Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Zatímco střední a západní Evropa putuje v létě do letovisek severní Itálie jako je Bibione, obyvatelé italského severu se přesouvají na jih. Jednou z nejoblíbenějších oblastí je region Kalábrie, respektive její malebné pobřeží, jehož azurové moře poskytuje úlevu v extrémně horkých letních měsících. Hlavní sezónou se zde rozumí červenec a srpen, ovšem pláže se plní už od půlky června a zajisté nezůstávají prázdné úderem posledního dne letních prázdnin.
Kalábrie je region rozlehlý a rozmanitý, rozkládá se na celé špičce pomyslné italské boty. Na následujících řádcích tak najdete jen pár poměrně náhodných zastavení.
Na úpatí Stromboli
Tropea je napříč turistickými průvodci nazývána perlou Kalábrie a i ze subjektivního hlediska se jedná o opravdu nádherné, poměrně malé město vystavěné na skále tyčící se nad Tyrhénským mořem. Krásu města i pláží podtrhuje skalnatý výběžek, na kterém se nachází středověký kostelík Santa Maria dell’Isola, který rozhodně stojí za návštěvu. Nejen kvůli byzantskému stylu, ve kterém byl původně postaven, ale také díky pozoruhodně rozlehlé zahradě, která jej navzdory skalnatému podloží obklopuje.
Tropea samotná nabízí několik muzeí a paláců, línějšímu turistovi však postačí bloumat malebnými úzkými uličkami. Návštěvník má možnost projít se i po původní středověké dlažbě až k několika vyhlídkám na zmíněný byzantský kostelík, místní přístav či přilehlá pobřeží. Kopeček zmrzliny s příchutí typické červené cibule je při takovéto procházce naprostou nutností. Zajímavostí jsou četné pravidelné díry ve fasádách domů, které nejsou dílem eroze ani bombardování, ale v minulosti měly naprosto praktický účel. Tato oblast byla v historii zasažena několika zemětřeseními, což není tak překvapivé, když se z pláže díváme přímo na obrysy sopky Stromboli. Do děr se opíralo lešení, aby bylo možné domy co nejrychleji opravit.
Za tropejským přístavem začínají pláže přilehlé vesničky, která je vyhledávanou destinací rekreantů, kteří touží po klidnějším místě, než je turisty přeplněná Tropea. Řada místních obyvatel nabízí prázdninové pronájmy, které často bývají součástí jejich vlastního bydlení. Na místních plážích se vyskytuje podstatně méně lidí, zároveň však Parghelia poskytuje vcelku dostačující infrastrukturu. Za jednu z nejhezčích veřejných pláží je považována pláž Michelino.
Marina di Zambrone není úplně typickou vesnicí jako Parghelia, jedná se spíše o takzvané villaggio, tedy shluk apartmánů, hotelů, kempů či jiných typů ubytování určených pro turisty. Pár obchůdků a kavárniček zde lze najít také, interakce s místními je však jinak minimální. Marina di Zambrone je tak především několikakilometrová pláž lemována oplocenými resorty. Součástí vlakové stanice je ovšem velmi sympatická kavárna s výbornou zmrzlinou. Za dobrou pizzou je možné vyrazit autem klikatými serpentinami nahoru do vnitrozemí do nedaleké vesnice Zambrone a po cestě se zastavit na nádherné vyhlídce, nejlépe při západu slunce.
Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Autentické Gioia Tauro
Naprostým opakem turistického letoviska je malé městečko Gioia Tauro. Tady naopak narazit na turistu je asi tak pravděpodobné, jako najít zde jedno z nejlepších míst s italským gelatem. A to se nám opravdu stalo – v Gelaterii Garden (Via Vittorio Veneto 94). Gioia je “známá” pro dvě věci. Jde o největší italský obchodní přístav a vznikla tam momentálně nejvýznamnější italská mafie ‚Ndrangheta, která obec hojně využívá například k zásobování Evropy kokainem.
Malebné historické městečko Pizzo, vystavěné na skalním útesu, jak už to tak v tomto regionu bývá, také několikrát poničené zemětřeseními, je dle všudypřítomné reklamy proslulé zejména produktem Tartufo di Pizzo. Což je vlastně zmrzlinová koule různé příchutě, v jejímž nitru se ukrývá menší koule, která chutná jako zmrzlé čokoládové Pikao. To celé obalené například v drcených pistáciích či kakau. Skrz město na skále vede hlavní ulice od kostela sv. Jiří až po hlavní náměstí s vyhlídkou na moře a s velmi starým hradem Castello Murat. V něm byl v roce 1815 zavražděn Napoleonův švagr, tehdejší neapolský král Joachim-Napoléon Murat, přezdívaný Král švihák.
Reggio di Calabria
Metropole Kalábrie je na první pohled moderním vyspělým západním městem s obyvateli nejrůznějších kultur. Podél pobřeží se táhne dlouhá promenáda Lungomare s výhledem na Sicílii, která budí dojem, že by se k ní odtud snad dalo i doplavat. Cenová hladina v přilehlých cukrárnách a restauracích úměrně narůstá, pro lidovější ceny je dobré vydat se od hlavního nádraží směrem nahoru do vnitrozemí, kam chodí na zmrzlinu i místní. Hlavními historickými památkami jsou velmi krásná bazilika-katedrála zasvěcená Nanebevzetí panny Marie a hrad Castello Aragonese.
Hrstku zastavení regionem Kalábrie zakončíme místními specialitami. Spíše než o pokrmy se ale jedná o typické produkty a potraviny. Doslova na každém rohu a okraji silnice v Tropei narazíte na již zmíněnou šťavnatou červenou cibuli, ale také kulatý světle fialový lilek a nejrůznější druhy chilli papriček. Všudypřítomné jsou také olivové háje a blízkost moře znamená intenzivní rybolov. Přísun čerstvého tuňáka, olihní, krevet či mečouna je zde zajištěn i podomními prodejci. Nejznámější kalábrijskou uzeninou je potom salám ‚Nduja. A závěrem ještě poslední cestovatelský tip – maskoty nejen italských pláží se v létě loňského roku staly medúzy, respektive hejna medúz na pobřeží. Pro informace o aktuální situaci v dané oblasti skvěle slouží web https://meduseo.com/en/.