V Paříži, tak jako v ostatních francouzských městech, jsou velmi populární trhy (Marchés). Jsou otevřeny celoročně a představují pro Francouze místo setkání, nákupu, kultury a zábavy. Návštěvníci Paříže mohou navštívit nejen trhy s potravinami (Marchés alimentaires), ale také s vetešnictvím (Marchés aux puces), květinami (Marchés aux fleurs) Pojďme se podívat na ty nejpopulárnější z nich.
1. Trhy s potravinami
Francouzská gastronomie láká návštěvníky z celého světa svou rozmanitostí a dostupností. Ale odkud se bere kvalita této kuchyně? Nejen vyhlášení kuchaři, ale i obyčejní Francouzi moc dobře vědí, že jídlo se neoklame a kvalita potravin je při vaření zásadní. Trhy s potravinami jsou velmi oblíbeným místem nákupu čerstvých potravin nejen v Paříži, ale i v celé Francii. Trhy se konají ve všech dvaceti pařížských obvodech, většinou jednou až dvakrát týdně.
Trh na Barbès-Rochechouart
Začněme netypickým trhem Barbès-Rochechouart na stejnojmenné zastávce metra v 18. obvodu. Trh se nachází na boulevardu de la Chapelle. Trh je sice venkovní, ale zastřešený nadzemní dráhou metra. Samotná čtvrť je domovem zejména přistěhovalců ze severní Afriky a to se odráží na jejím vzhledu a atmosféře. Hned po výstupu z metra máte pocit, že jste se ocitli na trhu v Tunisku a rádi se necháte zlákat k nákupu pokřikováním prodavačů. Lidé sem jezdí za kulturním zážitkem a zároveň za výhodnými nákupy – za tři obrovské tašky naplněné čerstvým zbožím utratíte pouhých 20 eur.
Po celý rok je zde bohatá nabídka exotického ovoce a zeleniny, masa (pozor, pouze halal), čerstvých ryb a mléčných produktů. Naleznete tu také různé cetky a levné zboží od elektroniky po oblečení, ale lidé sem chodí hlavně kvůli levnému ovoci a zelenině, které jsou pravda, sice hodně zralé a připravené k okamžité konzumaci, ale lahodné a šťavnaté. Doporučuji si ráno přivstat a dorazit co nejdříve, neboť po desáté hodině jsou všude davy nakupujících s taškami na kolečkách, a tak je tu poněkud těsno. Je zábavné sledovat arabské prodavače, jak se snaží za každou cenu prodat své zboží, dávají zájemcům ochutnat ovoce a prodej si užívají. Pokud chcete zažít trochu dobrodružství a vůně dálek, určitě nevynechejte návštěvu tohoto, troufám si tvrdit nejlevnějšího a nejpestřejšího pařížského trhu, který se zde koná vždy ve středu od 8 do 13 hodin a v sobotu od 7 do 15 hodin.
Trh na Bastille
Jeden z největších trhů Paříže se nachází na zastávce metra Bastille v 11. obvodu a rozprostírá se podél boulváru Richard Lenoir. Je vyhlášený pro kvalitní zboží za dobrou cenu. U více než stovky stánků najdete čerstvé ovoce a zeleninu, i nesezónní, francouzské pochoutky jako uzeniny, sýry, maso, ryby a veškeré plody moře, oblečení, elektroniku, šperky, květiny. Trh je obrovský, dá se tu celé dopoledne jen tak bloudit uličkami mezi stánky. Prodavači vám nabízejí k degustaci ty nejúžasnější produkty z celé Francie. Je to jako francouzská kulinářská kuchyně na dlani. Celou atmosféru podtrhují pouliční hudebníci všeho druhu. Otevřen ve čtvrtek od 7 do 14.30 a v neděli od 7 do 15 hodin.
2. Trh typu „blešáků“ na Porte de Clignancourt
Tento trh je zaměřený hlavně na oblečení, levné turistické suvenýry elektroniku, ale ne na jídlo. Najdete tu úplně všechno od turistických suvenýrů až po věci do domácnosti, parfémy, oblečení, boty. Z nízkých cen se dá tušit, že se jedná často o padělky. Doporučuji vydat se na tento trh bez veškerých cenností, neboť tu jsou turisti bohužel často okrádaní. Prodavači jsou většinou přistěhovalci ze severní Afriky nebo Indové, a často s nimi jde cenu usmlouvat. Takže pokud chcete zažít autentickou a dobrodružnou Paříž, vydejte se sem. Je otevřen v pondělí, v sobotu a v neděli od 7 do 19.30 hodin.
3. Květinový trh
Až skončíte s návštěvou Notre-Damu, doporučuji se zastavit se na tomto autentickém a starobylém trhu. Přes týden a sobotu tu najdete květiny všeho druhu včetně sazenic. V neděli se trh zaměřuje na nejrůznější ptactvo, seženete tu i klece a další doplňky. Trh s květinami a ptactvem na Ile de la Cité je otevřen každý den od 8 do 19.30 hodin kromě neděle (do 19 hodin).
4. Trh typu „zbav se starých krámů“
Tomuto trhu se ve francouzštině říká „vide-grenier“ (což v překladu znamená prázdný košík). Každý si zde může pronajmout stánek a nabídnout k prodeji cokoliv, co mu přebývá. Na tomto trhu se prodává většinou nádobí, starožitnosti, hračky, gramofonové desky, oblečení, knihy, či nábytek. Je to jako „sekáč“ pod širým nebem a ceny jsou většinou přívětivé a dají se smlouvat. Trh je organizován většinou jednou měsíčně v neděli.
Autorka Tereza Přidalová třetím rokem žije v Paříži, kde studuje francouzštinu a angličtinu. Miluje cestování, poznávání nových lidí a jiných kultur, filmy, sport, vaření a jídlo. |