnosti bývá vlákno často označováno jako „smart fiber“ v překladu „chytré vlákno“! Způsob pěstování i samotné zpracování je velmi citlivé k přírodě, tedy i k vám. Delší životnost zajišťují vyztužené ramenní švy páskou, krytý lem za krkem a dvojité švy všude tam, kde je tričko namáháno.Více na www.blackone.cz
Výhody bambusového vlákna:
- Neutralizuje zápach potu
- Jemnost, měkký omak a hedvábný vzhled
- Výborné absorpční vlastnosti
- Prodyšnost – „bambus dýchá“
- Termoregulace
- Antibakteriální vlastnosti
- Drží déle barvu a tvar
- Ekologicky šetrné
Co dalšího můžete v naší nekonečné soutěži vyhrát?
O výhru se můžete přihlásit na mailu petra.greifova(@)hedvabnastezka.cz. Následně bude připravena k vyzvednutí v pražském nebo brněnském Klubu cestovatelů.
Tak za největší faux pas považuji, že seznam zemí je neúplný. Namátko chybí: Dominika, Grenada a některá cestovatelsky zajímavá závislá území. Naopak přebývají již přes dva roky zaniklé Nizozemské Antily. Ohledně víz je to složité, neboť se to mění. Proto bych spíše uvítal aktualizování dokumentu o bezvízovém styku, který kdysi připravil Petr Daubner.
Odkaz na Somaliland vůbec nefunguje. A odkaz http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/afrika/somaliland/pruvodce/
hází na Azerbajdžán.
Díky, opraveno!
„Fau pax“? Doufám,že se nedopustím fau pax, když vám doporučím kliknout na Země světa a poté v Evropě na SLOVENSKO……
Opravdu víme o našem východním sousedovi je toto?
Není tajností, že informace o daných zemí jsou převážně staršího data, a to z poloviny roku 2006. Za tak dlouhé období se řada věcí změnila, někde zavedli, jinde zrušili víza, někde se výrazně zlepšily podmínky v cestování a někde už místní kurz k naší měně, je zcela jiný.
I přesto se domnívám, že nezávislým turistům, kterých přibývá se informací dostává dost a třeba právě „HS“ je pro každého takový skvělým odrazovým můstkem k dalšímu hledání. Je též pravdou, že pokud lidé vidí informaci starou šest či více let, znejistí a začnou uvažovat, jen ne tak jak by měli a na „HS“ se už zřejmě nevrátí!
Přitom za dané období se ve všech destinacích věci pohnuly kupředu, což můžu na řadě příkladů uvést hlavně směrem na východ na Šrí Lance, Jávě, Bali, Sulawesi apod.
Určitě nejde v krátkém období všechny státy „přepracovat“, ale jde udělat „revizi“ těch, které jsou v TOP desíti nejnavštěvovanějších. Jen při nahlédnutí do diskuse ihned vidíte o jaké země jde. Ke škodě by nebylo a snad by to jako první věc postačilo, projít u těchto a dále nejvíce navštěvovaných zemí : peníze a ceny, víza i opravit datum z roku 2006. Každému snad dojde, že každá země v rozvoj infrastruktury v oblasti cestovního ruchu se snaží udělat maximum.
Dělat změny v počasí asi dělat netřeba, stejně tak jaké kde je náboženství, zvyky, kde stojí památky v pití, jídle atd.
U země Indonésie se chybička vloudila. Podívejte se hned v úvodu na odkaz – „barevná jezera Kalimutu na Floresu“. Vámi doporučovaný odkaz odkazuje na ostrov Kalimantan (Borneo), a ne na Flores, který je dál na východ a zmiňovaná sopečná barevná jezera : mléčně tyrkysové, temně rudé i černé jsou dle mě správně těmi sopečnými jezery Keli Mutu na Floresu.
U Šrí Lanky když bude doplněno vízum, které tamní zavedli prvním dnem letošního roku i to, že Colombo, je už spojeno dálnicí, až ke Galle a v nadcházejícím roce se dálnice prodlouží až do Matary, bude jen prospěšné.
U Jihoafrické republiky v informaci o DOPRAVĚ, už nestačí to, co bylo nasáno před léty. Jestliže neexistuje veřejná doprava, jak je uvedeno, je třeba dopst – městská – cestovat autobusem i vlakem není sice nejrychlejší způsob, ale v zemi jsou renomované autobusové společnosti a přeprava po železnici nabízí luxusní a bezpečné vlaky, které projíždí nádhernou krajinou.
Jinou otázkou, je cena, která je přemrštěná. Letadlem to zvládnete daleko levněji, ale téměř nic neuvidíte a k poznání tak vzdálené země to však není.
Děkujeme za rady. Některé tipy jsme rovnou zapracovali. Na jiných budeme pracujeme. JAR se nám snad podaří zaktualizovat co nejrychleji, jelikož máme spolupracovnici, která jej dobře zná:)
Největší faux pas snad máte hned v upoutávce na soutěž, ne? Když to neumíte napsat, tak to snad radši ani nepoužívejte.
Kdo objeví naše největší „FAU PAX“…..
Souhlasím!
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/faux-pas-faux-pas-fopa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Faux_pas 🙂
Skvělé tipy, včetně mé neomluvitelné chyby… Kaju se opravuju 🙂
Já považuji za zcela mylnou informaci informaci, že v Panama city je „McDonald na každém rohu“. Naopak, najít nějaké slušné občarstvení v Panamě byl docela problém, nikde jsem neměla takový problém sehnat chutné jídlo jako v Panamě. McDonaldové tam sice jsou, ale asi tolik na obyvatele, jako v ČR. „na každém rohu“ opravdu ne.
Za největší chybu považuji, že prakticky ve všech zemích na západ od nás je špatně uveden časový posun. Obvykle se ukazuje nula, ale nemyslím si, že by to byla Vaše neznalost, ale spíše nějaké selhání techniky:)
Mně se mně se mně se nezdá: časové posuny (základní fakta, víza a mapa) u některých zemí vykazují zajímavé hodnoty. Např. Mexiko, USA, Nikaragua,Panama, Brazílie atd.(asi celá Amerika) – časový posun 0 hodin. Některé velké země mají sice více časových pásem, ale Barbados ani Kuba to nejsou, a představa, že tyto karibské ostrovy se mnou sdílejí stejný čas, je z oblasti sci-fi. Nepopírám, že jeden čas pro všechny by ale byl praktický :-).
To Vietnam je na tom o poznání lépe, Časový posun (český letní čas): 0 Časový posun (český zimní čas): 6 ..Co naplat, v zimě si musíme posunout hodinky rovnou o 6 hodin :-(.
Chybná časová pásma, resp. hodnota 0, jsou také i v Evropě – např. Island, Finsko,Velká Británie, Řecko atd. A i v Africe – namátkou Etiopie a dál už jsem to raději nezkoumala………..protože tápu, jak často může být časový posun pro danou zemi proměnný, aby nemohl být údaj aktuální 😀
Pak už informace, že v Turecku je měnou nová turecká lira, je menší nesrovnalostí. Tou se platilo jen 4 roky, od 1.1.2009 jsou v oběhu opět nově vydané bankovky a mince s jiným vyobrazením a prostým pojmenováním turecká lira.
A ještě přidám Myanmar (Barma), chybně oficiální název – od října 2010 má být Republika Myanmarský svaz (místo Svaz Myanma), dále pak hlavní město má být Neipyijto, ang. Naypyidaw (od listopadu 2005) a chybně časový posun – má být 5,5 hodin a 4,5 hodiny.
Díky, opraveno.
Teď jsem si ještě všimla, že u Barmy je také stará vlajka. Nová vlajka sestává ze žlutého, zeleného a červeného pruhu s bílou hvězdou uprostřed. Její symboliku barmská junta neupřesnila, staré vlajky ale nařídila spálit.
V kterém dni a jakého kalendáře tato soutěž měla končit? Že by se jednalo o další faux pas? 🙂
V článku sice máme dřívější datum, ale rozhodli jsme se soutěž cíleně prodloužit, jelikož se nám zdálo opravdu dobré využít vašich znalostí HedvabneStezky.cz a zdokonalit se:) Hned to dopíšeme i do textu:)
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Dokonalé holení nejen na cestách
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru